תה של שיבה עם חברים עזתים מעבר לגדר ולגז המדמיע

ביום שישי האחרון, במהלך עוד אחת מהפגנות "צעדת השיבה", פלסטינים מעזה הזמינו חברים מישראל למסיבת תה. למרות הגדר, למרות הגז המדמיע, למרות היריות, המסיבה התקיימה. בתקווה שיום אחד הגדרות ייפלו והפליטים יחזרו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום שישי האחרון בין ערביים חלקתי שמיכת פיקניק עם ידידים יקרים, על גבעה כפרית בין שדות ומטעים. לגמנו תה מספלי חרסינה, מתובל בגז מדמיע ודמעות.

ממולנו צעדו מאות מפגינים, כפי שהם עושים מדי יום שישי כבר ארבעה חודשים, מנסים להגיע לגדר המפרידה בינינו ובינם, הגדר הסוגרת את שני מיליון תושבי עזה בכלא הגדול בעולם. שמענו יריות, ועוד יריות, ופיצוצים, והתאבכויות של גז מדמיע לבן בתוך עמוד העשן השחור מצמיגים בוערים. ואז יללה של אמבולנס, ועוד אחת, ועוד, ועוד. שישה ישראלים על שמיכת פיקניק בשדות, לוגמים מן התה הטוב, ומשקיפים על הצבא שלנו המטווח במפגינים הלכודים.

בניגוד לחיילים, אנחנו הוזמנו לשם. המארגנים הפלסטינים הזמינו אותנו לחלוק אתם תה של סולידריות, בשם התקווה המשותפת שלנו לעתיד בלי גדרות והרג, בו הפליטים יוכלו לחזור בו לבתיהם, לפלסטין. ארבעה חודשים אחרי תחילת "מצעד השיבה הגדול", עם יותר מ-1,750 פצועים ו-180 הרוגים, כ-7,500 מפגינים יצאו שוב לעמוד מול הצבא, ומאיתנו ביקשו רק לבוא לתה. הבאנו תרמוס, וקומקום, ושמיכה, ושתינו תה.

התקשרנו למארחים שלנו בטלפון, שמענו את קולותיהם מבעד לקולות הירי. לפתע עלתה נהמה גדולה מן ההמון: המפגינים הצליחו להפיל רחפן של גז מדמיע. הרענו יחד איתם, ובאותו הרגע הרוח שינתה כיוון והביאה איתה גז מדמיע שלא יועד לנו.

שישה ישראלים על הגבעה, במקום בו היינו צריכים להיות אלפים. צוותי תקשורת שעמדו בסמוך התעלמו מאיתנו לחלוטין. הנפנו גבוה דגלים, מקווים שהמפגינים יראו אותנו. רואים? הם רואים? בטלפון הם אמרו שכן, הם רואים אותנו, ולרגע קט מסיבת התה המטורללת הזו נראתה מדויקת לגמרי.

תוך שלוש דקות הופיעו החיילים. התה לא הזיז להם, אבל הדגלים מפריעים. הם ליוו אותנו משם, בנסיעה איטית דרך השדות תחת שקיעה מרהיבה.

ליד אותה הגדר באותו היום נפצעו 210 מפגינים, בהם 15 ילדים, מתוכם 45 נורו באש חיה. שני בני נוער מהעיר רפיח נהרגו בידי צלפים ישראלים: בילאל מוסטפא ח'פאג'ה, בן 17, ואחמד מסבח אבו תויור, רק בן 16, שמת מפצעיו למחרת. יהיה זכרם ברוך.

דלית באום פעילה בקבוצת returnsolidarity. על פעילות הקבוצה אפשר ללמוד כאן. את הסרטון יצר חיים שוורצנברג

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפרת הסדר צריכה לעמוד במרכז החינוך, לא קבלת ההגמוניה. ילדים בשיעור משחקי בבית ספר עין ים בחיפה (צילום: בית הספר עין ים)

הפרת הסדר צריכה לעמוד במרכז החינוך, לא קבלת ההגמוניה. ילדים בשיעור משחקי בבית ספר עין ים בחיפה (צילום: בית הספר עין ים)

מורים ומנהלים למדו לשתוק. הגיע הזמן שיכריזו עצמאות

המדינה עושה כל מאמץ להשתיק את אנשי החינוך. הבעיה שהם הפנימו את הדיכוי ומצנזרים את עצמם. זו טעות: הכוח נמצא בידיהם, הם צריכים לדעת לנצל אותו ולסרב למבנה הכוח הקיים. מנהל בי"ס קורא לשינוי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf