מחנה קיץ לנוער שמחפש אלטרנטיבה

ביער הפיות יתקיים מחנה קיץ אקולוגי, לנוער שרוצה לשמוע ולדבר על מגדר וכיבוש, סביבה ולהט"ב, כיבוש וזכויות בעלי חיים. איך כל זה מתחבר ואיך אפשר להיאבק לשינוי? כל מה שבנט לא רוצה שתדברו עליו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום העצמאות האחרון נקלעתי לשיחה עם ארבעה צעירים, בשנות העשרה המאוחרות או העשרים המוקדמות שלהם. השיחה שהתחיל מטבעונות וזכויות בעלי חיים, גלשה לקהילת הלהט"ב הירושלמית והמשיכה למעצר של עהד תמימי והמשפט שעוד התנהל נגדה אז, לצעדת השיבה בעזה ולגיאופוליטיקה של המזרח התיכון.

אני מודה שכל החוויה קצת הפתיעה אותי. הרעיון של לנהל שיחה פוליטית כזאת עם צעירים שסתם הסתובבו להם במרכז העיר ירושלים, ועוד ביום העצמאות, ושהשיחה הזאת תהיה מעניינת, מעוררת מחשבה ומלאת הקשבה הרגיש לי קצת כמו מדע בדיוני. אבל זה קרה, הצעירים האלו, שלא ידעו דבר וחצי דבר ממציאות הכיבוש, רצו לשמוע, רצו לדעת. וכמו הצעירים האלו, יש המון צעירים סביבנו שלא יוצא לנו לנהל את השיחות הללו איתם.

לעומת הדור של ההורים או הסבים שלנו שבו תושבי נתיבות היו עושים קניות בעזה, וירושלמים היו נוסעים לטיול ברחובות בית לחם, לדור שלנו כבר אין את זה. אנחנו הדור של אחרי המחסומים, אחרי מדיניות אישורי הכניסה, אחרי החומה.

אנחנו דור שמבחינתו לא רק עזה היא מליון שנות אור מאיתנו, אלא גם רמאללה העיר שנושקת לירושלים. וגם סילוואן, או שייח ג'ראח או וואדי ג'וז – שכונות במרחק הליכה ממרכז ירושלים אלא שרוב הצעירים המערב-ירושלמים לא יודעים מה הן, איפה הן, ובטח ובטח לא מה המעמד החוקי של התושבים הפלסטינים של השכונות האלו – תושבים ולא אזרחים, שחיים בפחד תמידי לאבד את התושבות הזאת עם כל המשתמע מכך.

מחנה הקיץ האלטרנטיבי לנוער 2013 (התמונה באדיבות העמוד מחנה קיץ אלטרנטיבי)

מחנה הקיץ האלטרנטיבי לנוער 2013 (התמונה באדיבות העמוד מחנה קיץ אלטרנטיבי)

אחד האתגרים הגדולים שלנו זה להבין איך אנחנו מדברות עם הצעירים והצעירות האלה, איפה אנחנו פוגשים אותם, איך אנחנו מתחילות שיחה איתן, על הכיבוש, על דיור ציבורי, על רצח נשים, על הקלות להוצאת רשיונות נשק, על תרבות של הטרדה מינית ומגדרית, על איגודי העובדים החדשים שמנסים לקום סביבנו.

בימים אלו קבוצת אקטיביסטים מקימים לתחייה פרוייקט שזו בדיוק מטרתו – לתת לנוער שרוצה לדעת עוד על נושאים פוליטיים מרחב בטוח לעשות את זה. מחנה הקיץ האלטרנטיבי לנוער, שפעל לסירוגין ב-13 השנים האחרונות, מאגד פעילות פמיניסטיות, פעילים סביבתיים, פעילות זכויות בעלי חיים, פעילים נגד הכיבוש, פעילות להטב"קיות ועוד כדי לחשוף נוער שרוצה לשמוע לכל התכנים האלו.

הרעיון הוא לא רק לדבר על צורות הדיכוי שאנו רואות סביבנו, אלא גם על הכלים שיש לנו להאבק בהם; על המאבקים של השמאל הישראלי – במובן הרחב ביותר של המושג – שהצליחו, מה אנחנו יכולות ללמוד מהם, ואיך להמשיך אותם.

באמצע יער בכרמל, עם תשתית אקולוגית ואוכל טבעוני, אנחנו מזמינות נוער להתווכח, ללמוד וליצור אלטנרטיבה שלא משרד החינוך ולא שאר המציאות הישראלית של ימינו רוצים לאפשר. אז אם גם אתם נתקלים בבני ובנות נוער כמו ארבעת הצעירים ההם, שרוצים להקשיב, לדעת, להשמע, תדעו שיש להם מקום.

סהר ורדי היא אקטיביסטית ירושלמית.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

הילדים נושאים על גבם את מעמדם של הוריהם . אילוסטרציה (יונתן זינדל/ פלאש90)

מחקר חדש מוכיח: מערכת החינוך משמרת פערים מדור לדור

מחקר חדש ומקיף בארה"ב מצא כי הסיכויים של ילדים שנולדו להורים מהחמישון התחתון להמשיך ללימודים על תיכוניים הוא נמוך משמעותית מילדים להורים בחמישון העליון: 28 אחוז לעומת 78 אחוז, בהתאמה. כך משמרת מערכת החינוך פערים מעמדיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf