הצבא שוקל להוציא צו מעצר מנהלי נגד עיתונאי פלסטיני שנעצר בגבול

לאחר שלא נמצאו נגדו ראיות מספיקות למשפט פלילי, בצבא שוקלים להחזיק את עומר נזאל במעצר ללא משפט. נזאל הוא בכיר בארגון העיתונאים הפלסטיני. הציון של ישראל במדד חופש העיתונות לא יושפע מהמעצר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מעצרו של העיתונאי הפלסטיני עומר נזאל הוארך בארבעה ימים נוספים כדי שהצבא יוכל לשקול להוציא נגדו צו מעצר מנהלי. זאת לאחר שהתברר שאין ראיות שיאפשרו להעמידו לדין פלילי בגין עבירה כלשהי. נזאל, שנעצר בשבת במעבר הגבול באלנבי בדרכו לכנס בינלאומי של עיתונאים, עדיין לא יודע מדוע הוא נעצר, ואם יוצא נגדו צו מעצר מנהלי – הוא גם לא יוכל לדעת.

בדיון שהתקיים אתמול (רביעי) בבית המשפט הצבאי בעופר הודה סגן רפאל שפרנסקי מהתביעה הצבאית כי "לא עולה חלופה פלילית" מחומר הראיות שנאסף נגד נזאל, ולכן הצבא מבקש לשקול מעצר מנהלי, על בסיס חומרים סודיים שהוגשו לבית המשפט. בניגוד למה שנאמר בעבר, הפעם אמר התובע כי החשדות נגד נזאל "אינם מתייחסים רק לתפקידו העיתונאי של החשוד" (ההדגשה שלי, ח.מ.) – זאת בניגוד לתגובת השב"כ שנמסרה לשיחה מקומית על המעצר בתחילת השבוע, שבה נטען כי אין כל קשר בין המעצר לעבודתו.

> כאן כבר לא גרה בכיף משפחת אבו גוש

בתגובה לבקשת הצבא להארכת מעצר ביקש סנגורו של עומר נזאל, עו"ד מחמוד חסאן, לשחרר את העיתונאי העצור מיידית. חסאן טען שנזאל לא נעצר מאז 1989, ושהוא לא מעורב בכל פעילות מלבד עבודתו העיתונאית. עוד הדגיש עורך הדין כי לא יתכן שמרשו מסוכן עד כדי צורך בהוצאת צו מעצר מנהלי, אם המדינה לא טרחה לחפש ולעצור אותו בעצמה, אלא חיכתה ליום בו בחר לנסוע לכנס בחו"ל כדי לעצור אותו בגבול.

השופטת הצבאית, רס"ן סיגל טורג'מן, קיבלה את בקשת הצבא והאריכה את מעצרו של נזאל עד יום שני, כשהיא מציינת שיש בחשדות בחומר הסודי "על פניהם הצדקה לשקילת הוצאת צו מעצר מנהלי". כאמור, נזאל וסנגורו לא יודעים מה נמצא בחומר הסודי, ומה אופי החשדות, ולכן לא יכולים להתגונן בפניהם. בתחילת השבוע מסר השב"כ כי נזאל נעצר על רקע "פעילות עדכנית" בחזית העממית לשחרור פלסטין, הנחשבת על ידי ישראל כארגון טרור.

הפגנה לשחרור עומר נזאל בעזה, השבוע:

נזאל, עיתונאי עצמאי וחבר מזכירות ארגון העיתונאים הפלסטיני, נעצר כשהיה בדרכו לכנס בסרייבו של פדרציית העיתונאים האירופאית מתוקף תפקידו. מאז המעצר פרסמו הפדרציה וארגוני עיתונאים בעולם הודעות תמיכה בו וקריאה לשחרורו.

רק אתמול התפרסם מדד חופש העיתונות הבינלאומי של ארגון Freedom House. בשנה האחרונה מקומה של ישראל הדרדר במדד, אך הסיבות היו קשורות למבנה הכלכלי של שוק העיתונות בישראל ולחדירה הגוברת של תוכן שיווקי סמוי לעיתונות. למרבה האבסורד, מכיוון שהמדד מתייחס רק לישראל בגבולות 67', מעצר וכליאה של עיתונאים, חלקם במעצר מנהלי, לא נספרים לרעת לישראל אלא לרעת הרשות הפלסטינית, שנחשבת כנראה בעיניי Freedom House לאחראית לכל הנעשה בגדה המערבית – גם בבתי המשפט הצבאיים הישראלים.

> החיילים הזמינו אמבולנס לפלסטיני פצוע, וכוח אחר הרג את החובש

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
41% מהנשים המוכות הן ערביות, אבל רק שלושה מ-14 המקלטים מיועדות לנשים ערביות, אבל ארדן רואה במקלט נוסף סימן לכניעה. השר גלעד ארדן (צילום: פלאש 90)

41% מהנשים המוכות הן ערביות, אבל רק שלושה מ-14 המקלטים מיועדות לנשים ערביות, אבל ארדן רואה במקלט נוסף סימן לכניעה. השר גלעד ארדן (צילום: פלאש 90)

מרוב גזענות, ארדן שכח שהוא עצמו קידם מקלטים לנשים ערביות

גלעד ארדן הזהיר שממשלה עם איימן עודה עלולה להביא לנו הקמת "עוד מעונות לנשים מוכות" במגזר הערבי. הוא לא זכר שוועדה שהוא עומד בראשה אישרה הצעה דומה. אבל כשההצעה באה מעודה, אין לו בעיה לזלזל בביטחון הנשים הערביות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf