"רוצים ללמוד יחד": יהודים וערבים יפגינו למען חינוך משותף ביפו

"כשאנו רואים את ילדינו גדלים ביחד ולומדים להיות קודם כל בני אדם, אנו מרגישים שאלו הם שמחנכים אותנו". לקראת ההפגנה ביום שישי כותבים שני אבות על השאיפה לחיים משותפים והדרישה מהעירייה לאפשר חינוך דו לשוני שוויוני

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבים אורחים: איתי בר ונגיב חדד

מזה כמה חודשים מנהלת הקהילה שלנו, קהילת בית הספר הדו-לשוני ביפו, מאבק מול עיריית תל אביב, בדרישה שתאפשר לנו לשלוח את ילדינו לבית ספר יהודי-ערבי משותף ושוויוני באמת, ולא כמו זה שהעירייה מציעה לנו כיום. ביום שישי הקרוב נגיע לכיכר הבימה ונפגין ביחד, כל המשפחות, למען עתיד החינוך המשותף (פרטים כאן).

איתי: הילדים שנולדו במקום הזה לא בחרו להיוולד לתוך קונפליקט. הם לא הגיעו לעולם בידיעה מהי ה"זהות הלאומית" שלהם, מיהו ה"אחר" והאם מישהו צודק או טועה. האנשים שהם יגדלו להיות יהיו תוצאה של החינוך שיינתן להם.

גזענות ושנאה הם תוצאה של מחסור בידע ובכבוד לאחר. אי-שוויון מצמיח תסכול ואלימות. אבל למרות זאת מערכת החינוך ממשיכה להתעקש על חינוך ציבורי מופרד שבפועל אינו שוויוני. שנים של עבודה קשה מוכיחות כי בתי ספר דו-לשוניים הינם פרויקטים המניבים תוצאות בטווח הארוך.

> מאבק המורים הפלסטינים: אלפים הפגינו ברמאללה למען שיפור תנאי העבודה

הורים וילדים למען בית ספר דו לשוני ביפו. (צילום: דפנה קפלן)

אמהות וילדים למען בית ספר דו לשוני ביפו. (צילום: דפנה קפלן)

בתוך מעגל השנאה והאלימות הנורא שכולנו חווים בחודשים ובשנים האחרונות, לא קיים שום מקום אחר המאפשר לבני נוער ערבים ויהודים לדבר בכנות על הנושאים הכואבים ביותר ביומיום של הסכסוך, ויחד עם זאת לא לתת לסכסוך לנהל את היחסים ביניהם. לעיתים גם אנו, ההורים, מתקשים למצוא מכנה משותף ביננו, ועדיין אנו לא מוותרים על השאיפה לחיים משותפים.

כשאנו רואים את ילדינו גדלים ביחד ולומדים להיות קודם כל בני אדם, אנו מרגישים שאלו הם שמחנכים אותנו. אני לא מכיר מקום אחר שיכין טוב יותר את בנותיי לעולם אליו הבאתי אותן.

נגיב: מגיל שנה וחצי נמצאת בתי אליס בגן מעורב של יהודים וערבים. אנו חיים ביפו, שהיא עיר מעורבת, פוגשים ונפגשים בכל מקום, חיים באותו בניין ומגיעים לאותם מקומות.

תמיד חיפשתי מסגרת שתתן ביטוי לזה גם בחינוך. בקהילת בית הספר הדו לשוני מצאתי אנשים שבאים מרצונם החופשי והעז, מתוך רצון לשנות את המציאות ולנסות לחיות יחד בשקט שלווה ואחווה. כאן כל ילד מקבל את הזהות שלו מבלי לנסות לשנותו. להיפך, מדגישים לכל אחד את זהותו ומדגישים את ההבדלים, ובכל זאת מדגישים גם שצריך לקבל כל אחד עם כל השוני שלו, ושמה שמבדיל ביננו הוא מה שמייחד אותנו.

זה היפה בקהילה – אנחנו שונים אבל אנחנו שווים. ואנחנו מנסים לגדל דור פתוח לקבלת האחר, דור עם סובלנות וסבלנות.

איתי בר הוא אבא של תמרה, בכיתה א' בבית הספר עירוני ז', ונגיב חדד הוא אביה של אליס, שלומדת בגן דו לשוני טרום חובה.

> למה אנחנו מקשיבים רק לאלימות?

הורים וילדים למען בית ספר דו לשוני ביפו. (צילום: דפנה קפלן)

הורים וילדים למען בית ספר דו לשוני ביפו. (צילום: דפנה קפלן)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
תומך ליכוד עוטה מסיכה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בזמן קמפיין הבחירות בשוק מחנה יהודה בירושלים, 7 באפריל 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

תומך ליכוד עוטה מסיכה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בזמן קמפיין הבחירות בשוק מחנה יהודה בירושלים, 7 באפריל 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הבריחה של טראמפ מהמזה"ת דווקא טובה לישראלים ולפלסטינים

נסיגת ארה"ב מסוריה מבישה מוסרית והיא בשורה איומה לכורדים. אך למי שרוצה לסיים את הכיבוש ולהגיע לשלום אמיתי, הסתלקותו של "המתווך ההוגן" האמריקאי יכולה לסמן סיכוי חדש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf