מח"ט בית-אל הרג נער מתנחל למרות שלא נשקפה לו סכנת חיים

הנער זרק אבן לעבר המח"ט והתחיל לברוח מהמקום, אך המח"ט ירה בו בגב ובעורף. במערכת הפוליטית מגבים את הקצין ומבהירים שנשקפה לו סכנת חיים. סאטירה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ארגון "מתנחלים נגד בצלם" חושף היום (ד') סרטון המתעד את התקרית, שבמהלכה ירה מח"ט בית-אל, יהודה נוטר, שני קליעים בגבו ועוד אחד באחורי ראשו של נער מהיישוב בן 17, ישראל סוטריץ', והרג אותו מוקדם יותר היום.

בתיעוד ניתן לראות כי לאחר שיידה, לצד עשרות חבריו, אבן לעבר חיילים שהגיעו לאבטח את הריסות בתים בפאתי בית-אל הלילה, נמלט סוטריץ' מהמקום. אז דלקו החיילים אחריו וירו לעבר הנער כשהוא בגבו אליהם. רגע הירי עצמו לא תועד בקלטת.

מכאן עדי ראיה סיפרו ל"מתנחלים נגד בצלם" את אשר התרחש: "המח"ט ירה בסוטריץ' בעת שהאחרון היה במרחק של כעשרה מטרים ממנו, ואז ניגש אליו ודחף אותו באמצעות רגלו. לאחר-מכן, במקום לדאוג כי לפצוע יוגש טיפול רפואי, עזבו החיילים את המקום". בהמשך התיעוד בסרטון מצלמת האבטחה ניתן לראות את שני החיילים, שיצאו מחוץ לשדה הראייה של המצלמה כחצי דקה לאחר תחילת האירוע, חוזרים לשדה הראייה, עולים לכלי הרכב ונוסעים לדרכם. כאילו לא הרגו נער, כאילו חייו לא שווים.

זאת ככל הנראה בהתאם לפקודות צה"ל החדשות, הקובעות נוהל פתיחה באש מול מתפרעים יהודים – כמו מול פלסטינים. סוטריץ' היה ההרוג היהודי ה-17 בגדה המערבית בשנה האחרונה, רובם ככולם נערים יהודים לא חמושים, שנטען לגביהם כי זרקו אבנים. הוא הותיר אחריו שמונה אחים ושני הורים. אין באמור לעיל כדי לטעון שהיה ראוי להקל עם הנער זורק האבנים, אך לא ברור למה היה צורך להרוג אותו.

מקרה דומה התרחש רק בתחילת החודש. כאן בסרטון אפשר לירות נער מתנחל משליך אבנים מבית הדסה לעבר פלסטינים, וחייל צה"ל שלידו יורה בו.

> צפו: מח"ט בנימין הרג נער למרות שלא נשקפה לו סכנת חיים

תגובות תומכות בכנסת

המערכת הפוליטית מלאה שבחים להתנהלותו של המח"ט בשל "סכנת החיים הממשית" שנשקפה לו, וכי הוא פעל "כמצופה ממנו" באירוע מסוג זה למול "מחבל" כפי שכינתה את הנער היהודי שרת המשפטים איילת שקד. כך אמר גם אלוף פיקוד מרכז, רוני נומה. השאלה היא איך נער שנורה בגבו סיכן חיים בזמן הזה, ואיך הוא המשיך לסכן את חייו של המח"ט גם אחרי ששני קליעים ננעצו בו – ואת זה לא הסבירו המשבחים.

הנרטיב שחזר בכל הודעותיהם היה כאילו המח"ט הגן על עצמו מפני מארב אבנים מתוכנן, שהעמיד אותו בפני סכנת חיים ממשית, ושהמח"ט הגיב בהתאם כדי להגן על עצמו. אך תיעוד האירוע מראה תמונה שונה לגמרי. בדיוק כמו במקרים הקודמים בהם צה"ל לא היה מודע לכך שירי בנערים מתועד שלא על ידי מצלמותיהם, בניגוד לטענות צה"ל כאילו בוצע נוהל מעצר חשוד. הירי היחיד שבוצע הוא לעבר גבו של הנער בכדי להרוג אותו.

ח"כ איציק שמולי שיבח גם הוא והוסיף כי "גם את זורקי האבנים האחרים צריך ל-20 שנה לכלא, זה שחלקים בשמאל חושבים שלא היה צריך לירות בנער זו פשיטת רגל מוסרית".

על פלסטינים מרחמים

תגובת צה"ל לזריקת אבנים מצד פלסטינים, לעומת זאת, נמצאת בניגוד גמור למדיניות ההרג כלפי יהודים.

כך, בדצמבר האחרון ירה חייל למוות בנער בן 16, אימאם ג'מיל אחמד דוויכאת, בגבו, ממארב, לאחר שלטענתו התכוון הנער ליידות אבנים. התכוון. במרץ ירו חיילים בראשו של סאג'י ג'ראבעה ממארב כי לכאורה השליך אבנים. בנובמבר ירה צלף מחטיבת גבעתי בגבו של ווג'יה א-רמחי בן ה-15 והרג אותו מטווח 200 מטר לאחר שטען כי זה השליך אבנים לכיוונו. ממרחק 200 מטר. ביוני של השנה הקודמת ירו חיילים למוות בחזהו של אחמד עראפת לאחר שלטענת החיילים יידה אבנים, וגם בחזהו של מחמוד דודין בן ה-14 מדורא.

ויש עוד: באוגוסט ירה כוח צה"ל בגבו של ח'ליל אל-ענאתי בן ה-10 כאשר זה נמלט בפחד לתוך סמטה, והחיילים שהרגו אותו טענו מאוחר יותר כי היה בחברתם של נערים אשר יידו אבנים. ביולי 2013 ירה קצין בחטיבת כפיר למוות במועתז שראוונה לאחר שזה התקיף באבנים את הג'יפ הממוגן שלו. הקצין טען שירה ברגלו של שראוונה, אך הנתיחה הראתה כי הוא שיקר ולמעשה ירה בגבו.

מי צריך עונש מוות חוקי כאשר קצינים בצה"ל לוקחים את החוק והפקודות לידיים, ומקבלים גיבוי לכך? מי הוא אותו אדם המסוגל לירות בנער יהודי בגבו, לבעוט בו כשהוא פצוע, להפקירו למות, ואז לחזור לרכבו כאילו כלום לא קרה?

הודעות הגיבוי האוטומטי, בצירוף היסטוריה ארוכה של טיוח הרג של נערים יהודים שנהרגו בנסיבות דומות, מעלות ספקות גדולים ביכולת של מצ"ח לחקור את האירוע ולהגיע למיצוי הדין.

> רשיון להרוג: בצבא חושבים שאבנים הורגות רק אם ערבים זורקים אותן

חייל יורה באימונים (אילוסטרציה: דובר צה"ל)

חייל יורה באימונים (אילוסטרציה: דובר צה"ל)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

"אנחנו הקורבן המיידי". חיילים בעיסאוויה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

בעיסאוויה לא צריכים את הדיכאון שלנו – אלא פתרון מיידי בשטח

מדוע ישראל סימנה דווקא את עיסאוויה כיעד להתעמרות שיטתית ושרירותית? תושבים אומרים כי הסיבה היא שתהליך הישראליזציה שעובר על שכונות אחרות בירושלים פחות מורגש בה. והתוצאה של דיכוי הפלסטיניות היא מצוקה נפשית של שכבת גיל שלמה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf