הפגנה ברמלה: "ממשפחתנו נרצחו כבר 14 אנשים. לא חראם?"

הערב נערכה ברמלה הפגנה נגד אלימות כלפי נשים. רק לפני שבוע נרצחה בעיר שאדיה מוסראתי, הקורבן ה- 26 של רצח נשים השנה. "לא לקחו את המצלמות מזירת הרצח. אני רק רוצה שיתפסו את הרוצח", אומרת אימה של שאדיה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עשרות נשים הפגינו הערב (חמישי) ברמלה במחאה על אלימות נגד נשים. ההפגנה התקיימה על רקע הרצח האחרון בעיר לפני שבוע של שאדיה מוסראתי (29), בת העיר ואם לשלושה.

מוסראתי קיפחה את חייה ביום חמישי שעבר ברוחב חנה סנש ברמלה, כשצרור יריות נורה לעברה. צוותי הצלה שהגיעו למקום דיווחו כי היא נמצאה ללא דופק וללא נשימה ופינו אותה לבית החולים אסף הרופא, שם הרופאים ניסו להיאבק על חייה, אך נאלצו לקבוע את מותה. יום לאחר מכן נעצרו שני קרובי משפחה של מוסראתי בחשד למעורבות ברצח.

מונה מוסראתי, אימה של הקורבן האחרון שאדיה, מחזיקה את תמונת בתה בהפגנה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מונה מוסראתי, אימה של הקורבן האחרון שאדיה, מחזיקה את תמונת בתה בהפגנה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מונה מוסראתי, אימה של שאדיה, גם נכחה בהפגנה. בעודה מחזיקה בתמונת ביתה, היא אמרה: "אני לא רוצה שיהיו רציחות. ממשפחתנו נרצחו כבר 14 אנשים. לא חראם? המשטרה לא עושה דבר. לא לקחו את המצלמות מזירת הרצח ולא תפסו את הרוצח. אני רק רוצה שיתפסו אותו". המפגינות נשאו שלטים בעברית וערבית עליהם נכתבו סיסמאות כמו "אימא שלי בקבר והרוצח שלה חי כמו גבר", ו-"איפה המשטרה, דמנו לא הפקר" (ערבית). המפגינות גם נשאו ארון קבורה סמלי, עליו הניחו נרות.

"אנחנו רוצים שילדים יגדלו עם ההורים שלהם", אמרה ח"כ עאידה תומא סולימאן. "אין לאף אחד זכות לקחת חיים של אישה או גבר. לפני שהממשלה הזו הולכת הביתה אנחנו מקווים שהיא לא תחזור, כדי שיהיו תקציבים למאבק באלימות".

בנה של שאדיה מוסראתי מניח את תמונת אמו על הארון הסמלי בהפגנה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

בנה של שאדיה מוסראתי מניח את תמונת אמו על הארון הסמלי בהפגנה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

בלוגרית "שיחה מקומית", סמאח סלאימה, שגם הייתה אחת המארגנות של ההפגנה, אמרה כי "זו הפגנת כעס ותסכול. יש פה נוכחות מרשימה של המשפחה לאחר שרק רצח אחד אצלם פוענח. וגם אז נתפס רק הרוצח ולא המזמין. בנות המשפחה לא יכולות יותר, הן התגברו על הפחד. אחרי הרצח של נסרין (בת המשפחה האחרונה שנרצחה. א.ז) אף אחת לא יצאה להפגין אך היום הן שוברות שתיקה".

מוסראתי היא הנרצחת ה-26 בשנת 2018, שנה שבה החל גל מחאה ברחבי הארץ נגד רצח ולאלימות כלפי נשים, ששיאו היה ביום שביתה ארצי ברביעי בדצמבר. 

ארן הקבורה הסמלי. הערב ברמלה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

ארן הקבורה הסמלי. הערב ברמלה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מקווה שהממלשה לא תחזור, כדי שאפשר יהיה להפנות תקציבים למאבק באלימות. ח"כ עאידה תומא סולימאן בהפגנה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מקווה שהממשלה הנוכחית לא תחזור, כדי שאפשר יהיה להפנות תקציבים למאבק באלימות. ח"כ עאידה תומא סולימאן בהפגנה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"פגישת הפיוס". במרכז: הזמר תאמר נפאר. שני משמאל: ראש עיריית אום אל פחם ד"ר סמיר מחאמיד, ולידו מנכ"ל מרכז מוסאוא געפר פרח (צילום: מרכז מוסאוא)

"פגישת הפיוס". במרכז: הזמר תאמר נפאר. שני משמאל: ראש עיריית אום אל פחם ד"ר סמיר מחאמיד, ולידו מנכ"ל מרכז מוסאוא געפר פרח (צילום: מרכז מוסאוא)

המאבק בין דת לחופש תרבות בחברה הערבית עולה מדרגה

באום אל פחם בוטלה הופעה של הזמר תאמר נפאר. באבו גוש ניסו לבטל הופעה של הזמרת רולא עאזר. האם השמרנות מנצחת, או דווקא ההפך?

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf