למה המדינה הופכת אותנו לעובדים סוציאליים סוג ב'?

אקדמיות ואקדמים רבים מתחומים שונים בוחרים לעשות הסבה לעבודה סוציאלית מתוך תחושת שליחות ורצון להוביל שינוי חברתי. דווקא אלה נתקלים במדיניות מפלה מצד המדינה, שמונעת מהם את תנאי השכר המגיעים להם מכוח התקנות שלה עצמה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבים אורחים: אמירה נירנפלד ואדיר שור

תכנית הסבת אקדמאים לעבודה סוציאלית פועלת מזה מספר שנים באוניברסיטאות שונות ונהנית מהצלחה הולכת וגדלה. אקדמאים בגילאים שונים המגיעים מדיסציפלינות שונות, בוחרים במקצוע המאתגר והמחייב הזה. לעתים קרובות הם מגיעים לתוכנית לאחר שצברו שנות תעסוקה רבות וניסיון מקצועי, ובוחרים לשנות כיוון מתוך תחושת ייעוד ורצון לתרום לחברה, לעתים תוך ויתור על תנאים טובים בהרבה.

גם אנחנו, כמו עמיתנו, הצטרפנו לתוכנית ההסבה מתוך רצון להוביל שינוי חברתי שמסתכל על אנשים בגובה העיניים; אחת ויתרה על משרה בכירה כארט דירקטורית במשרד פרסום – משרה נחשקת ששכר נאה בצידה, ואחד, קצין בצבא קבע, ויתר על קריירה צבאית כדי להתמסר לעבודה בתחום החברתי. שנינו הגענו מלאי תקווה ומוטיבציה לתרום לחברה בה אנחנו חיים, וספגנו מהמדינה יריקה בפרצוף.

תכנית ההשלמות לתואר בעבודה סוציאלית מאושרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה, ובוגריה מקבלים את אישור האוניברסיטאות ומועצת בתי הספר לעבודה סוציאלית כבוגרי תואר שני לכל דבר ועניין. מדובר בתוכנית לימודים והכשרה שכדי להתקבל אליה, על הסטודנטים לעמוד בדרישות סף גבוהות, כמו גם במבחני קבלה. הלימודים עצמם כוללים לימודים עיוניים והכשרה מעשית, אורכם שלוש שנים, והם עמוסים ודורשניים מאוד. המדינה, אשר מודעת למחסור בעובדים סוציאלים, שמחה לקבל עובדים סוציאלים מוכשרים ובעלי ידע רב וניסיון חיים מגוון.

כחלק מתנאי העבודה של בוגרי תואר שני לעבודה סוציאלית בשירות הציבורי, זכאים הבוגרים לתוספת שכר של 7% משכרם ודירוג מותאם לבעלי תואר Ms לפי הוראות התקשי"ר. אלא שמסתבר כי המדינה לא רואה בבוגרי תכנית ההשלמות כשווים לבוגרי תואר שני להם גם תואר ראשון בעבודה סוציאלית, ולא מחילה עליהם את הוראות התקשי"ר לזכאות תוספת השכר והדירוג. בתשובה שניתנה לסטודנטים שהתקוממו על האפליה טענה נציבות המדינה, כי לא ניתן לאשר למסיימי התוכנית גמול תואר שני בשל העובדה שהתואר השני משמש ככרטיס כניסה לדרוג העובדים הסוציאליים לתפקיד, ועל כן שוללים מתן זכויות תעסוקה שוות לבוגרי מסלול ההשלמה לעומת בוגרי תואר שני אשר באמתחתם גם תואר ראשון בעבודה סוציאלית.

> פרוייקט ייחודי באוניברסיטת ת"א מפגיש בין סטודנטים ערבים ויהודים

הפגנת עובדות סוציאליות, 2011 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת עובדות סוציאליות, 2011 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מדובר באפליה מקוממת ומרגיזה, כיוון שהיא משוללת כל יסוד מקצועי ומונעת מבוגרי התוכנית זכויות המגיעות להם על פי חוק. ניסיון זה של המדינה, לחסוך בשכרם ותגמולם של אלו המגיעים לשירות הציבורי מתוך רצון לעשות למען החברה, לא פעם תוך כדי ויתורים אישיים, אינו רק מזלזל, אלא גם פוגע במרצם ורצונם של אותם אנשים הרוצים להיות זכאים, ככל עובד אחר, להיות מתוגמלים לפי ערכם וניסיונם.

בתוך כך צריך לציין גם כי המעשה, חוסר מוכנות המדינה להכיר בבוגרי מסלול ההשלמות כזכאים לתוספת שכר ודירוג בהתאם, נעשה בהסתר ולא בגלוי. האי זכאות לתוספת השכר והדירוג התגלה לגמרי במקרה. כעת החובה לפעול ולשנות החלטה נמהרת זו מוטלת לא רק עלינו, אותם סטודנטים במסלול ההשלמות ובוגריו, אלא גם על המוסדות האקדמאיים עצמם, שכן הם מעניקים תעודת בוגר תואר שני ללא אחת המשמעויות העיקריות שאמורות להתגלם בו, דהיינו תוספת השכר והדירוג במקצוע, כמו בכל מקצוע מקביל. כעת עליהם לקום ולדרוש את שמגיע לבוגרי התוכנית.

בשבוע הבא יתקיים דיון באוצר שבו יוחלט האם לאשר לכל אותם מסיימי תואר שני ליהנות מתנאי השכר שמגיעים להם. לא מדובר בתנאים מפליגים או בהטבה כלשהי, אלא רק בתשלום שכר שווה לעבודה שווה ולהשכלה שווה.

המאבק העיקרי של העובדים הסוציאליים הוא המאבק על השכר לכלל העוסקים במקצוע בישראל. הדרך רחוקה מלהסתיים, ויש להקצות את כל הכוחות על מנת לחולל שינוי זה, שכן שינוי בשכר ותגמול העובדים הסוציאליים יאפשר שינוי רבתי מול הפונים הרבים איתם אנו באים במגע. עד אז, כולי תקווה כי המאבק הנוכחי אליו יצאנו יהיה מהיר ולא יתקל בחומות האטימות, שכן בכך המדינה עלולה להפסיד בעתיד עובדות ועובדים סוציאליות פוטנציאליים, המגיעים מרקעים שונים שיכולים רק להוסיף מניסיונם והידע המקצועי שצברו, לפיתוח החברה הישראלית ולשגשוגה.

אדיר שור ואמירה נירנפלד – סטודנטים למסלול ההשלמות לעבודה סוציאלית – האוניברסיטה העברית, חברי הוועד הארצי למסלול ההשלמות לעו"ס – תואר שני.

> אין דבר כזה "שוויון הזדמנויות באמצעות מערכת חינוך"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

הערכים הנכונים, הרשימה הנכונה. האם יהיה לו גם את האומץ? ניצן הורוביץ (מרים אלסטר / פלאש90)

החיבור בין לוי-אבקסיס ופרץ הוא הזדמנות הפז של מרצ

אחרי שעמיר פרץ בחר בפנייה חסרת תועלת למרכז, השמאל הישראלי זקוק לקול חד ואמיץ. למרצ יש את כל הנתונים להיות הקול הזה. השאלה אם הפעם תשכיל לממש את הפוטנציאל

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf