מצעד גאווה שני בב"ש. דנילוביץ': לכל אחד הזכות לחיות בדרכו

בירת הנגב קיימה לפני שנה את מצעד הגאווה הראשון לאחר מאבק עיקש של הקהילה הגאה בעיר. השנה לקחו חלק במצעד חברי כנסת, הגוש הקווירי, וגם ראש העירייה רוביק דנילוביץ' שבירך את הצועדים בשם תושבי העיר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כאלפיים צועדים השתתפו הערב (חמישי) במצעד הגאווה השני בבאר שבע. הצועדים התכנסו ליד בית החולים סורוקה וצעדו לאורך שדרות רגר עד בניין העירייה, שם התקיימו נאומים והופעות. הקריאות שליוו את הצעדה היו, בין היתר: ״הומופוביה גזענות, זו אותה האלימות״, ו״לסבית צועדת ולא מפחדת״. לראשונה עיריית באר-שבע תלתה דגלי גאווה לאורך תוואי המצעד.

זאת הפעם השניה שהמצעד מתקיים בבאר שבע. בשנה שעברה, לאחר מאבק של שנים, התקיים בבירת הנגב מצעד הגאווה הראשון בו השתתפו אלפי צועדים. שנה קודם לכן, ב-2016, בוטל המצעד לאחר שהמארגנים נדרשו, בלחץ גורמים דתיים בעיר, לצעוד ברחוב צדדי במסלול קצר ולקיים אירוע במתחם סגור, ובעקבות טענת המשטרה שיש בידה מידע קונקרטי על כוונת קיצוניים לפגוע בצועדים. באותה שנה התקיים אירוע מחאה מול בניין העירייה, במקום המצעד שבוטל.

מצעד הגאווה בבאר-שבע, 28.6.2018 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

מצעד הגאווה בבאר-שבע, 28.6.2018 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

מצעד הגאווה בבאר-שבע, 28.6.2018 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

בצעדה הערב השתתפו חברי כנסת רבים ממרצ וממפלגת העבודה, ביניהם מירב מיכאלי, שלי יחמוביץ, מיכל בירן, מוסי רז, אילן גילאון, מיכל רוזין ותמר זנדברג. ח"כ מירב מיכאלי אמרה לשיחה מקומית: ״זאת בסך הכל השנה השנייה שצועדים בעיר, בשנה שעברה היתה התרגשות מטורפת אחרי כל המאבק של השנים לפני, אבל השנה זה מרגיש כאילו צעדנו פה מאז ומעולם, זה מדהים ומהמם ומעורר תקווה״.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), יו"ר שותפה בשדולה הגאה, שצעדה כשהיא מחזיקה ביחד עם פעילים של מרצ דגל גאווה ענק, אמרה: "ממשיכות את המהפכה בבאר שבע. מאות התגובות הלהט"בופוביות בעקבות תליית דגלי הגאווה בעיר לא מרתיעות אותנו, אלא מחזקות את אמונתנו בצדקת דרכינו. אני גאה בקהילה הגאה בבאר שבע ובארגונים שעומדים על זכותם הבסיסית לצעוד בביטחון בעירם ולקיים אורח חיים פלורליסטי ומגוון. יחד עם מרצ, נמשיך לצעוד בכל עיר ועיר בארץ ולהיאבק למען זכויות הקהילה הגאה, עד שננצח".

שלי יחימוביץ', מירב מיכאלי ואילן גילאון במצעד הגאווה בבאר שבע (אורן זיו/אקטיבסטילס)

את האירוע, שארגן הבית הגאה בבאר שבע, אבטחו מאות שוטרים. מחוסמים נפרסו לאורך כל המסלול בעוד עוברי אורח סקרנים מביטים במצעד מצד הדרך. ״בתל אביב זה קרנבל, כאן זה מצעד פוליטי״ הדגישה יפרה אירה, שצעדה עם שלט צבעוני עליו כתוב ״הבן שלי הומו, אז מה?"

״אנחנו דורשים את הזכויות שאין לנו, ויחס מכבד לקהילה בעיר. אם יעברו בעיר זוג בנים שמחזיקים ידיים תקום מהומה, עדיין מסוכן לקהילה בבאר שבע. אני גרה בעיר ופעילה בבית הגאה כבר עשר שנים, מהיום שהבן שלי יצא מהארון. לא שהיה לי קל. בקבוצות הפייסבוק של באר שבע אני רואה דברים נוראיים. השנה זאת פעם ראשונה לפני אירוע שלא היו איומים עלינו, בגלל זה צריך מצעד, בכל עיר ועיר״.

מצעד הגאווה בבאר-שבע, 28.6.2018 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

בחלקו האחורי של המצעד צעדו קבוצה קטנה של מפגינות קוויריות בגוש לזכרה של הטרנסית המהפכנית דן וג. הן החזיקו שלט גדול עליו נכתב ״אנחנו מזדיינים בתחת ומזה לא נולדים חיילים", וכן שלטים נוספים המקשרים בין המאבק הלהטב״י למאבק בכיבוש. בין היתר הן קראו ״צדק חמלה אוננות״, ו״להחרים את ישראל ובתחת לקבל״.

מעין, שצעדה עם הגוש, סיפרה לשיחה מקומית: ״באר שבע היא הבית שלי כבר שמונה שנים, ולקח זמן כפול מהזמן שאני גרה פה כדי שיתנו לנו לצאת מהכלוב שבו התקיימו בעבר אירועי הגאווה בעיר. כל זה רק כדי שנוכל להגיד שהרחובות, שבדרך כלל אנחנו צריכים להתחבא בהם, הם גם שלנו ואנחנו תובעים עליהם זכויות לפחות כמו שסטרייטים קובעים את עצמם בתור עובדה במרחב״.

מצעד הגאווה בבאר-שבע, 28.6.2018 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

מצעד הגאווה בבאר-שבע, 28.6.2018 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

המפגינות החזיקו שלטים לזכרה של דן וג סיגאוי, אקטיביסטית טרנסית שגרה בבאר שבע והתאבדה לפני כשנה וחצי. מעיין: ״דן וג היא בדיוק הדוגמא איך ההצטלבות של להיות אישה, טרנסית, ענייה, מזרחית, במדינת ישראל זה מתכון לכל התנאים שירצחו אותך, שלא יהיה לך ברירה אלא לממש את הסטטיסטיקה האיומה של אובדנות בקהילה הטרנסית בפרט והקהילה הלהט"בית בכלל״.

בסיום המצעד נשא דברים ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', שאמר למשתתפים: "לכל אחת ולכל אחד יש את הזכות לחיות בדרכו. לכל קהילה יש את הזכות לחיות כדרכה. זה נכון שהיו אנשים שאמרו וכתבו דברים שאנחנו מגנים, אבל רוב התושבים בעיר שמחים שהעיר יודעת לקבל, לחבק ולאהוב. אנחנו רואים את ההתפתחות עם פתיחת הבית הגאה בעיר העתיקה. העיר באר שבע מברכת אתכם, ניפגש רק בשמחות".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, 9 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, 9 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

נתניהו הימר על ציר הרשע העולמי. מה יקרה לישראל אחרי שיילך?

מה יהיה מעמדה הבינלאומי של ישראל אחרי שנתניהו יירד מהבמה? לא בטוח שיורשו יצליח לשקם את הקרע שנפער עם יהודי ארה"ב בשנים האחרונות. וגם ביחסים עם ציר הרשע של מנהיגי הימין החדש לא צפוי להשתנות הרבה, חוץ אולי מהסגנון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf