למה ישראל גזלה מעיין מתושבי וולאג'ה? פשוט כי היא יכולה

מאז 1967 מדיניות החנק הישראלית סוגרת על הכפר וולאג'ה במגוון דרכים: ניתוק תושבים מאדמתם, הכרזת גן לאומי על שטחים חקלאיים של הכפר, בניית גדר ההפרדה ועוד. כעת ישראל הזיזה מחסום הסמוך למעיין ששימש את תושבי הכפר, כך שלא יוכלו להגיע אליו יותר. ואת הגזל הזה חגגו בחיוכים מאוזן לאוזן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

החיוכים בתמונה הזו אשר צורפה להודעה לעיתונות של רשות הטבע והגנים הם פניו הציניות של הכיבוש. הרבה מכובדים ומעט מכובדות, עומדים מחייכים ליד בריכת עין ח'ינייה, לרגל פתיחתם המחודשת לציבור של הבריכה והאתר הארכיאולוגי הצמוד לה.

"מדובר באתר שיאפשר לתיירים ותושבים מירושלים ומחוצה לה ליהנות מפינת חמד בעלת נוף מיוחד במינו של הרי ירושלים ללא כל עלות", צוטט בהודעה השר לענייני ירושלים ומורשת, זאב אלקין. אך אלקין שכח את תושבי הכפר הסמוך אל-וואלג'ה, מי שעד כה יכלו ליהנות מהבריכה שכעת נגזלה מהם. החגיגה לשמה התכנסו כל אותם נכבדים, בהם השר אלקין, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, סגנו משה לאון ואחרים, לא היתה רק לציון פתיחתו המחודשת של אתר עין ח'ינייה, אלא גם לציון הרחקתם ממנו של הפלסטינים, תושבי אל-וואלג'ה והאזור, באמצעות העברת מחסום הכניסה לירושלים לצדו השני של האתר, כך שהפלסטינים לא יוכלו להמשיך ולבלות בו, כפי שעשו במשך שנים.

> מדיניות הירי של צה"ל בעזה ממשיכה לגבות קורבנות לא חמושים

כולם יוכלו להנות מאתר עין ח'נייה המחודש חוץ מתושבי אל-וואלג'ה שיצטרכו לצפות במתרחצים מעבר למחסום החדש. (צילום: רשות הטבע והגנים)

כולם יוכלו להנות מאתר עין ח'נייה המחודש חוץ מתושבי אל-וואלג'ה שיצטרכו לצפות במתרחצים מעבר למחסום החדש. (צילום: רשות הטבע והגנים)

זו לא הפעם הראשונה שתושבי אל-וואלג'ה מורחקים מהמעיינות ומהאדמות שמשמשות לפרנסתם. תושבי הכפר הגיעו אליו אחרי מלחמת העצמאות, בזמן שברחו מרכס לבן השכן בו שלטה ישראל. אחרי מלחמת ששת הימים רובו של השטח הצמוד לכפר סופח לירושלים, אך בתיו ותושביהם נותרו מחוץ לירושלים, ללא תעודת הזהות הכחולה שניתנה לתושבי העיר.

אבל הקרבה לירושלים היתה בעוכריהם. מדינת ישראל החליטה לנתק את התושבים משטחיהם, שהם גם מקור החיים שלהם. תחילה הוכרזו מרבית האדמות החקלאיות של הכפר כ"גן לאומי", כפי שמדינת ישראל מרבה לעשות ככלי לחסימה וחניקת יישובים פלסטינים. בהמשך החקלאים התחילו לעבור מסכת הצקות על ידי פקחי רשות הטבע והגנים. לאחר מכן, הוחלט לבנות את גדר ההפרדה באופן שתחצוץ בין הכפר לבין אדמותיו. אחד מרגעי השיא של הציניות והרשעות המופגנת כלפי הכפר ותושביו הגיע בשבוע שעבר.

בשקט בשקט, בניגוד להוראת היועצת המשפטית של הוועדה לתכנון ובנייה, העבירה עיריית ירושלים את מחסום הכניסה לישראל עד לאחר אתר עין ח'ינייה. עד אז שימש עין ח'ינייה כמקום לנופש של ישראלים ופלסטינים, בהם רבים מתושבי אל-וואלג'ה שמשבוע שעבר לא יכולים להגיע עוד למעיין הסמוך לביתם, ונאלצים לצפות מרחוק בישראלים נופשים בפנינת הטבע הקטנה שנלקחה מהם.

מדינת ישראל סיפחה הלכה למעשה את המעיין לשטח ישראל ושללה את הגישה אליו מתושבי אל-וואלג'ה הסמוכה. מדוע זה נעשה? פשוט, כי אפשר.

לשלל המכובדים שהגיעו בשבוע שעבר לטקס פתיחתו המחודשת של האתר, לא היה אכפת שהם מצטלמים מחייכים במקום שעד עתה שימש גם משפחות פלסטיניות. לא היה להם אכפת שילדי אל-וואלג'ה שהמעיין היה המקום אליו באו להתרחץ ולהשתולל, יוכלו מעתה רק להסתכל מרחוק על הישראלים שלקחו מהם את המקום. אף אחד מהם גם לא שאל את עצמו, מה זה עושה לילד הפלסטיני לראות את המעיין הסמוך לביתו נגזל ממנו, את מי זה גורם לו לשנוא? עבור אותו ילד פלסטיני אלו הם חיוכים של רוע, של אדישות ואטימות. חיוכים של כיבוש.

אז אם תזדמנו לעין ח'ינייה, הרימו מבטכם לכיוון אל-וולאג'ה שמעבר למחסום ותחשבו איך השמחה והחופש שלכם נראים מהצד השני.

ד"ר לורה ורטון היא חברת מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת מרצ.

> אז מי מושחת יותר, יהודים או ערבים?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
בית החולים ברזילי באשקלון (ויקימדיה, שימוש חופשי)

בית החולים ברזילי באשקלון (ויקימדיה, שימוש חופשי)

סלקציה בקו אוטובוס שנכנס לבי"ח ברזילי: שהערבים יחכו בחוץ

כשקו 18 האשקלוני מגיע לשערי בי"ח ברזילי, עולה עליו מאבטח שתר אחר בעלי "חזות ערבית". אלו מתבקשים להציג ת"ז. אם התגלה שהם אכן ערבים, הם מתבקשים לרדת ולהמתין לאוטובוס עד שיצא מהמתחם. בית החולים: התהליך נעשה תוך כיבוד הזולת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf