צלם ישראלי: חייל חטף לי מצלמה והשליך אותה ארצה

חיילים ניסו למנוע מצלמים לכסות את ההפגנות של תושבי ראס כרכר נגד סלילת כביש על אדמותיהם. חייל תועד כשהוא מאיים לשבור מצלמה של צלם פלסטיני. דו"צ: התנהגות החייל בסרטון תתוחקר והנהלים יחודדו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בימים האחרונים התחדשו העבודות להקמת דרך חדשה לשימוש המתנחלים ליד הכפר הפלסטיני ראס כרכר שממערב לרמאללה, והחיילים במקום פועלים ביד קשה נגד עיתונאים: ביום שלישי נעצר צלם פלסטיני והוחזק במעצר עד שעות הערב, ואתמול (רביעי) חייל תקף עיתונאי מתמחה של "מגזין 972+" והשליך את מצלמתו לקרקע.

ביום שלישי השבוע יצאו תושבי הכפר למחות נגד העבודות. הם חסמו את הדחפורים, הצליחו להגיע אל מתחת לכלים הכבדים, אך הדחפורים המשיכו לעבוד. החיילים עצרו באלימות קשה לפחות שלושה מפגינים. החיילים גם עצרו באלימות את בהאא׳ נסאר, צלם סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ׳וופא׳, והשכיבו אותו לקרקע.

צלם פלסטיני שתיעד את ההפגנות בימים האחרונים סיפר שהחיילים ניסו למנוע צילומים. "אותי תפסו ורצו לעצור", הוא אמר, "רק במזל הצלחתי לצאת משם, והם עצרו את בהאא, למרות שהגיע להפגנה לקראת הסוף ולא עשה דבר״.

בסרטון הווידאו שצולם במקום אפשר לראות את אחד החיילים מאיים על נסאר ואומר לו: ״אני אשבור לך את המצלמה, תפסיק לצלם״ (דקה 1:03 בסרטון להלן). החייל תופס בידו את המצלמה של הצלם, וכשהצלם אומר לו ״בצלם״, החייל מסנן ״בצלם בתחת שלי, הנה״, ומתרחק מהמקום. חיילים אחרים ממשיך להציק לצלם ולחסום אותו.

בסרטון נוסף אפשר לראות את המכות שחיילים נותנים לצלם פלסטיני, רגע לפני שהם עוצרים אותו:

למחרת, ביום רביעי, המשיכו ההתנכלויות למפגינים ולצלמים. עשרות תושבים צעדו לכניסה לכפר, ועמדו שם כדי לצפות בדחפורים שעובדים על אדמתם, במרחק של מאות מטרים מהם. למרות שהיה מדובר במשמרת שקטה וקטנה, החיילים החלו לפזר אותה ברימוני הלם ובדחיפות.

טל פרידן, מתמחה של מגזין 972+, בחר להישאר בתוך שטח הכפר בזמן המחאה. למרות שעמד בין בתי הכפר, באזור שלא הוכרז שטח צבאי סגור, חיילים זרקו לכיוונו רימון הלם, וחייל אחר דרש ממנו לזוז אחורה. בזמן שפרידן מילא את הוראותיו, החייל דחף אותו אל מאחורי משאית שעמדה במקום, תפס את המצלמה שלו והפיל אותה לקרקע ללא כל סיבה (אפשר לראות את הסרטון שצילם פרידן להלן). בהמשך תהו החיילים, למה אנחנו, כישראלים, מגיעים לסקר את האירוע. נראה שלא הצליחו להבין איזה עניין יש לעיתונאים ישראלים בהפגנה פלסטינית קטנה נגד גזילת אדמות.

בעוד המפגינים מוחים על העבודות, כוח של חיילים חסם את היציאה היחידה מהכפר, המשמשת כיציאה גם לכפר הסמוך ג'אנייה. פלסטיני לבוש במדים רפואיים ניסה להסביר לחיילים שהוא רופא הנמצא בדרך לעבודתו, ופלסטיני אחר סיפר להם שהוא ממהר לבית חולים. ״אז שהרופא יטפל בחולה פה״, היתה התשובה של אחד החיילים. חייל אחר דרש מהפלסטינים שעוכבו בכניסה לכפר שיגידו למפגינים להתפזר, למרות שהם הסבירו לו שאין להם קשר למחאה.

אחרי דקות ארוכות, החיילים עברו לנוהל מחסום: כל רכב פלסטיני נדרש לכבות את המנוע (וכתוצאה מכך גם את המזגן) ולחכות באוטו הלוהט כשהמפתחות מונחים על הגג. כל כמה דקות העבירו כלי רכב או שניים.

לאחר סיום המחאה, טור של עיתונאים ממתין לצאת, אחד החיילים אומר בקשר שכולם עיתונאים, אבל הפקודה לא משתנה. כל רכב נאלץ לשים את המפתחות על הגג ולהמתין. כשמגיע תורנו, החיילים מופתעים מעט. אחד מהם מסנן מהם ״מהרסיך ומחרביך ממך ייצאו״. אחרי כמה דקות נותנים לנו לצאת.

מדובר צה"ל נמסר: "כחלק מעבודות בינוי המבוצעות על-ידי המנהל האזרחי בתיאום עם צה״ל סמוך לכפר ראס כרכר נסלל כביש גישה לשטח באיזור. שלשום ואתמול בשעות הבוקר התקהלו פלסטינים ויצרו הפרת סדר שכללה זריקת אבנים לעבר כוחות צה"ל. על מנת להחזיר את השקט למרחב ולאפשר את המשך העבודות הוכרז שטח צבאי סגור באישור המפקד המוסמך. לאחר שהפלסטינים שהיו במקום לא התפנו, הגיב הכוח הגיב באמצעים לפיזור הפגנות.
באירוע נעצרו 4 חשודים בגין תקיפת חיילים וזריקת אבנים על אזרחים וחיילים. החשודים הועברו להמשך חקירת כוחות הביטחון.

"תגובת החיילים הנראית בסרטונים תתוחקר והנהלים יחודדו".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפרת הסדר צריכה לעמוד במרכז החינוך, לא קבלת ההגמוניה. ילדים בשיעור משחקי בבית ספר עין ים בחיפה (צילום: בית הספר עין ים)

הפרת הסדר צריכה לעמוד במרכז החינוך, לא קבלת ההגמוניה. ילדים בשיעור משחקי בבית ספר עין ים בחיפה (צילום: בית הספר עין ים)

מורים ומנהלים למדו לשתוק. הגיע הזמן שיכריזו עצמאות

המדינה עושה כל מאמץ להשתיק את אנשי החינוך. הבעיה שהם הפנימו את הדיכוי ומצנזרים את עצמם. זו טעות: הכוח נמצא בידיהם, הם צריכים לדעת לנצל אותו ולסרב למבנה הכוח הקיים. מנהל בי"ס קורא לשינוי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf