משנים כיוון: עיריית חיפה מבטלת את הפרטת הכרמלית

הישג למאבק הציבורי ולעובדים: העירייה הודיעה היום שבניגוד לתוכניות המקוריות הכרמלית תמשיך לפעול במסגרת התאגיד העירוני, וזכויות העובדים יישמרו. בנוסף תחובר הכרמלית למערך הרב-קו

א א א

לאחר כשבועיים של קמפיין ציבורי למען שמירה על מקום ותנאי עבודתם של עובדי הכרמלית, עליו דווח בשיחה מקומית, הודיעו בעיריית חיפה על נסיגה מהכוונה המקורית להפריט את הפעלת הרכבת התחתית. הבוקר (שני) נמסר על כך לעובדי הכרמלית תוך הבטחה שבכך תובטח המשך העסקתם.

תחילת הסיפור לפני מספר חודשים, כשנודע לעובדי הכרמלית שבכוונת העירייה ומשרד התחבורה להפריט את השירות, ללא כל התחייבות להמשך העסקה או שמירה על התנאים הקיימים של העובדים.

מאבק עובדי הכרמלית זכה לתמיכה ציבורית נרחבת, בקמפיין אינטרנט תחת הכותרת "לא נוסעים בלי העובדים", דרשו תושבים חיפאיים שזכויות העובדים לא יפגעו, וכן ביקשו להגן על הכרמלית מפני אומים אחרים הנלווים להפרטה. בשבוע האחרון התקיימה פגישה ציבורית ראשונה למפגש בין עובדי הכרמלית ומובילי המאבק.

אלא שהיום בבוקר הודיע לעובדים מנכ"ל התאגיד העירוני של הכרמלית שהתוכנית להפרטה ירדה מהפרק, שההפעלה תשאר בידי העירייה ולא תהיה סכנה למשרותיהם.

הפרטים המדויקים לגבי עתיד הכרמלית עוד ידונו במשא-ומתן בין משרד התחבורה לבין עיריית חיפה, אך ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אישר אחר הצהריים בראיון ל"יהיה בסדר" בגלי צה"ל כי התאגיד העירוני יוכר כמפעיל תחבורה ציבורית רשמי, ללא הפרטה. המשמעות של צעד כזה היא שמשרד התחבורה יסבסד את הפעלת הרכבת התחתית, ושהכרמלית תוכל להיות מחוברת לשאר כלי התחבורה הציבורית בחיפה בהסדרי נסיעה ובהנחות משותפות באמצעות כרטיס הרב-קו.

עובדי הכרמלית, המאוגדים בהסתדרות, מסרו לשיחה מקומית שהם מברכים על המהלך, אך הדגישו עוד שזכויותיהם ישמרו במלואן רק לאחר שעיריית חיפה תפסיק את הסחבת במשא ומתן עמם, שנמשך כבר חמש שנים, ותחתום עם העובדים על הסכם קיבוצי.

יש לציין שבמשרד התחבורה אמרו עוד היום שדווקא יש כוונה לצאת למכרז להפרטת הכרמלית, וטרם הגיבו שם לפניית שיחה מקומית בעניין. עם זאת, מכיוון שהכרמלית מופעלת על ידי העירייה, מכרז כזה כנראה לא יתקיים נוכח המדיניות עליה הצהיר יהב.

> מינימום 5,000 ש"ח בחודש – כי גם לקשישים מגיע לחיות בכבוד

הכרמלית (צילום:לאוניד ברז'ושניק)

הכרמלית (צילום:לאוניד ברז'ושניק)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מפגיני ימין נגד השימוש של השב"כ בעינויים בפרשת דומא. אי אפשר לענות בחדר אחד ולגבות עדות החדר השני (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

מפגיני ימין נגד השימוש של השב"כ בעינויים בפרשת דומא. אי אפשר לענות בחדר אחד ולגבות עדות החדר השני (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

מה שנכון לדומא, לא יכול להישאר בדומא

בית המשפט פסל את את ההודאות שהושגו ב"אמצעים מיוחדים" מהנאשמים ברצח בדומא, אבל נמנע מלהגדיר אותם כעינויים. השאלה היא האם ההתחשבות הזו תחול גם על אסירים פלסטינים או תוגבל ליהודים בלבד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf