בג"ץ: המדינה יכולה להמשיך להתעלל במרדכי ואנונו

מרדכי ואנונו לא יכול לצאת מהארץ ורק לאחרונה אושר לו לדבר עם אזרחים זרים, כל עוד שזה בעל פה, באופן לא מתוכנן, חד-פעמי, במקום ציבורי ולמקסימום חצי שעה. מבחינת שופטי העליון זה סביר בהחלט

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שופטי בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, אסתר חיות ודפנה ארז-ברק פסקו השבוע שמדינת ישראל תוכל להמשיך ולהגביל את חירויותיו של מרדכי ואנונו.

למעלה מעשור אחרי שחרורו מהכלא, בו ישב 18 שנים בשל הדלפת סודות האטום של ישראל, מרדכי ואנונו עדיין לא מורשה לצאת מהארץ, להכנס לגדה המערבית, להתקרב למעברי גבול או נמלי ים ותעופה, והגבלות קשות מוטלות על יכולתו לתקשר עם אזרחים זרים, וכמעט מונעות כל תקשורת כזו לגמרי. עד היום נדרש ואנונו באישור מיוחד של השב"כ כדי להפגש עם אזרחית זרה, שלפי פרסומים שונים היא בת זוגו. הגבלות אלה, כאמור, אושרו על ידי שופטי העליון ביום ראשון האחרון.

> עשור אחרי שחרורו, המדינה ממשיכה להעניש את מרדכי ואנונו

מרדכי ואנונו ב-2009 (צילום: Eileen Fleming CC BY-3.0)

מרדכי ואנונו ב-2009 (צילום: Eileen Fleming CC BY-3.0)

לפני הגשת העתירה האחרונה נאסר על ואנונו באופן מוחלט לתקשר בכל אופן שהוא עם כל אזרח זר. במסגרת העתירה טען בא כוחו, עו"ד מיכאל ספרד, שאיסור בן עשור זה מכניס את ואנונו לבידוד חברתי בפועל, מכיוון שאזרחי ישראל כמעט ולא רוצים לתקשר עמו לטענתו, ובמזרח ירושלים – מקום מגוריו –ישנם אזרחים זרים רבים, והרי ואנונו לא יכול לברר עם כל אדם שהוא פוגש האם הוא אזרח או לא.

בנוסף ובאופן כללי טען עו"ד ספרד כי בחלוף כשלושים שנה מאז תום עבודתו של ואנונו בקריה למחקר גרעיני בדימונה, ולאחר שמסר חומרים רבים על הקריה לפרסום בעיתונות זרה, לא נשקף כל סיכון ביטחוני נוסף מצד מרדכי ואנונו. היועץ המשפטי לממשלה, שר הפנים והצבא, לעומת זאת, שמוציאים את הצווים נגד ואנונו פעם אחר פעם, טוענים שעדיין יש בידיו מידע שיכול לסכן את ביטחון המדינה.

אף על פי כן, בעקבות דיון בעתירה שהתקיים בספטמבר, החליטה המדינה לצמצם מעט את מגבלות התקשורת של ואנונו עם זרים. זהו צמצום אבסורדי, שאם לא היה כל כך עצוב חובה היה לצחוק ממנו. וכך קבעה המדינה:

העותר רשאי גם ללא קבלת אישור מראש, לקיים שיחה מזדמנת בעל-פה עם אזרחים זרים או תושבים זרים, ובלבד, שמדובר בשיחה חד-פעמית, המתקיימת פנים אל פנים, שלא תוכננה מראש, שנערכת במקום ציבורי פתוח לקהל הרחב, ושתתקיים למשך פרק זמן שלא יעלה על 30 דקות … יודגש, למען הסר ספק, כי שיחה מותרת עם זרים לא תנוהל בכתב וגם לא תנוהל באמצעות כל סוגי התקשרות ובכל אמצעי התקשורת, ובכלל זה לא תנוהל באמצעות האינטרנט.

ואנונו וספרד טענו שזוהי מגבלה קשה, שיהיה קשה לעמוד בה, שכן היא מטילה על ואנונו אחריות למדוד את משך השיחה עם כל אדם שהוא מדבר איתו, ואם דיבר עם אדם פעם אחת – להתעלם ממנו לחלוטין מעתה והלאה. ואנונו אף הודיע שהוא מוותר על ה"הטבה" הזו.

אף על פי כן ראו שופטי בג"ץ לנכון לאמץ את ה"הקלה" שהציעה המדינה, ולאשר באופן גורף גם את כל יתר המגבלות. השופטים קבעו שאמנם יש משקל לזמן החולף מאז ביצוע העבירה, ושאולי בעתיד יהיה מקום לצמצומים נוספים במגבלות, אך מצאו שיש מקום ל"זהירות" שבה נוקטת המדינה, מבלי לפרט מעבר לכך ש"תולדותיו של העותר" וכן "דרכו" מאז הרשעתו מצדיקות את הצעדים הננקטים על ידי המדינה.

ההפסד בבג"ץ הנוכחי מגיע פחות מחצי שנה אחרי בג"ץ נוסף של מרדכי ואנונו, שהוגש אז על ידי עו"ד אביגדור פלדמן, שבו דרש ואנונו לצאת מהארץ לכנס בבריטניה. 54 חברי פרלמנט בריטי חתמו על מכתב שמזמין אותו לכנס, אך העתירה נחתה בכל אופן. עו"ד פלדמן אמר אז לנועם שיזף ש"אני לא מכיר דוגמה נוספת או תקדים משפטי לדבר הזה".

כמעט 11 שנים מאז שחרורו מהכלא, והמדינה ממשיכה בהתעללות הנקמנית שלה נגד מרדכי ואנונו. במידה וזה תלוי בשופטי בג"ץ, כנראה שהיא תוכל להמשיך לעשות את זה עוד שנים ארוכות.

> מה תגיד ישראל בהאג על הנשק הגרעיני?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנה בכביש 65 במחאה על האלימות בחברה הערבית, ב-13 באוקטובר 2019 (צילום: אורן זיו)

הפגנה בכביש 65 במחאה על האלימות בחברה הערבית, ב-13 באוקטובר 2019 (צילום: אורן זיו)

אלפים חסמו את כביש 65 במחאה על רצח צעיר מהכפר עארה

אחרי סוף שבוע רווי אירועי אלימות, מחו התושבים על אוזלת ידה של המשטרה נגד הפשע המאורגן. "אנחנו מתלוננים – והם סוגרים תיקים מחוסר ראיות", טען אחד המפגינים. ח"כ לשעבר ואאל יונס: "בכל מדינה מתוקנת ארדן ונתניהו היו מתפטרים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf