סגירת תיק דמאס פיקדה: פעילים הפגינו מול ביתו של וינשטיין

פעילים יוצאי אתיופיה הגיעו בערב שישי לביתו של היועץ המשפטי לממשלה והאשימו אותו בגזענות, בעקבות ההחלטה לסגור את התיק נגד השוטר שהיכה את החייל דמאס פיקדה. "המשטרה עכשיו יודעת שאפשר לתקוף אתיופים חופשי ולא לשלם את המחיר"

א א א

אתמול, ערב שישי, הגיעה קבוצה של פעילים אתיופים לביתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, והאשימו אותו בגזענות בעקבות החלטתו מלפני כחודשיים  לסגור את התיק נגד השוטר שהיכה את החייל דמאס פיקדה. אתמול, החליטה גם מח"ש לסגור את התיק נגד השוטר שהיכה את דמאס פיקדה "מחוסר עניין לציבור".

האלימות כלפי פיקדה שתועדה בווידאו, ופורסמה לפני כארבעה חודשים, עוררה גל מחאה נרחב של הקהילה האתיופית בכל הארץ ובאוניברסיטאות שבשיאה נרשמו עימותים קשים בן מפגינים לבין משטרה בהפגנה תל אביב. באותה הפגנה השתמשה המשטרה בגז מדמיע, רימוני הלם וספוג. עשרות מפגינים נפצעו ו-40 נעצרו.

החלטותיהם של מח"ש והיועץ המשפטי מגיעות לאחר שבתחילת יוני דחה מפכ"ל המשטרה לשעבר דנינו את הטענות על מעצרים כלפי הקהילה האתיופית על רקע גזעני. דנינו אמר כי המשטרה לא טעתה וכי "כל תיק שנפתח היה מוצדק".

צפו בפעילים ופעילות יוצאי אתיופיה מתעמתים עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בעקבות ההחלטה לסגור את התיק בחקירת השוטר שהיכה את החייל דמאס פיקדה (צילום: פנטנש טקלה):

סיסאט פנטי, אחד מהפעילים שהשתתף בהפגנה מול בית היועץ המשפטי מספר:

ההחלטה לסגור את התיק נגד השוטר היא גזענית. אם היה מדובר באדם מעדה אחרת החלטה כזו לא הייתה מתקבלת. וינשטיין בעצם מגבה את המשטרה להמשיך ולתקוף את הקהילה האתיופית. המשטרה עכשו יודעת שאפשר לתקוף אתיופים חופשי ולא לשלם את המחיר. אני אישית יודע על הרבה תיקים של אלימות נגד אתיופים שנסגרו מחוסר עניין לציבור.

אנחנו מתגייסים לצה"ל ומלמדים אותנו להילחם בגורמי טרור כמו חמאס כשבעצם מי שפוגע קהילה שלנו הכי הרבה זה הממסד הגזעני. בתור אזרח אתיופי הסיכוי שתפגע מטרור מוסלמי הוא אפסי לעומת זה שתפגע מהטרור הגזעני שמופעל על ידי הממסד.

> מחאת הנוער האתיופי: המשטרה מסמנת את כולנו כעבריינים

פעיל נוסף, מסגנאו פנטה, הסביר מדוע הגיעו בערב שישי לביתו של וינשטיין: "עשינו את הפעולה כי סגרו את התיק נגד השוטר שתקף את החייל. זורעים לנו מלח על הפצעים בזה שאומרים שזה מחוסר עניין לציבור. איך זה יכול להיות חוסר עניין לציבור כשיצאנו אלפים לרחובות וזה מה שהצית את המחאה. אין לאף אחד בלעדיות על הקהילה וזה המאבק של כולנו. היום זה דמאס מחר זה אנחנו. זה בשביל עתיד ילדינו".

פעילים יוצאי אתיופיה עושים לוינשטיין קבלת שבת, "ההחלטה לסגור את התיק היא גזענית" (צילום: פנטנש טקלה):

לפני יומיים הותקף וחושמל צעיר אתיופי, יעקב סהלו, ברמלה בידי שוטרים. למרות שהמשטרה טוענת כי הוא התנגד למעצר ותקף שוטרים, סהלו לא זומן לחקירה בנושא. בפוסט שפרסם בפייסבוק הוא טוען כי לאחר שהשוטרים ראו כי הוא במצב רפואי חמור לאחר ה קרה, הם השאירו אותו בבית חולים ועזבו את המקום.

> למה אנחנו בכלל לא מדברים על אברה מנגיסטו?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מפגיני ימין נגד השימוש של השב"כ בעינויים בפרשת דומא. אי אפשר לענות בחדר אחד ולגבות עדות החדר השני (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

מפגיני ימין נגד השימוש של השב"כ בעינויים בפרשת דומא. אי אפשר לענות בחדר אחד ולגבות עדות החדר השני (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

מה שנכון לדומא, לא יכול להישאר בדומא

בית המשפט פסל את את ההודאות שהושגו ב"אמצעים מיוחדים" מהנאשמים ברצח בדומא, אבל נמנע מלהגדיר אותם כעינויים. השאלה היא האם ההתחשבות הזו תחול גם על אסירים פלסטינים או תוגבל ליהודים בלבד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf