שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו

הכלואים בחולות הפגינו נגד הצפיפות, שב"ס פתח אגף חדש

מאת |

לאחר שתשעה מבקשי מקלט ישנו בחוץ בלילה הקודם, מבקשי המקלט התארגנו להפגנת תמיכה. שב"ס: מנסים להפעיל עלינו לחץ פסול

מבקשי מקלט בחולות מדווחים הלילה (שלישי) שבין אלף לאלפיים כלואים יצאו לרחבה בין האגפים ומסרבים להכנס לישון כל עוד שלא יימצא פתרון לכלואים החדשים שאתמול ישנו בחוץ בשל מחסור במיטות. "אם לא יימצא לתשעת החדשים פתרון, כולנו נישן בחוץ", אומר סאדיק אל-סאדיק, מבקש מקלט מדארפור הכלוא במתקן. "אין דבר כזה שרק חלק יישנו על הרצפה בחוץ".

[עדכון בוקר, רביעי:] לאחר משא ומתן ממושך בלילה הסכימה הנהלת המתקן לפתוח חדרים באגף החדש (אגף 8). למבקשי המקלט ניתנו מיטות לא מזרונים, ומזרונים אמורים להגיע במהלך היממה הקרובה. בשב"ס עדיין טוענים שיש מיטות פנויות באגפים האחרים.

המשבר בחולות התחיל אתמול (שני) עם העברתם של כ-30 מבקשי מקלט מכלא סהרונים לחולות. לאחר שיבוצם לחדרים נותרו תשעה מהם ללא מיטה והעבירו את הלילה בלינה על האספלט.

מחאת מבקשי המקלט בחולות

מחאת מבקשי המקלט בחולות

במהלך היום דיברו נציגי מבקשי המקלט עם הנהלת חולות, ונאמר להם שיש לשכן את החדשים בחדרים שבהם גרים מבקשי מקלט שנעדרים מהמתקן למעלה מ-48 שעות. לפי כללי המתקן כלוא שנעדר ליותר מ-48 שעות מועבר אוטומטית עם שובו לכלא סהרונים, ולכן מבחינת ההנהלה מיטותיהם של אותם אסירים (כחמישים במספר) פנויות. מבחינת מבקשי המקלט, לעומת זאת, המיטות האלה שמורות לאותם נוכחים-נפקדים, ואין זה תפקידם לארוז את הציוד של הנעדרים ולפנות אותם ממקומם.

"יש פה אגפים חדשים עם חדרים חדשים ומיטות חדשות, והצענו שיפתחו אותם לטובת החדשים אבל אומרים לנו שלא יפתחו אותם", מוסיף אל-סאדיק (שאת סיפורו המרתק סיפרנו כאן בהרחבה לאחרונה). "עכשיו כולם יצאו מהחדרים, יש כמה שגם מחוץ למתקן אבל אנחנו לא יכולים לצאת כי אחרי עשר סוגרים את השערים, ובחוץ יש הרבה משטרה כדי לוודא שלא נצא. אנחנו מוכנים ללילה בחוץ".

מבקש מקלט ישן מחוץ לחדר בחולות לאחר שלא נמצאה מיטה (צילום: אנואר)

מבקש מקלט ישן מחוץ לחדר בחולות לאחר שלא נמצאה מיטה (צילום: אנואר)

גם מספר מבקשי מקלט אחרים אישרו את הדיווח, וכפי שנראה בתמונות המגיעות מהשטח מאות מבקשי מקלט אכן מתגודדים עכשיו מחוץ לחדרים.
[כאמור בעדכון לעיל, במהלך הלילה הוכנסו הכלואים החדשים לחדרים באגף החדש, כפי שדרשו].

בשב"ס מסרו מוקדם יותר היום לאילן ליאור מ"הארץ" כי "מדובר בטענות שווא. כלל השוהים שהגיעו ביום שני למתקן קיבלו חדר ומיטה בה יכולים היו ללון. במרכז חולות יש מקומות פנויים, אך אין באפשרותנו לשבץ את השוהים בחדרים על בסיס רצונם ועל כך הם מחו. לצערנו, אין זו הפעם הראשונה בה ישנו שימוש בפרסום שגוי כדי ליצור לחץ על הנהלת המתקן, שיטה שלא תשפיע על דרך קבלת ההחלטות המקצועית והעניינית הננקטת בשב"ס".

ובינתיים בחולות: נאומים בעצרת המחאה.

חגי מטר הוא עיתונאי ופעיל פוליטי-חברתי. במשך חמש שנים עבד במקומונים בתל אביב ("העיר" ו"זמן תל אביב"), היה ממייסדי ופעיל בוועד עיתונאי מעריב במשך שנתיים, ופרסם גם ב"הארץ" ובכלי תקשורת נוספים בישראל ובעולם. בשנים האחרונות מטר כותב במגזין 972+, וסדרת כתבות שפרסם באתר במלאת עשור לגדר ההפרדה זיכתה אותו בפרס אנה לינד לעיתונאים מאגן הים התיכון לשנת 2012.

כיום מטר הוא אחד מעורכי "שיחה מקומית", חבר הנהגת ארגון העיתונאים, חובב חתולים, תה ובישול טבעוני וחותר בירקון. נשוי לאורטל האהובה.

ב-2002 היה מטר מחותמי "מכתב השמיניסטים" ונכלא לשנתיים בשל סירובו להתגייס לצבא. מאז ועד היום הוא פעיל במסגרות שונות נגד הכיבוש ובהתאגדויות עובדים, מעורב בפרויקטים חינוכיים שונים ושותף ליוזמות למען שלום, שוויון וצדק חברתי בארץ.

לעמוד הכותב
נושאים קשורים
X

אהבת את הכתבה הזאת?

הניוזלטר השבועי של שיחה מקומית מביא את מיטב הכתבות והטורים שלנו עד המייל שלך. להרשמה לחצו כאן
silencej89sjf