שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו

סגירת תיק דמאס פיקדה: פעילים הפגינו מול ביתו של וינשטיין

מאת |

פעילים יוצאי אתיופיה הגיעו בערב שישי לביתו של היועץ המשפטי לממשלה והאשימו אותו בגזענות, בעקבות ההחלטה לסגור את התיק נגד השוטר שהיכה את החייל דמאס פיקדה. "המשטרה עכשיו יודעת שאפשר לתקוף אתיופים חופשי ולא לשלם את המחיר"

אתמול, ערב שישי, הגיעה קבוצה של פעילים אתיופים לביתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, והאשימו אותו בגזענות בעקבות החלטתו מלפני כחודשיים  לסגור את התיק נגד השוטר שהיכה את החייל דמאס פיקדה. אתמול, החליטה גם מח"ש לסגור את התיק נגד השוטר שהיכה את דמאס פיקדה "מחוסר עניין לציבור".

האלימות כלפי פיקדה שתועדה בווידאו, ופורסמה לפני כארבעה חודשים, עוררה גל מחאה נרחב של הקהילה האתיופית בכל הארץ ובאוניברסיטאות שבשיאה נרשמו עימותים קשים בן מפגינים לבין משטרה בהפגנה תל אביב. באותה הפגנה השתמשה המשטרה בגז מדמיע, רימוני הלם וספוג. עשרות מפגינים נפצעו ו-40 נעצרו.

החלטותיהם של מח"ש והיועץ המשפטי מגיעות לאחר שבתחילת יוני דחה מפכ"ל המשטרה לשעבר דנינו את הטענות על מעצרים כלפי הקהילה האתיופית על רקע גזעני. דנינו אמר כי המשטרה לא טעתה וכי "כל תיק שנפתח היה מוצדק".

צפו בפעילים ופעילות יוצאי אתיופיה מתעמתים עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בעקבות ההחלטה לסגור את התיק בחקירת השוטר שהיכה את החייל דמאס פיקדה (צילום: פנטנש טקלה):

סיסאט פנטי, אחד מהפעילים שהשתתף בהפגנה מול בית היועץ המשפטי מספר:

ההחלטה לסגור את התיק נגד השוטר היא גזענית. אם היה מדובר באדם מעדה אחרת החלטה כזו לא הייתה מתקבלת. וינשטיין בעצם מגבה את המשטרה להמשיך ולתקוף את הקהילה האתיופית. המשטרה עכשו יודעת שאפשר לתקוף אתיופים חופשי ולא לשלם את המחיר. אני אישית יודע על הרבה תיקים של אלימות נגד אתיופים שנסגרו מחוסר עניין לציבור.

אנחנו מתגייסים לצה"ל ומלמדים אותנו להילחם בגורמי טרור כמו חמאס כשבעצם מי שפוגע קהילה שלנו הכי הרבה זה הממסד הגזעני. בתור אזרח אתיופי הסיכוי שתפגע מטרור מוסלמי הוא אפסי לעומת זה שתפגע מהטרור הגזעני שמופעל על ידי הממסד.

> מחאת הנוער האתיופי: המשטרה מסמנת את כולנו כעבריינים

פעיל נוסף, מסגנאו פנטה, הסביר מדוע הגיעו בערב שישי לביתו של וינשטיין: "עשינו את הפעולה כי סגרו את התיק נגד השוטר שתקף את החייל. זורעים לנו מלח על הפצעים בזה שאומרים שזה מחוסר עניין לציבור. איך זה יכול להיות חוסר עניין לציבור כשיצאנו אלפים לרחובות וזה מה שהצית את המחאה. אין לאף אחד בלעדיות על הקהילה וזה המאבק של כולנו. היום זה דמאס מחר זה אנחנו. זה בשביל עתיד ילדינו".

פעילים יוצאי אתיופיה עושים לוינשטיין קבלת שבת, "ההחלטה לסגור את התיק היא גזענית" (צילום: פנטנש טקלה):

לפני יומיים הותקף וחושמל צעיר אתיופי, יעקב סהלו, ברמלה בידי שוטרים. למרות שהמשטרה טוענת כי הוא התנגד למעצר ותקף שוטרים, סהלו לא זומן לחקירה בנושא. בפוסט שפרסם בפייסבוק הוא טוען כי לאחר שהשוטרים ראו כי הוא במצב רפואי חמור לאחר ה קרה, הם השאירו אותו בבית חולים ועזבו את המקום.

> למה אנחנו בכלל לא מדברים על אברה מנגיסטו?

ירושלמי, גר בקטמונים עם מיכל ובננו מאור, האהוב והמקסים.

פעיל במסגרות פוליטיות שונות ובמיוחד במסגרת "המעברה" – קבוצה של תושבי שכונות שנאבקים על זכויות דיור ולמען דיור ציבורי.

אתאיסט, מרקסיסט, ובעיקר פעיל שטח.

לעמוד הכותב
X

אהבת את הכתבה הזאת?

הניוזלטר השבועי של שיחה מקומית מביא את מיטב הכתבות והטורים שלנו עד המייל שלך. להרשמה לחצו כאן
silencej89sjf