רוב הישראלים היהודים והפלסטינים בשטחים כבר לא תומכים בפתרון שתי המדינות

סקר חדש בקרב ישראלים ופלסטינים: המשך הרחבת ההתנחלויות מוביל לחוסר אמון בכך שפתרון שתי המדינות ניתן ליישום. על רקע הכרת טראמפ בירושלים כבירת ישראל עולה התמיכה במאבק חמוש בקרב הפלסטינים וב"מלחמה מכרעת" בקרב הישראלים היהודים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

חוסר אמון מוחלט, ייאוש מפתרונות של שלום ועלייה בתמיכה במלחמה מכרעת (בקרב ישראלים) או מאבק אלים (בקרב פלסטינים), כך עולה מסקר עומק חדש שמתפרסם היום (חמישי). על פי הסקר הפלסטיני-ישראלי המשותף, התמיכה בפתרון שתי המדינות יורדת, כאשר רק מיעוט של 46% מהפלסטינים ואחוז זהה של ישראלים יהודים מביעים תמיכה בפתרון. בקרב פלסטינים אזרחי ישראל נרשמת עדיין תמיכה גבוהה בפתרון שתי המדינות והיא עומדת על 83%.

בתגובה לשאלה "מה הדבר הבא שצריך לקרות", רק 26% מהפלסטינים, לעומת 45% ביוני האחרון, אמרו שצריכים להגיע להסכם שלום, ואילו 38%, לעומת 21% בסקר הקודם, בחרו באפשרות של מאבק חמוש. בקרב הישראלים, הקבוצה הגדולה ביותר (38%) בחרה שלום, לעומת 45% ביוני האחרון. 19% מהישראלים בחרו באפשרות של "מלחמה מכרעת" בפלסטינים. ביוני האחרון, רק 12% בחרו באפשרות המלחמה.

את הסקר ערכו ביחד החוקרים ד״ר ח׳ליל שקאקי ווליד לדאדווה מהמרכז הפלסטיני למדיניות ולמחקרים, וד״ר דליה שיינדלין (שהיא גם בלוגרית באתר האח של שיחה מקומית, "מגזין 972+"), עם מרכז תמי שטיינמץ למחקרי שלום. על פי חוק סימון ארגוני שמאל, שנכנס לתוקף לאחרונה, ציינו מחברי הסקר כי הוא נערך במימון זר, של האיחוד האירופי, משרד הנציגות ההולנדית ברמאללה ומשרד תוכנית הפיתוח של האו"ם בשם משרד הנציגות היפנית ברמאללה.

> בתי ספר הרוסים: ישראל מונעת חינוך מילדים פלסטינים בשטחים

תושב בלעין וההתנחלות מודיעין עלית (ארכיון: אורן זיו / אקטיבסטילס)

תושב בלעין וההתנחלות מודיעין עלית, שנבנתה על אדמת הכפר (ארכיון: אורן זיו / אקטיבסטילס)

הסקר נערך בדצמבר 2017, לאחר הכרזתו השנויה במחלוקת של טראמפ על הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל, בקרב מדגם מייצג של 1,270 פלסטינים בגדה המערבית ועזה ושל 900 ישראלים, והוא כלל מדגמים מורחבים של מתנחלים ושל פלסטינים תושבי ישראל. צוות הסוקרים מקיים מידי כחצי שנה סקר דומה ומנתח כך מגמות שונות בקרב החברות בישראל-פלסטין.

את הירידה בתמיכה בפתרון שתי המדינות מייחסים מחברי הסקר להכרזתו של טראמפ, שהובילה לעימותים אלימים, אולם בעיקר להמשך התרחבות ההתנחלויות. לשאלה האם ההתנחלויות התרחבו יותר מדי, עד כדי כך שפתרון שתי המדינות נעשה בלתי אפשרי, או שמא עוד אפשר לפנות את ההתנחלויות כך שהפתרון עדיין ישים ענו 60% מהפלסטינים כי איחרנו כבר את הרכבת. לעומתם 48% מכלל הישראלים חושבים שיש עדיין היתכנות לפתרון מול 42% שחושבים שהוא אינו ישים. אבל – בקרב ישראלים יהודים בלבד ישנו כבר רוב לאלו שחושבים שהתפתחות ההתנחלויות הופכת את פתרון שתי המדינות לבלתי ישים בפועל.

על פי הסקר בשני הצדדים, כשלושה רבעים מאמינים שהסיכוי להקמת מדינה פלסטינית בצד מדינת ישראל בחמש השנים הקרובות נמוך או אפסי (75% מהפלסטינים ו־73% מהיהודים הישראלים).

משחק סכום אפס

הסקר עמוס במידע ונתונים מרתקים, ובוחן את עמדות המשיבים משני הצדדים לגבי שלל הצעות לפתרונות לסכסוך – החל ממדינה אחת וקונפדרציה ועד אפרטהייד או טרנספר. אני ממליצה מאוד לקרוא אותו. אבל אולי החלק המעניין ביותר לדעתי הוא זה שעוסק באופן שבו הצדדים תופסים את עצמם ואת הצד האחר.

האם הצד האחר רוצה שלום? בקרב הפלסטינים, 37% מסכימים לכך שרוב הישראלים רוצים שלום. פחות משליש מהיהודים הישראלים (30%) חושבים שרוב הפלסטינים רוצים שלום. בקרב פלסטינים אזרחי ישראל, 85% מסכימים לכך שרוב הפלסטינים רוצים שלום, ו־57% מסכימים לכך שהיהודים הישראלים רוצים שלום.

> יותר מאלף חיילים כבר שברו שתיקה. למה הם עושים את זה?

ההכרזה של טראמפ הובילה לעימותים אלימים ולמשבר אמון חמור (צילום: שגרירות ארה"ב בישראל)

ההכרזה של טראמפ הובילה לעימותים אלימים ולמשבר אמון חמור (צילום: שגרירות ארה"ב בישראל)

האם אפשר לסמוך עליהם? בקרב הפלסטינים יש רוב מוצק המרגיש שאי אפשר לסמוך על היהודים הישראלים (89%). בקרב הפלסטינים אזרחי ישראל המצב משתנה: 61% מסכימים לכך שאפשר לסמוך על היהודים הישראלים, ו־30% אינם מסכימים. בקרב היהודים הישראלים, שלושה רבעים מאמינים שאי אפשר לסמוך על הפלסטינים. רק 19% הסכימו להיגד שאפשר לסמוך על הפלסטינים.

את הבסיס לחוסר האמון ניתן אולי למצוא בתפיסה המדכדכת הרווחת בקרב הצדדים שהסכסוך הישראלי פלסטיני מתאפיין ביחסים של "סכום אפס", כלומר – אין שום צעד שיהיה מועיל לשני הצדדים; כל דבר שמועיל לצד אחד ירע את מצבו של הצד האחר. 51% מהישראלים היהודים מסכימים עם התפיסה הזאת, כמו גם 53% מהפלסטינים אזרחי ישראל ו־72% מהפלסטינים.

על הפחד: 46% מהפלסטינים מפחדים מחיילים ישראלים וממתנחלים חמושים. 35% מפחדים מכלל היהודים. יש הבדלים ניכרים בין הנסקרים בגדה המערבית לבין אלה ברצועת עזה: 53% מהנסקרים בגדה פוחדים מחיילים וממתנחלים, לעומת רק 36% מתושבי רצועת עזה. נתון זה משקף את העובדה שתושבי הגדה נמצאים במגע יומיומי עם חיילים ומתנחלים.

בקרב היהודים הישראלים, רוב של 57% מסכים עם ההיגד "אני מרגיש פחד כלפי פלסטינים". זוהי ירידה לעומת שני הסקרים שנערכו בשנה הקודמת אז הרגישו כך שלושה רבעים מהישראלים היהודים. בקרב המתנחלים 79% הסכימו עם ההיגד.

בנוסף, על פי הסקר, 51% מהיהודים פוחדים מערבים ישראלים, אבל רק 7% מערביי ישראל הסכימו עם ההיגד שהם פוחדים מיהודים ישראלים, ו־90% לא הסכימו.

> מאגר מידע חדש: כך האוניברסיטאות משתפות פעולה עם הכיבוש

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

אל מידאן בסכנת סגירה. השחקן יוסף אבו ורדה מתוך ההצגה ״אבן ראבעה״ אותה כתב סלמאן נאטור ושהועלתה על בימת התיאטרון (צילום: סהיר עביד)

"האבסורד הוא שהכל התחיל כי רצינו להנגיש הצגות גם בעברית"

בסוף החודש ידון בג"ץ בעתירה שהגיש תיאטרון אל מידאן נגד משרד התרבות שמונע ממנו תקציבים. "אל מידאן לא מחפש לשים אצבע בעין של הציבור הישראלי. דרישתנו היא פשוטה - חופש ביטוי מלא במסגרת החוק", אומר יו"ר הוועד המנהל של התיאטרון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf