הכלואים בחולות הפגינו נגד הצפיפות, שב"ס פתח אגף חדש

מאת |

לאחר שתשעה מבקשי מקלט ישנו בחוץ בלילה הקודם, מבקשי המקלט התארגנו להפגנת תמיכה. שב"ס: מנסים להפעיל עלינו לחץ פסול

מבקשי מקלט בחולות מדווחים הלילה (שלישי) שבין אלף לאלפיים כלואים יצאו לרחבה בין האגפים ומסרבים להכנס לישון כל עוד שלא יימצא פתרון לכלואים החדשים שאתמול ישנו בחוץ בשל מחסור במיטות. "אם לא יימצא לתשעת החדשים פתרון, כולנו נישן בחוץ", אומר סאדיק אל-סאדיק, מבקש מקלט מדארפור הכלוא במתקן. "אין דבר כזה שרק חלק יישנו על הרצפה בחוץ".

[עדכון בוקר, רביעי:] לאחר משא ומתן ממושך בלילה הסכימה הנהלת המתקן לפתוח חדרים באגף החדש (אגף 8). למבקשי המקלט ניתנו מיטות לא מזרונים, ומזרונים אמורים להגיע במהלך היממה הקרובה. בשב"ס עדיין טוענים שיש מיטות פנויות באגפים האחרים.

המשבר בחולות התחיל אתמול (שני) עם העברתם של כ-30 מבקשי מקלט מכלא סהרונים לחולות. לאחר שיבוצם לחדרים נותרו תשעה מהם ללא מיטה והעבירו את הלילה בלינה על האספלט.

מחאת מבקשי המקלט בחולות

מחאת מבקשי המקלט בחולות

במהלך היום דיברו נציגי מבקשי המקלט עם הנהלת חולות, ונאמר להם שיש לשכן את החדשים בחדרים שבהם גרים מבקשי מקלט שנעדרים מהמתקן למעלה מ-48 שעות. לפי כללי המתקן כלוא שנעדר ליותר מ-48 שעות מועבר אוטומטית עם שובו לכלא סהרונים, ולכן מבחינת ההנהלה מיטותיהם של אותם אסירים (כחמישים במספר) פנויות. מבחינת מבקשי המקלט, לעומת זאת, המיטות האלה שמורות לאותם נוכחים-נפקדים, ואין זה תפקידם לארוז את הציוד של הנעדרים ולפנות אותם ממקומם.

"יש פה אגפים חדשים עם חדרים חדשים ומיטות חדשות, והצענו שיפתחו אותם לטובת החדשים אבל אומרים לנו שלא יפתחו אותם", מוסיף אל-סאדיק (שאת סיפורו המרתק סיפרנו כאן בהרחבה לאחרונה). "עכשיו כולם יצאו מהחדרים, יש כמה שגם מחוץ למתקן אבל אנחנו לא יכולים לצאת כי אחרי עשר סוגרים את השערים, ובחוץ יש הרבה משטרה כדי לוודא שלא נצא. אנחנו מוכנים ללילה בחוץ".

מבקש מקלט ישן מחוץ לחדר בחולות לאחר שלא נמצאה מיטה (צילום: אנואר)

מבקש מקלט ישן מחוץ לחדר בחולות לאחר שלא נמצאה מיטה (צילום: אנואר)

גם מספר מבקשי מקלט אחרים אישרו את הדיווח, וכפי שנראה בתמונות המגיעות מהשטח מאות מבקשי מקלט אכן מתגודדים עכשיו מחוץ לחדרים.
[כאמור בעדכון לעיל, במהלך הלילה הוכנסו הכלואים החדשים לחדרים באגף החדש, כפי שדרשו].

בשב"ס מסרו מוקדם יותר היום לאילן ליאור מ"הארץ" כי "מדובר בטענות שווא. כלל השוהים שהגיעו ביום שני למתקן קיבלו חדר ומיטה בה יכולים היו ללון. במרכז חולות יש מקומות פנויים, אך אין באפשרותנו לשבץ את השוהים בחדרים על בסיס רצונם ועל כך הם מחו. לצערנו, אין זו הפעם הראשונה בה ישנו שימוש בפרסום שגוי כדי ליצור לחץ על הנהלת המתקן, שיטה שלא תשפיע על דרך קבלת ההחלטות המקצועית והעניינית הננקטת בשב"ס".

ובינתיים בחולות: נאומים בעצרת המחאה.

ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

חגי מטר הוא עיתונאי ופעיל פוליטי-חברתי.

אחרי שלוש שנים כאחד מעורכי "שיחה מקומית", כיום חגי משמש כמנכ"ל עמותת "972 – לקידום עיתונאות אזרחית", שהיא המו"ל במשותף של "שיחה מקומית" יחד עם ארגון ג'אסט ויז'ן. זה הבלוג שלו באנגלית במגזין 972+.

חגי הוא גם חבר מזכירות ארגון העיתונאים, חובב חתולים, תה ובישול טבעוני וחותר בירקון. נשוי לאורטל האהובה.

לעמוד הכותב
נושאים קשורים
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf