לחיבור בין הליכוד והימין הקיצוני באירופה יש רקע היסטורי

מפלגת החירות האוסטרית, ששורשיה במפלגה הנאצית, מבקרת בישראל בהזמנת הליכוד. למי שמזדעזע מזה כדאי להזכר בקשרים של לח"י עם גרמניה הנאצית ואיטליה הפשיסטית בזמן מלחמת העולם השנייה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ראשי מפלגת החירות האוסטרית, מפלגת ימין קיצוני גזענית, מבקרים כעת בארץ בהזמנת עמיתיהם ממפלגת הליכוד הישראלית.

זו לא הפעם הראשונה בה תומכים בכירים בימין במפלגה הזו, שהוקמה על ידי בכירים בשלטון הנאצי וקצינים ששרתו ב-SS בזמן מלחמת העולם השניה, שפוליטיקאים בארצם מכנים אותם "נאצים", שהם עצמם מפיצים תעמולה אנטישמית, ושמקדמים אג'נדה אנטי-מוסלמית גזענית. סגן השר איוב קרא למשל, השתתף כבר ב-2010 בטקס יחד עם חברי המפלגה האוסטרית, וראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה השתתף בכנס שאורגן על ידי תנועות ימין קיצוני ובהן חברי מפלגת החירות. אך הקשרים של הימין היהודי-ישראלי עם תנועות גזעניות אירופאיות הולכים שנים ארוכות לאחור.

בראשית 1940 האמין אברהם שטרן, מפקד ארגון הלח"י, כי מלחמת העולם היא הזדמנות היסטורית מהפכנית למצוא בעלת ברית חלופית ל"אלביון הנוכלת" (הרי היא בריטניה). בעיתון הלח"י נכתב כי "הקרבת קורבנות על מזבח הדמוקרטיה מזה, ומיגור המשטר הנאצי מזה, כל אלה אינם מלחמת היהודים". הגדיל ועשה הארגון כאשר שלח את נפתלי לובינצ'יק לביירות לפגוש נציג של המשטר הנאצי ולהציע לו לכרות ברית בין הארגונים.

> כך הצבא מכניס לשימוש קרבי אמצעי לחימה שחיילים לא התאמנו עליהם

איש הימין הקיצוני, היינץ כריסטיאן שטראכה, ממפלגת החירות האוסטרית (Franz Johann Morgenbesser CC BY-SA 2.0)

מבקר בארץ בהזמנת הליכוד. איש הימין הקיצוני, היינץ כריסטיאן שטראכה, ממפלגת החירות האוסטרית (Franz Johann Morgenbesser CC BY-SA 2.0)

הלח"י הציע לנאצים להשתתף באופן פעיל במלחמה לצידה של גרמניה (להזכירכם, כבר באותה העת נרצחו יהודים רבים בידי הצבא הגרמני, וזאת אחרי שנים של רדיפות אנטישמיות רשמיות שפגעו פגיעה אנושה ביהדות גרמניה). "על פי השקפת עולמו ומבנהו", נכתב בתזכיר ששלח הדיפלומט הנאצי בעקבות הפגישה, "קרוב האצ"ל [כך במקור, נ.ר.] ביותר לתנועות הטוטאליטריות של אירופה". כאשר מחברים את זה עם פרסומים שונים של הלח"י לגבי "הגזע הערבי המנוון", קווי הדמיון מודגשים אף יותר. הצעת הלח"י מבקשת לציין גם כי "הארגון מבטיח לגרמניה שברית כזו תחזק את היסודות המוסריים של הסדר החדש הגרמני בעיני האנושות" – יודן-וושינג, מה שנקרא.

למרות שלא התקבלה כל תגובה רשמית, בתכתובות פנים גרמניות נמצא כי פקיד בכיר במשרד החוץ הגרמני הגיב לכך במילים: "האם תחשוב באמת שהרייך עלול להיות מעוניין במדינה יהודית בא"י, כאשר אנחנו מבקשים לקנות את אהדת המרחב הערבי והמוסלמי למטרות המלחמה שלנו?"

לאחר שלא התקבלה תשובה מהגרמנים, ניסו אנשי הלח"י בשנית ליצור קשר עם הנאצים באמצעות מי שלימים יהיה אחד ממהיגי הארגון, נתן ילין מור, דרך השגרירות בתורכיה, הפעם בדצמבר 1941. מניין הנרצחים היהודיים עמד כבר על עשרות אלפים, אם לא יותר.

אבל לא רק עם הגרמנים ניסו בלח"י ליצור ברית. עוד ב-1940, הם ניסו להגיע להסכם עם הממשלה הפאשיסטית באיטליה, או לפחות כך האמינו. תמורת תמיכתה של המדינה הפאשיסטית בארגון, אשר על פי ההסכם יהיה נציגה הרשמי היחיד של המדינה היהודית אשר תוקם, מבטיח שטרן לאיטלקים "לחסל את הגולה היהודית" על ידי עקירתם של יהודים מבתיהם בשטחי ההשפעה של איטליה וגרמניה וקליטתם בישראל.

מאוחר יותר התברר שההסכם הזה, שנודע כ"הסכם ירושלים", נרקם בשיתוף פעולה של האצ"ל ושל השלטונות הבריטיים שהתחזו לבכירים בממשלה האיטלקית על מנת להכתים את תדמיתו של הלח"י. אך התנהלות הנהגת לח"י, כאשר זו האמינה שהיא מנהלת מו"מ אמיתי, מראה כוונה בעייתית.

כאנקדוטה נוספת מהעבר הרחוק יותר אפשר לציין את ההסכם אותו חתם ב-1921 זאב ז'בוטינסקי עם המנהיג האוקראיני סימון פטליורה, סמל האנטישמיות הרצחנית שהיה אחראי על ארגון פוגרומים רבים שעלו בחייהם של עשרות אלפי יהודים. לאחר גירושו של פטליורה מארצו, הציע לו ז'בוטינסקי להקים מיליציה יהודית שתילחם למענו בתמורה להגנתו לכשיחזור לשלטון.

ברית השנאה

הקשר אותו מנסה הליכוד של היום לרקום עם תנועות הימין הקיצוני האירופאיות הוא נסיון למצוא קרקע משותפת בשנאת האיסלאם. הימין הגזעני באירופה מקבל "תו תקן" יהודי כי הם (כביכול) אינם אנטישמים, ובתמורה תומך באינטרסים של הימין הישראלי לבניה בהתנחלויות ולהקצנת האלימות נגד הפלסטינים בגדה ובעזה. הליכוד – אשר חברים בו לא היססו לפני שכינו את נשיא ארה"ב ברק אובמה "אנטישמי", או להאשים באופן דומה את שר החוץ הפלסטיני – לא חושב פעמיים לפני שהוא מעניק לגיטימציה למפלגה גזענית לעילא, והיא לא היחידה.

זו ברית של שנאה, אשר שמה לקלס את מחויבותה הרעיונית של ישראל למלחמה באנטישמיות העולמית, ויש שיעיזו לקוות למלחמה בגזענות בכלל. למרבה הצער, הלאומנות היהודית-ישראלית, כפי שראינו, לא בחלה בעבר בבריתות רקובות עם תנועות ארורות, והיא ממשיכה את הקו המצער הזה עד היום.

> מה שטוב בגישה של סנדרס כלפי ישראל

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

"להיפגש עם פלסטינים בספרות זה הרבה פחות מאיים". ערב ההשקה ל"בלשון כרותה" במכון ון ליר (צילום באדיבות הוצאת "מכתוב")

בלשון כרותה ובוטחת: הקובץ הגדול ביותר של פרוזה פלסטינית בעברית

האנתולוגיה "בלשון כרותה", המקבצת את יצירותיהם של 57 סופרים פלסטינים בעברית, מאתגרת הן את המבט האוריינטליסטי הישראלי והן את ההסתייגות הערבית מפני נורמליזציה תרבותית עם ישראל. "הבנתי שליהודים, דווקא ליהודים, אני צריכה לספר את הסיפור שלי"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf