נתניהו: המסתנן האריתראי שנרצח יועלה לדרגת עובד זר לאחר מותו

תגובות סוערות במערכת הפוליטית: נתניהו ביקש מהאזרחים להימנע מלרוצץ אנשים, ולהשאיר את העבודה לכוחות הביטחון שיודעים לעשות זאת הכי טוב; ינון מגל טען "כשחוטבים ערבים עפים אריתראים"; והשרה שקד נפגשה עם שגריר אריתריאה שהבטיח לה שהמסתנן מרגיש סבבה. סאטירה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בהודעה דרמטית הכריז הערב (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו כי המסתנן האריתראי שנרצח אתמול ב"עימותים בין אזרחים במוקדי הפיגוע הפועלים בלוגיקה ובנחישות" הועלה לאחר מותו לדרגת עובד זר מן המניין, ואף ינתן לו אישור עבודה במרכז הארץ. זאת למרות שעל אשרת השהייה שלו נרשם במפורש "אשרה זו אינה מהווה רשיון עבודה", כדי שחלילה אם לא ירצח בעימות בין אזרחים, ימות לו ברעב לאיטו. במשרד הפנים הופתעו מההכרזה שהרי לפי רישומיהם, העובד הזר כלל לא נרצח, אלא מת מרצון.

"אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחת העובד מאריתריאה", אמר נתניהו וחרג ממנהגו לכנות בני-אדם אשר צבע עורם שחור לא יהודים בתואר "מסתנן", זאת  לאחר שמסר תנחומים למשפחתו של חייל צה"ל סמל עומרי לוי שנרצח אף הוא בפיגוע. נתניהו הוסיף כי אם יתברר שמותו של העובד הזר נגרם בעקבות העימותים בין האזרחים ולא מהירי ישקול גם להעניק לו אזרחות של ממש, ואף ייתכן כי יטרח לדעת את שמו, הבטום זרהום.

"לא רק זה, אנו בודקים עכשיו אם העובד הוא נוצרי או מולסמי. אם הסברה הראשונה תתברר כנכונה נסגור את כל החנויות בתחנה המרכזית בבאר שבע כמו שעשינו בעיר העתיקה מכיוון שלא סייעו לו", הפליא נתניהו.

בתקשורת החרו החזיקו אחריו ועל אף מנהגם בקודש לכנות כל אדם בעל עור שחור ללא אשרת שהייה בשם "מסתנן", החליטו הפעם לכנותו "עובד", "נתין אריתריאה" או אפילו סתם השתמשו בשמו רחמנא ליצלן. זאת למעט ביטאון המתנחלים ערוץ 7 שבחר להמשיך לכנותו "מסתנן", כי מתנחלים הם אנשים אידאולוגיים ולא יהפכו עור של כושי רק בגלל שעבר עימות בין אזרחים.

> כשהרסיס בישבן מתחיל להכאיב

"עימות בין אזרחים", בסיומו מת פליט מאריתריאה שנחשד כי היה מעורב באירוע הירי בתחנה המרכזית בבאר שבע. צילום מסך

"עימות בין אזרחים", בסיומו מת פליט מאריתריאה שנחשד כי היה מעורב באירוע הירי בתחנה המרכזית בבאר שבע. צילום מסך

עם זאת נתניהו הדגיש כי על אזרחים לא לקחת את החוק לידיים במקרים כאלה, קרי לא לרוצץ בני-אדם בספסלים במהלך עימותים כאלה, אלא להשאיר את העבודה לכוחות הביטחון. למשל לחייל צה"ל שיבעט בראשו של אדם שגוסס למוות, שוטר מג"ב שירה סתם באדם כי הוא שחור, או מאבטח בתחנה המרכזית בבאר שבע שירה מסיבה מוצדקת באדם שלא העמיד סכנת חיים, זחל על הארץ, ירה בפלג גוף תחתון לפי הודאתו אך הצליח בכל זאת לפגוע באיברים חיוניים.

"אסור שמקרה שכזה ישנה", סיים נתניהו את דבריו, "לכן סדנאות לאבחנה בין יהודים מזרחים לערבים (ע"ע קריית אתא), ובין אריתראים לערבים יסופקו בחינם למי שמתכנן להשתתף בעימות בין אזרחים".

ההודעה עוררה תרעומת בציבור. "אם הוא היה מחבל כולם היו מודים לי", אמר דודו לוי שבעט ספסל על הבטום זרהום, והוא צודק. הוא כה חושש מחקירת משטרה וכי יסגרו את חנותו "שווארמה באר שבע" עד כי התראיין ל-ynet, וסיפר כי השתתף בלינץ'. ותכלס גם בזה הוא צודק.

גם במערכת הפוליטית נרשמו תגובות לאירוע. כך למשל אמר ינון מגל כי "כשחוטבים ערבים עפים אריתראים" והוסיף כי צריך לנטרל שזה לחסל, אבל אם מחסלים אז בלי לינץ' ואם עושים לינץ' לא לנטרל את המנוטרל שחיסלו בלינץ' כי ככה צריך למרות שאסור לינץ'. מירי רגב אמרה כי אם מסתכלים על המציאות נכוחה אז הלינץ' הוא סוג של כימותרפיה, ולכן משתתפיו הם בגדר רופאים ולכן אין לשפוט אותם, שלא לדבר על כך שהוא נרצח באשמת השמאלנים בבג"צ בנתנו לו להסתובב מחוץ למחנה הריכוז.

מנגד שרת המשפטים איילת שקד אמרה שכל הסיפור הוא בבחינת עורבא פרח, מזימה של השמאל הקיצוני. לטענתה התמונות שמופצות ברשתות החבריות, העדים, וכתמי הדם שמראים לכאורה אספסוף מוכה כלבת והסתה רוצח אדם, נוצרו בתוכנת "פוטושופ", בה לשמאלנים יש מומחיות רבה, והמסתנן האריתראי דווקא מרגיש סבבה ככה הבטיח לה שגריר אריתריאה. המזימה, לטענתה של שקד, היא להשחרת פניה של המדינה ולהראות כאילו יש אספסוף מוכה כלבת והסתה בישראל שהרי התמונות אכן מראות אספסוף מוכה כלבת והסתה. מאלו הסיקה השרה כי צריך לגרש מכאן את כל המסתננים ויפה שעה אחת קודם.

> עדות מבאר שבע: יהודים, ערבים, פליטים וזוג הורים חירשים תחת אש

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"הרגשתי שהספר שלו מתאר את החיים שלנו הפלסטינים". אבו מאזן עם עדית שמר, בתו של יצחק בר משה, במשרדו ברמאללה (צילום: משרד נשיא הרשות הפלסטינית)

"הרגשתי שהספר שלו מתאר את החיים שלנו הפלסטינים". אבו מאזן עם עדית שמר, בתו של יצחק בר משה, במשרדו ברמאללה (צילום: משרד נשיא הרשות הפלסטינית)

אבו מאזן: "כשקראתי על יציאת יהודי עיראק - בכיתי"

הנשיא הפלסטיני אירח במוצאי שבת את משפחתו של יצחק בר משה, סופר ישראלי יוצא עיראק שכתב בערבית. הוא הבטיח להפיץ את ספריו ואמר: "פלסטינים צריכים ללמוד עברית מגיל הגן". דיווח בלעדי מהמוקטעה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf