שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו

נתיחת אבו אלקיען מרסקת את גרסת המשטרה. ארדן צריך ללכת הביתה

מאת |

מדו"ח נתיחת גופתו של יעקוב אבו אלקיען שפורסם בערוץ 10 עולה כי קליע פגע ברגלו שהיתה על מונחת דוושת הגז. רק לאחר שנורה החל רכבו להאיץ לעבר השוטרים. אחרי שגם השקרים בדבר "אינתיפאדת הצתות" הופרכו, על גלעד ארדן להסיק מסקנות ולהתפטר

תושב אום אל חיראן, יעקוב אבו אלקיען, נורה בברך רגלו הימנית שהיתה מונחת על דוושת הרכב בו נהג, והופקר למוות. כך עולה מממצאי נתיחת גופתו שפורסמו אתמול (שישי) בחדשות 10. על פי ניתוח הסרטונים שתיעדו את האירוע, שפרסמנו כאן לראשונה, הכדור שפגע באבו אלקיען בברך חייב היה להיות מתוך אחת היריות הראשונות שנורו לעברו. סביר להניח שלאחר ריסוק הברך לא הייתה לו אפשרות לשלוט על הרכב, וזה הרגע בו האיץ. בנוסף, עולה מן הנתיחה, אבו-אלקיען נורה בכתפו. כלומר: הגרסה השיקרית של המשטרה, שכבר הספיקה להשתנות לפחות פעמיים (על ירי באוויר, או בעצם בגלגלים), מתרסקת לחלוטין.

עוד עולה מהפרסומים כי לאחר שרכבו של אבו אלקיען נעצר והאירוע הסתיים המשטרה מנעה כל טיפול בו כמו גם את פינויו, עד שנלקחה גופתו בצהריים. זאת למרות שבשטח היו שלוש ניידות לטיפול נמרץ. מותו נגרם מאיבוד דם שנמשך לכל הפחות 20 דקות, ואם היה מטופל ניתן היה להצילו מאחר ואבו אלקיען לא ספג פגיעות באיברים חיוניים.

אתמול בלילה, לאחר פרסום תוצאות הנתיחה, צייץ חשבון הטוויטר המשטרתי בתגובה לח"כ איימן עודה, וקבע כי הסרטון שפורסם בשיחה מקומית "מגמתי". נכון, מגמתו היא לנתח את האירועים שעוותו על ידי המשטרה. עוד קבעו צייצני המשטרה כי האירוע באום אל חיראן הוא טרור, זאת כאשר החקירה בעיצומה וכל הממצאים הידועים מצביעים על ההפך הגמור. לא ברור מדוע דוברות המשטרה נוהגת כאחרון גופי התעמולה, משמיצה אזרחים חפים מפשע, ומתקוטטת עם חבר כנסת. קשה להניח כי היו נוהגים כך לולא היה מדובר בחבר כנסת ממוצא ערבי.

לפי מה שנראה כרגע, השר לביטחון פנים והמפכ"ל שיקרו לציבור וניסו להאשים אדם חף מפשע בפיגוע ובקשר לדאע"ש, רק מפני שהיה לא יהודי. למרות שארדן ממשיך לשקר ולטעון שהמשטרה לא קשרה את אבו אלקיען לדאע"ש, הרי שכבר בשעות הבוקר המוקדמות ביום רביעי המשטרה תדרכה כך כתבים, שעות רבות לפני שנמצאה ה"הוכחה" בדמות עיתון "ישראל היום".

המשטרה אחראית להרג יעקוב אבו-אלקיען ובהתנהלותה אחראית גם למותו של השוטר ארז (עמדי) לוי. המפקדים בשטח שמנעו את הטיפול באבו אלקיען, כמו גם היורים, אשמים גם בהפקרתו ובכך אשמים בגרימת מוות ברשלנות. מסכת הטיוח של המשטרה, שינוי הגרסאות שהלכו והתעדכנו ככל שנחשפו עובדות חדשות כנהוג אצל מי שביצעו דבר עבירה ואינם צופים את הפרטים הניתנים לבדיקה, ההפקרה, השקרים לגבי הירי המכוון בח"כ עודה דורשים חקירה רצינית. לא רק לגבי נסיבות ההרג כי אם גם באשר לאופן התנהלות המשטרה לאחר מכן.

ארדן צריך ללכת הביתה על שקריו המגמתיים, שהיה אפשר לפטור כאי דיוקים שנאמרו בלהט הרגע לולא היה מדובר בהתנהלות מתמשכת, ועל ניסיונותיו להסית נגד אזרחים. הוא היה צריך ללכת הרבה קודם כאשר התבררו שקריו על ההצתות הלאומניות, על העצורים הלא קיימים, וה"דו"חות" שקבעו לכאורה כי בוצעו עשרות הצתות בנובמבר ואז התבררו כמצגות נטולות בסיס שהוכנו כדי לרצותו. אך עתה כבר ברור כי תיפקודו של ארדן בתור השר לביטחון פנים, האמון על ביטחון הציבור, מהווה איום מתמשך כיום על לפחות חמישית מציבור זה.

נ.ב.

מאז יום חמישי המשטרה מוסיפה חטא על פשע ומחזיקה את גופתו של יעקוב אבו אלקיען כבת ערובה. המשטרה דורשת כי בהלוויתו ישתתפו עד 50 בני אדם ושתערך מאוחר בלילה. זה מנוגד לחוק והמשך ישיר לאלימות שהפעילה המשטרה באום אל חיראן והביאה להרוגים. באין מבוגר אחראי במשרד לביטחון פנים יש לקוות שהמשטרה תתעשת בעצמה ותשים קץ לסבל המשפחה.

> ניתוח ויזואלי מערער את גרסת המשטרה על אירועי אום אל חיראן

Umm al-Hiran – 18 January 2017_Hebrew from Forensic Architecture on Vimeo.

על כיבוש, דיכוי, היסטוריה ומה שביניהם

לעמוד הכותב
X

אהבת את הכתבה הזאת?

הניוזלטר השבועי של שיחה מקומית מביא את מיטב הכתבות והטורים שלנו עד המייל שלך. להרשמה לחצו כאן
silencej89sjf