למה בחרתי לראיין את יאיר לפיד לאתר חרדי?

אמרו לי שראיון עם יאיר לפיד נותן לו לגיטימציה, עוזר לו לעשות סיבוב על החרדים. אמרו שאסור לתת לו במה. אבל אני רציתי לדרוש ממנו תשובות למאות אלפי החרדים שעליהם הוא מאיים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום ראשון, ערב אישור תיקון חוק כפיית הגיוס, פרסמנו אני וידידי עקיבא וייס ראיון וידאו עם יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, באתר "בחדרי חרדים".

הראיון, שניסה לסכם שנתיים וחצי של מאבקים עם החרדים, לא היה מובן מאליו. הבחירה שלנו לראיין את לפיד (לא בחירה תקדימית, לפיד התראיין כמה פעמים בתחנות הרדיו החרדיות) לא התקבלה בקלות.

הטענה ששבה ועלתה כלפינו לאחר הראיון הייתה – איך אתם נותנים לו במה? וזאת על אף שהראיון (ראו בהמשך, אני ממליץ על התמלול המלא) התנהל כעימות, והותיר ללפיד את העמדה המתגוננת. בין התוקפים את בחירתנו לראיין את לפיד היה ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה, שבראיון בתכנית הבוקר של רדיו "קול חי" תקף את הראיון וטען שהוא "גורם לחרדים להשתכנע בעמדותיו של לפיד".

במושגי התקשורת הכללית הטענה המבקשת שלא לתת במה ללפיד אולי נראית תמוהה, אך בעיני יש בה הרבה מן האמת. לפיד בנה חלק גדול מהפוליטיקה שלו על שיח שנאה כלפי החרדים, שיח שתורגם בהמשך לשורת חוקי התנכלות שיזמה "יש עתיד" מעל לראשם של החרדים, ותוך ניסיון מובהק לצמצם את כוחם, לפגוע באוטונמיה הקהילתית ובסולם הערכים של החברה החרדית.

זאת ועוד – במשך התקופה שבה לפיד כיהן בממשלה הוא בחר שלא להתייחס לחרדים ואף לכלי התקשורת החרדים. אני עצמי – שפניתי כמה וכמה פעמים בכדי לקבל תגובות או התייחסות מיש עתיד – זכיתי להתעלמות. את הראיונות הראשונים מחברי הכנסת "יש עתיד" קיבלתי רק בתום יום הבחירות האחרונות ועם היוודע התוצאות. כל עוד לפיד היה חזק – החרדים לא עניינו אותו.

> המאבק מספר אחת של אגודת הסטודנטים בת"א: לכלוא סרבנים חרדים

במהלך הראיון, ואף קודם לכך, הצהיר לפיד כי זו הייתה שגיאה מצידו ועל כך "שלא התאמץ מספיק" להסביר את עמדתו, שלדבריו לא באה ממקום של שנאה, להבדיל מאביו טומי. העמדה החדשה הזו מתקבלת בחוסר אמון אצל החרדים, הם רואים בכך מהלך ציני מצד לפיד שמחשב את דרכו לרחוב בלפור, שכידוע לכל ישראלי – עוברת דרך החרדים. ביום שלפיד ישוב לעמדת כוח, סוברים החרדים, ישוב לחוקי ההתנכלות ולשיח השנאה.

לפיד עצמו, צריך לומר, מתעמת עם הטענות הללו במהלך הראיון. הוא טוען שעם הזמן החרדים יאמינו לו, ושהוא למד מהטעויות. עם זאת, לאחר שנשאל שוב ושוב, הוא מצהיר כי ישוב על רובם של חוקי ההתנכלות (חוץ מרפורמת השיניים של ליצמן, אותה נלחם לעצור. בראיון הוא מצהיר שאם ישוב לכס האוצר הוא יחזיר הרפורמה, משום "שעכשיו יש כסף"), כך שהצהרות לחוד – ומציאות לחוד.

הבחירה לראיין את לפיד, אליבא דהמתנגדים, נותנת ללפיד הזדמנות "לעשות סיבוב" על החרדים, ולקדם את "קמפיין הסובלנות" החדש שלו ממעמקי האופוזיציה, משחק לידיו של אמן התקשורת.

לטעמי, הטענות על לפיד נכונות. אין סיבה להאמין ללפיד או לאמץ את "יאיר לפיד החדש", אלו אמרות חלולות שלא מגובות במעשים אלא להיפך, המעשים מוכיחים שכשלפיד מבקש לקבל זמן מסך, הוא עדיין חובט בחרדים ובנציגיהם.

אך לפיד מדבר, ומדבר המון – בכנסת, במסיבות עיתונאים, בראיונות לכלי תקשורת כלליים ובפייסבוק, ושם הוא חופשי לשטוח את טענותיו בלי להתעמת עם המציאות הקרובה והרחוקה, ובלי הצורך לבוא בחשבון עם העבר, ולענות מה יהיה שונה בעתיד.

בראיון עם לפיד ביקשנו להוציא אותו מאזור הנוחות שלו, לאלץ אותו לנטוש רגע את הקלישאות והסיסמאות ולענות תשובות למאות האלפים הפגועים והמאויימים ממנו. זה לא היה פתחון פה ללפיד, שנהנה עדיין מנוכחות תקשורתית נדיבה, אלא ניסיון לתת לו לדבר בגובה העיניים עם החרדי שהוא מבקש לדבר מעל ראשו. האם הצלחנו? הצופה ישפוט.

אני, בכל אופן, לא מאמין ללפיד.

> שלי יחימוביץ' אדישה לגורל הגז לא פחות מדרעי

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"בתנ"ך לימדו אותנו: ואהבת את הגר". ההפגנה נגד גירוש מהגרות העבודה הפיליפיניות וילדיהן (צילום: אורן זיו)

"בתנ"ך לימדו אותנו: ואהבת את הגר". ההפגנה נגד גירוש מהגרות העבודה הפיליפיניות וילדיהן (צילום: אורן זיו)

ילדים בת"א נגד גירוש חבריהם לפיליפינים: "רוצים שיישארו פה"

כאלפיים איש השתתפו בהפגנה נגד גירוש 40 מהגרות עבודה לפיליפינים יחד עם ילדיהם שגדלו בישראל. "אם נתמוך אחד בשני, נצליח לעצור את הגירוש", אמרה אחת המפגינות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf