שני סרטים, סיפור אחד: הנרטיב הפלסטיני ודיכוי היהודים המזרחים

הסרט של דוד דרעי והסרט של רונה סלע, שאת שניהם ראיתי במקרה באותו היום, חושפים מחדש את אותו סיפור עגום שהממסד הישראלי ניסה לטשטש ולהעלים. תשובה לגבר בשנות השישים שישב לידי בהקרנה

א א א

"תגיד תודה שיש לך תעודה כחולה בכלל, מה פלסטיני?", זה כל מה שהיה להגיד לגבר בשנות השישים לחייו, שישב לידי בהקרנת הסרט "סאלח, פה זה ארץ ישראל", רגע אחרי ששאל אותי על מוצאי. ואני, שכבר פיתחתי עור של פיל כנגד הערות מסוג זה, רק שתקתי וחייכתי. האמנתי שבסוף הסרט הוא יבין לבד למה בדיוק התכוונתי כאשר אמרתי שאני פלסטיני.

אמנם היה לי רצון לצפות בסרטו של דוד דרעי, אך בטח לא היום, ובטח לא כשהתכוננתי להקרנה אחרת: סרטה של רונה סלע Looted and Hidden, שמתחקה אחר ארכיון הסרטים והצילומים הפלסטיני המתעד עשרות שנים של היסטוריה פלסטינית בארץ – מראשית המאה הקודמת ובמשך עשרות שנים אחר כך, ושחלק גדול ממנו נעלם בשנת 1982 מהמשרדים של אש"ף בביירות, בזמן פלישת הצבא הישראלי ללבנון. אך יד הגורל רצתה שאצפה בשני הסרטים באותו יום. חבר טוב הציע לי להצטרף אליו להקרנה בנווה צדק, וכך קרה שבתום הצפייה בסרטה של סלע, עשיתי דרכי ממוזיאון תל אביב כל הדרך למרכז סוזן דלל, רק כדי להבין עד כמה שני הסרטים קשורים זה לזה, בצורה שקשה לתאר במילים.

> מעבר למסך הברזל של עזה. סיפור מאת דייב אגרס

מהגרת מכינה עוגות בתנור אבן ישן בירוחם בנגב (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)

מהגרת מכינה עוגות בתנור אבן ישן בירוחם בנגב (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)

רונה סלע עשתה עבודה יסודית ולא פשוטה במחקרה. שנים של מאמץ ומאבק במערכות בירוקרטיות הביאו אותה לגלות לא פחות מאוצר: ההיסטוריה הפלסטינית הייתה בשבי של ארכיון צה"ל, וברגע אחד נפרשה לה מול העיניים. חומרים תיעודיים ותרבותיים רבים, תמונות וסרטים של החיים בפלסטין לפני ואחרי 1948 ובגולה, וכן הקלטות קול של אמנים ויוצרים פלסטינים שצונזרו והוסתרו תחת מעטה סודיות שהותיר חומרים רבים באפלה. עתה, באופן מובהק ביותר, הנרטיב הפלסטיני שהממסד ניסה כל כך למחוק ולערער על קיומו, נחשף לציבור בקול ובתמונה.

לא הספקתי לעכל את הסרט של סלע, וכבר מצאתי את עצמי צופה בסרט של דוד דרעי ששואל שאלה פשוטה: מדוע המהגרים הצפון אפריקאים שוכנו בעיירות פיתוח? דרך סיפורה של משפחתו בירוחם. צעד אחר צעד מקלף דרעי את השכבות של הסיפור הציוני, וחושף את הגזענות והאפליה של הסוכנות היהודית ביחסה למהגרים שהגיעו ממדינות ערב בכלל, והצפון אפריקאים בפרט. שמות כמו בן גוריון, שז"ר ושיבא כיכבו בפרוטוקולים סודיים של הסוכנות ושל המדינה, שבהם חקוקה הגזענות שחור על גבי לבן ובכתב. היחס לצפון אפריקאים כחסרי תרבות וכמי שהממסד יכול לעשות בהם כרצונו ולפי צרכיו, היה למדיניות ממסדית מכוונת שמנסחיה לא התביישו להגיד שהם מפלים מזרחיים ומעדיפים את האירופאים.

לאט לאט, ותוך כדי צפייה בסרט של דרעי, הבנתי דבר מאוד פשוט: מחד, הממסד הקולוניאלי לא אוהב את הערבים-הפלסטינים ולכן כחלק מתהליכי הדיכוי הוא גונז וגונב את ההיסטוריה והנרטיב שלהם. אך מאידך, הוא גם לא מרוצה ממש מהחומר האנושי שהוא הביא ארצה מארצות ערב, את היהודים דמויי-הערבים, ולכן הוא עושה הכל בכדי לשמור אותם מרוחקים ממרכז הארץ האירופאי דרך שיכון בעיירות פיתוח כמו בית שאן, ירוחם וערד; וממרכז התרבות והאקדמיה דרך כפיית בתי הספר המקצועיים על המזרחים.

כמה דקות לפני סיום הסרט, הגבר שלא אהב את היותי פלסטיני, יצא מהאולם. ליוויתי אותו במבט והייתה לי תחושה שמסר חשוב חלחל אצלו בתודעה. כל כך רציתי לשוחח עמו בתום ההקרנה, והצטערתי על כך שהוא החמיץ את הסצנה האחרונה של הסרט שבה הרב מסעוד דרעי, אביו של דוד, מובא למנוחות בהר המנוחות בירושלים, העיר שהייתה ציפור נפשו של הרב המנוח עוד מימי מרוקו. ברקע מופיעים חורבות הכפר הפלסטיני ליפתא. לא הייתה יכולה להיות סצנה מדויקת יותר שתשפוך אור על העובדה הפשוטה: אלו הם שני סרטים שהם בעצם סיפור אחד.

> אפליית המזרחים מהאקדמיה ועלייתם של הפוליטיקאים מימין במקומם

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים באלימות את אחד המפגינים נגד הבטח על הגדר בעזה. חיפה, 18 במאי 2018. (צילום: נדין נאשף)

שוטרים עוצרים באלימות את אחד המפגינים נגד הבטח על הגדר בעזה. חיפה, 18 במאי 2018. (צילום: נדין נאשף)

פצועים ועצורים בהפגנה למען עזה בחיפה: "המשטרה רצתה להעביר מסר"

22 מפגינים, ערבים ויהודים, נעצרו במהלך ההפגנה בה לקחו חלק מאות. בין העצורים גם ג'עפר פרח, מנכ"ל מוסאוא, שהועבר לבי"ח לאחר שרגלו נשברה בזמן שהוחזק במשטרה. היום תתקיים הפגנה מול משטרת חיפה במחאה על האלימות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf