מחאת האקלים: "הון ושלטון גרים באותו בית ולא מתעניינים במה שקורה בחוץ"

מפגינים פוצצו את פתיחת כנס הוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" במחאה על משבר האקלים. בתחילה הם זכו למחיאות כפיים, אך כשסירבו להתפנות ודרשו לעלות לבמה לנאום, הוכו ופונו בכוח על ידי מאבטחים פרטיים ושוטרי יס"מ

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מפגינים פוצצו הבוקר (שני) את כנס הוועידה הכלכלית הלאומית של העיתון "כלכליסט", במחאה על משבר האקלים. כחמישה עשרה מפגינים מתנועת המרד בהכחדה (extinction rebellion) ישראל החלו לצעוק והתייחשבו על הקרקע לפני תחילת המושב הראשון של הכנס, שמתקיים במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, בהשתתפות זו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר ימינה איילת שקד, ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן ומועמד המחנה הדמוקרטי יאיר גולן.

המוחים קראו בקול "היערות דולקים, אין עתיד לילדים, האם נמשיך לשרוף דלקים? הקשיבו למדענים, הסכנה היא קיומית, מחסור במזון, מיליוני פליטים, לא עוד עסקים כרגיל. קחו אחריות בזמן, הגידו את האמת, הכריזו על מצב חירום אקלימי". הם חזרו על הקריאות במשך דקות ארוכות.

בתחילה משתתפי הכנס מחאו כפיים למוחים, אך לאחר שסירבו להתפנות ודרשו לעלות לבמה לנאום, מאבטחים פרטיים התחילו להכות אותם ולפנותם בכוח, ואליהם הצטרפו שוטרי יס"מ שהוזעקו למקום.

המפגינים המשיכו למחות בלובי במשך כשעה, כשהם מתנגדים באופן פסיבי לפינוי. המאבטחים מצדם מצאו דרך יצירתית להוציא את המפגינים – הם הושיבו אותם על כיסאות גלגלים והסיעו אותם לרחבה שמחוץ למלון.

מאבטחים מפנים מפגינים ממחאת האקלים בכנס ״כלכליסט״ בתל אביב

מאבטחים מפנים מפגינים ממחאת האקלים בכנס "כלכליסט" בתל אביב (צילום: אורן זיו)

"יוזמי הכנס הצהירו כי יעסקו בנושאים שעל סדר היום הציבורי, אבל לא ראינו שום התייחסות", אמר מייקל רפאל, שהשתתף במחאה. "החלטנו להעלות בעצמנו את הנושא ולפנות ישירות לאנשים שאחראים למצב. זו בעיה מערכתית, וכמו שראינו בתוך הוועידה – ההון והשלטון גרים באותו הבית ולא מעניין אותם מה קורה בחוץ".

לדברי רפאל, למפגינים יש שלוש דרישות מרכזיות: להכיר בקיום משבר אקלים ובדחיפות לפעול לפני שהעולם וכל החיים בו יכחדו; להתחיל ליישם תוכנית להפחתת פליטת גזי חממה; ולהקים ועדה אזרחית שתטפל בנושא האקלים.

במהלך נאומה של שקד, התפרץ לדבריה הפעיל אלי יוסף, שמחה בקול נגד סחר הנשק של ישראל עם מדינות דיקטטוריות. הוא הוצא בכוח מהמקום ושקד התייחסה לפעילותו: "הוא מפגין מסור שמגיע לכל כנס להפגין על מה שמפריע לו", אמרה לקהל.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מסע הדה-לגיטימציה דרכן את הבוחרים הערבים לצאת לקלפיות. קלפי בכפר מנדא (צילום: אורן זיו)

מסע הדה-לגיטימציה דרכן את הבוחרים הערבים לצאת לקלפיות. קלפי בכפר מנדא (צילום: אורן זיו)

הבוחרים הפלסטינים הוכיחו שהפחדת הימין לא עובדת

ממשלת נתניהו ניסתה לכרסם באזרחות של הפלסטינים בישראל. התשובה של הבוחרים הערבים בקלפי היתה שדווקא דרך האזרחות שלהם הם ישמרו על זהותם הלאומית. שלוש נקודות שהבחירות אתמול העלו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf