מפגין נגד המתקפה על עזה ב-2014 הורשע בתקיפת שוטר

מאת |

צלם מסכנין נעצר והוכה על ידי שוטרים עד שנזקק לאשפוז, בזמן שהפגין נגד המתקפה הישראלית על עזה בקיץ 2014. למרות סרטונים שתיעדו את מעצרו האלים, בית משפט השלום בחיפה החליט לזכות אותו מהאישום בהתפרעות ולהרשיעו בעבירה של תקיפת שוטר

מאת: יואב חיפאווי

ב-18 ביולי 2014, בעיצומה של המתקפה הצבאית הישראלית נגד רצועת עזה, קיים "אלחראק אלשבאבי" (תנועת הצעירים) תהלוכת מחאה ארצית בחיפה בקריאה להפסקת הטבח והרג האזרחים. התהלוכה החלה ברחוב עבאס וצעדה לכיוון ואדי ניסנאס, אלא שהמשטרה חסמה את דרכה והפנתה את הצועדים אל עבר כיכר הבהאים שבמושבה הגרמנית. במקום חיכו להם מבעוד מועד כוחות גדולים של משטרה, כולל בריוני היחידות המיוחדות לדיכוי הפגנות ופרשים רכובים על סוסים, שהקיפו את המפגינים מכל עבר, כלאו אותם בין גדר הגנים הבהאים והרחוב ועצרו באלימות עשרות מפגינים.

אחד המפגינים שנעצר, יאסר שוואהנה, צלם צעיר מסכנין, הוכה במהלך מעצרו, סבל מכאבים וסחרחורות, ועקב כך הובהל על ידי השוטרים עצמם לבית החולים. לאחר יומיים אישפוז שוחרר שוואהנה מבית החולים עם הוראות למנוחה ולהמשך מעקב על ידי רופא מטפל, אך נלקח מייד על ידי המשטרה למעצר. הוא המשיך לסבול מתוצאות הפגיעה, אך לדבריו לא זכה לטיפול רפואי נאות גם כשהתעלף במעצר. לאחר ארבעה ימים הורתה שופטת המעצרים על שחרורו, שעוכב ליום אחד לצורך ערעור התביעה. הערעור נדחה ושוואהנה הועבר למעצר בית, שאותו החל בשלושה ימי אישפוז נוספים בבית החולים.

למחרת שחרורו תחת תנאים מגבילים הוגש נגד שוואהנה כתב אישום המייחס לו עבירות של תקיפת שוטר והתפרעות והתביעה ביקשה להחזירו למעצר עד תום ההליכים. למזלו השופט קבע כי המשטרה איחרה את הרכבת וכיוון שכבר שוחרר אין מקום להחזירו למעצר.

> "היינו תג המחיר של נתניהו על פינוי עמונה": שנה להריסות בקלנסווה

יאסר שוואהנה נעצר בהפגנה בחיפה (צילום: עלי כאמל)

יאסר שוואהנה נעצר בהפגנה בחיפה (צילום: עלי כאמל)

עדי התביעה לא זוכרים

כאשר נחשף חומר הראיות של התביעה התברר כי קצין בכיר במשטרת חיפה, שפיקד על חלק מהכוחות במקום, מסר עדות לפיה שוואהנה תקף אותו כביכול בזמן פיזור ההפגנה. על פי תלונתו של הקצין, כפי שחזר עליה במהלך עדותו בבית המשפט, הוא היה מאחורי הכוח שכיתר את המפגינים, כאשר שוואהנה חדר בין שרשרת השוטרים, תקף אותו, הפילו על הכביש וחבט בו במשך כמה דקות עד ששוטרים אחרים הגיעו ועצרו את התוקף. כמו כן, טען הקצין כי הוא תפס בידו של שוואהנה בעוד זה מכה בו ואחז בה עד לרגע מעצרו. בשלב מסוים אף טען הקצין כי הוא ניסה להחזיר את שוואהנה אל בין המפגינים.

אזור ההפגנה כולו היה רווי שוטרים וצלמי משטרה, שכמה מהם הוזמנו על ידי התביעה לעדות במהלך המשפט. כמה מהם סיפרו כי בהפגנה היו רעולי פנים וכי חלק מהמפגינים יידו אבנים, בעוד אחרים לא ראו לא רעולי פנים ולא יידוי אבנים, אך אף אחד מהם לא ייחס שום פעילות חריגה לנאשם. בדוחות המפורטים שמילאו מיד לאחר ההפגנה, אף אחד מעדי התביעה לא דיווח על אירוע בו הותקף הקצין הבכיר, או כל שוטר אחר. איש מהם גם לא נזכר באירוע כזה בעדותו בבית המשפט.

צלמי המשטרה צילמו עשרות סרטי וידאו של האירועים מכל זווית אפשרית. למרות זאת לא הובאה כל עדות מצולמת לתקיפה, וגם לא לרעולי פנים או ליידוי אבנים. אחת החוקרות שהעידו מטעם התביעה אף העידה בחקירתה הנגדית בבית המשפט כי היא פנתה במיוחד לכל היחידות שהיו מעורבות באירוע כדי לוודא אם יש עדים לתקיפה עליה דיווח הקצין אך לא העלתה דבר.

מול טענת התביעה, הציג עורך הדין מחמוד שאהין מטעם ההגנה מספר עדים שהשתתפו בהפגנה והיו עדים למעצרו של שוואהנה. הם העידו כיצד השוטרים פשטו על המפגינים שנמצאו על המדרכה וגררו עימם את שוואהנה אל הכביש, שם הופל והוכה.

בזמן ההכנות למשפט שוואהנה פרסם ברשתות החברתיות בקשת עזרה באיתור תמונות וסרטים שיבהירו את נסיבות מעצרו. חברים עזרו לו לגלות סרטון שפורסם באתר "ערב 48" בו רואים בברור כיצד נעצר והוכה. צלם הסרטון, העיתונאי עלי מוואסי, העיד מטעם ההגנה והסרטון הוגש כחלק מחומר הראיות.

> אביה של עהד תמימי: "לא סומך על מערכת שנועדה להעניש פלסטינים"

הוכה בזמן המעצר ונזקק לאשפוז. הצלם יאסר שוואהנה (באדיבות המצולם)

הוכה בזמן המעצר ונזקק לאשפוז. הצלם יאסר שוואהנה (באדיבות המצולם)

בשלב הסיכומים התרכז התובע דווקא בהוכחת ההאשמה בהתפרעות. הוא הציג סרטון נוסף שצילם הצלם המשטרתי, סרטון שהיה בחומר הראיות אך לא הוצג עדיין בפני בית המשפט. בסרטון זה נראה בברור מעצרו של שוואהנה: כיצד הוא נלקח על ידי השוטרים מבין קבוצת המפגינים שעל המדרכה, בניגוד לגרסת הקצין שלכאורה הותקף. אותו קצין נראה בסרטון מסתובב בשלווה מאחורי שרשרת השוטרים.

בבואו לבסס באמצעות סרטון זה את אשמת ההתפרעות, סיכם התובע: "ובכן אנו רואים בברור את הנאשם, הוא עוטה כפייה הוא מניף דגל, הוא שר. כלאמר הוא בהחלט משתתף בהתפרעות." הכפייה, אגב, היתה על הצוואר, לא מכסה את הפנים.

הסנגור בסיכומיו טען כי גרסת הקצין המתלונן הינה בלתי סבירה בעליל. גם אם היו הקצין ושוואהנה לבדם בשטח קשה לדמיין את שוואהנה הצנום והחולני מכה בקצין החסון והמיומן בעוד זה שוכב על הכביש בחוסר אונים ואוחז בידו… קשה עוד יותר להאמין כי אף אחד ממאות השוטרים שהיו במקום לא היה רואה תקיפה כזאת, באם אכן היתה מתרחשת, ולא היה מתערב מיידית לעזרת הקצין, שכזכור העיד כי התקיפה נמשכה מספר דקות.

בעיטה או אגרוף

ב-16 בינואר 2018, שלוש וחצי שנים לאחר ההפגנה בה הוכה, ניתן פסק הדין בבית משפט השלום בחיפה. בהחלטתה זיכתה השופטת אורית קנטור את שוואהנה מאשמת ההתפרעות. היא ציינה כי מלבד ההאשמתו בתקיפת שוטר לא הובאה כל ראיה לכך שהוא באופן אישי התפרע. היא ציינה שגם אם היה על הכביש בשלב מסויים של ההפגנה, כאשר הכביש היה חסום ממילא על ידי מפגינים ושוטרים רבים, אין בכך כדי לבסס את עבירת ההתפרעות.

לעומת זאת החליטה השופטת להאמין לדברי הקצין המתלונן ולהרשיע את שוואהנה בעבירה של תקיפת שוטר. בנמקה את ההרשעה בבית המשפט (את ההחלטה הכתובה לא ראיתי), התעלמה השופטת מהשאלות שהעלה הסנגור בדבר אי הסבירות שהאירועים אכן התרחשו כפי שתיאר אותם הקצין אך לא נמצאו להם כל עדים נוספים. היא גם התעלמה מהסרטונים שהציגו הן ההגנה והן התביעה והראו נסיבות שונות לחלוטין של מעצר שוואהנה.

במקום זה התמקדה השופטת בסתירות שבין דברי הנאשם ועדי ההגנה בתיאורי ההפגנה בשאלות משניות שאינן קשורות לגופו של עניין: מתי הצטרף שוואהנה להפגנה? האם נשא עימו מצלמה? היא התעלמה מטענת הסנגור כי בהתחשב בעובדה שחלפו כשלוש שנים מאז ההפגנה ועד שהעדויות נשמעו קשה לצפות מהעדים לזכור את האירועים בפרטיהם. גם בתיאור שמסרו עדי ההגנה בדבר המכות שקיבל שוואהנה מהשוטרים בזמן מעצרו מצאה השופטת הוכחה כנגד הנאשם: חלק מהם דיברו על בעיטות שחטף וחלק על אגרופים… אכן, הוכחה מוצקת לכך שתקף את הקצין.

הטיעונים לעונש נדחו ל-26 ביוני, לאחר קבלת תסקיר שרות המבחן.

יואב חיפאווי הוא פעיל פוליטי וחברתי, חבר בתנועת אבנאא אלבלד ובחראק חיפה. הוא כותב את הבלוג חיפה החופשית.

> פחות מ-1.3 אחוזים מחומרי הארכיון הממשלתיים פתוחים לציבור

ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

זהו הערוץ הכללי של "שיחה מקומית", מקומם של מאמרי האורחות והאורחים שלנו, של יוזמות קבוצתיות באתר, לייב בלוגינג בארועים מיוחדים, הודעות מערכת ועוד.

נשמח לקבל הצעות לכתבות ומאמרים, תמונות וסרטונים. אפשר לקרוא את מדיניות הפרסום שלנו בעמוד האודות, ולשלוח לנו מיילים לכאן: info@mekomit.co.il

כתבות ומאמרים המתפרסמים בערוץ מייצגים את כותביהם בלבד, ולא את דעות חברות וחברי "שיחה מקומית" או את דעות העורכים.

לעמוד הכותב
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf