מחאה בעקבות מעצר רקדניות שפרסמו סרטוני אינסטגרם באיראן

איראן חסמה עמודים של רקדניות ברשת החברתית בטענה ל"תכנים אסורים". מעצרן של שתי רקדניות וחקירתן הפומבית הובילו למחאת רשת וריקודים. "באיראן, להיות אישה זה פשע"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הרשתות החברתיות בפרסית סוערות מאז סוף השבוע האחרון, שבו פרסמה רשות השידור האיראנית מעין ראיון עם שתי צעירות שנעצרו לאחר שפרסמו באינסטגרם סרטונים שלהן כשהן רוקדות ריקודים איראניים מסורתיים וריקודים מערביים ללא כיסוי ראש ולבוש אסלאמי.

הסיפור התחיל, למעשה, לפני כחודש וחצי, כאשר ערוצי האינסטגרם של כמה רקדניות ומורות בכירות למחול נחסמו. בין היתר נחסמו בגל הזה ערוצי האינסטגרם של מאא'דה הוז'ברי בת ה-19, ושל הרקדניות שאדאב ואלנאז קאסמי, עם עשרות אלפי עוקבים. ההודעה שהופיעה בעמודים שלהן לאחר חסימתם היתה "עמוד זה נחסם בהוראת הרשות השופטת המכובדת כיוון שהכיל תכנים אסורים".

הריקוד האסור של מאא'דה הוז'ברי

אלא שבזה לא תם הסיפור; בסוף השבוע האחרון פרסמה הטלוויזיה הממלכתית האיראנית תכנית בשם "מבוי סתום", שבה נראו שתיים מהצעירות שנעצרו – ככל הנראה אחת מהן היא מאא'דה הוז'ברי – בראיון, שבפועל דמה יותר לחקירה משטרתית, בו הן מתוודות על "חטאיהן" ומבקשות סליחה. אחת הצעירות אומרת למראיין/חוקר כשהיא מתייפחת מבכי "אני מצטערת ומתחרטת באמת. הכוונה שלי לא היתה *** (הקטע מצונזר במקור) או הדברים האלה שאתם מייחסים לי. רקדתי רק בשביל עצמי, לא הרווחתי מזה אגורה".

הצעירה השניה מספרת על מסיבות החשק שבהן מתקיימים אותם ריקודים משוקצים. שתיהן מופיעות בפנים מטושטשות, על רקע תפאורה אפלולית ומזרה אימים. בין לבין משובצים בתכנית גם ראיונות עם פסיכולוגית שמדברת על שורשי השחיתות המוסרית מבחינה נפשית, איש ממסד שמדבר על ההשפעה ההרסנית של הרשתות החברתיות על ערכי המשפחה והתא המשפחתי, ועוד. צריך לציין שגביית "הודאות" מצולמות כאלה אינן עניין נדיר באיראן וכוללת "וידויים" והכאה על חטא מצד עצורים בגין עבירות מסוגים רבים ושונים.

הצעירות מתוודות על "חטאיהן" בתוכנית טלוויזיה:

במקביל למעצרן של הנשים המדוברות, ראש משטרת הסייבר של טהראן, תורג' כאזמי, אמר לסוכנות הידיעות אילנא שבכוונתם לטפל "באושיות האינסטגרם", כשהוא רומז לידוענים איראניים עם ערוצי אינסטגרם פופולריים במיוחד. לדבריו משטרת הסייבר חוקרת יותר מ-51 אלף עמודי אינסטגרם המכילים תכנים לא ראויים ואסורים.

שידור התוכנית "מבוי סתום", מראה הצעירות המתייפחות במהלך החקירה במסווה של ראיון וגביית ההודאות המצולמות הציתו גל של מחאה נרחבת ברשתות החברתיות בפרסית. גולשים איראניים מרחבי העולם העלו לטוויטר ולאינסטגרם סרטונים שלהם רוקדים, רבים מהם בליווי ההאשטג "ריקוד איננו פשע". העיתונאית מסיה עלינז'אד, אחד הקולות הבולטים הפועלים למען קידום זכויות הנשים באיראן ומי שעמדה מאחורי קמפיין "ימי רביעי הלבנים", פרסמה בטוויטר סרטון שבו היא רוקדת ללא כיסויו ראש בפארק ציבורי בטהראן, בתמיכה במאא'דה בת ה-19 שנעצרה בעוון ריקוד.

הבלוגר חוסיין רונקי צייץ "בכל מקום בעולם שבו תספר שעצרו וכלאו נערות בנות 17 ו-18 בגלל הריקוד שלהן, השמחה שלהן, היופי שלהן בעוון הפצת זנות בזמן שאנסי ילדים מסתובבים חופשי, יצחקו עליך. הם פשוט לא יאמינו". גולשת אחרת שהעלתה סרטון שלה רוקדת כתבה "הלוואי שיכולנו לעשות יותר. בינתיים אני מעלה את זה כדי שידעו שאנחנו לא נשתוק, שהם לא יכולים לעולל לנו כל מה שירצו. כל אחת מאיתנו יכלה להיות במקום הצעירות האלה. היום תורן, מחר הם יכולים לרדוף אותנו בתירוץ כלשהו שימציאו. באיראן, להיות אישה זה פשע".

סרטון הסולידריות של העיתונאית מסיה עלינז'אד:

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
איש הרוח והסופר הפלסטיני סלמאן נאטור (1949-2016) צילום: נאיף נאטור, ויקימדיה CC BY-SA 3.0

איש הרוח והסופר הפלסטיני סלמאן נאטור (1949-2016) צילום: נאיף נאטור, ויקימדיה CC BY-SA 3.0

אבו-צלאח נלחם בבריטניה הגדולה

"צחקנו על עצמנו / ועל חזיונות הנקמה הטובה שלנו". שלוש שנים למותו של הסופר ואיש הרוח הפלסטיני סלמאן נאטור. לזכרו, קטע מתוך הספר "הולך על הרוח"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf