עזרו להסכם הפיוס להצליח. העתיד שלנו, צעירי עזה, תלוי בזה

הקיצוצים באספקת החשמל, האבטלה, המלחמות והסכסוכים הפנימיים התישו אותנו עד דק. הצעירים הולכים ומאבדים אמון ותקווה ושקועים בייאוש עמוק. הסכם הפיוס בין חמאס לפת"ח יכול אולי לסמן התחלה חדשה עבורנו. האם העולם מבין את זה?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאת אנס ג'נינה, עזה

למרות שצעירים רבים ברצועת עזה מטילים ספק גדול בכנות הכוונות של שתי המפלגות הפלסטיניות הגדולות, פת"ח וחמאס, הם עדיין נאחזים בשביב תקווה שהסכם הפיוס יתממש ויפחית את העימותים הנצחיים ביניהן. למעשה, התקווה הזו נכפית עלינו; אנחנו יודעים שאין לנו את הפריבילגיה להתייאש.

במהלך העשור האחרון צעירי עזה שרדו שלוש מלחמות, לכל אחת מהן "ההשלכות" המיוחדות לה. הראשונה, ב-2008-9, שינתה את התפיסה הנאיבית שלנו ביחס לעולם; כאשר הסתיימה המלחמה השלישית ב-2014, כבר למדנו להאמין באחרית הימים. אני ממש זוכר שהתעוררתי בוקר אחד וחשבתי ברצינות שיום הדין הגיע. אנחנו כבר עומדים על הקצה. מה עוד נותר לנו מלבד תקווה?

ברמה האישית, לפעמים אני מרגיש שאני רוצה לומר משהו חיובי כשאני מדבר עם חברים מתוסכלים, אבל אין לי תשובה כשהם אומרים לי "מה השגתי בחיי, אנס? אלה הנעורים שלי, הזמן שבו אני אמור להיות הכי פרודוקטיבי ויצירתי. ותראה אותי. אני כלום".

> האם הסכם הפיוס הפלסטיני טוב להליך השלום?

אנחנו זקוקים נואשות לממשלת אחדות כדי להחזיק בתקווה הקלושה שאולי המצור יוסר ונוכל לחזור לחיות. צעיר פלסטיני הולך ליד בית הרוס בשכונת סג'עיה בעזה, 23 ביולי 2014. (אן פאק/אקטיבסטילס)

שיזדיינו כולם

אתמול הדודה שלי מתה. אמא שלי היתה כל כך עצובה שכל הבית הרגיש כשוקע באופל. למרות שאני מבין את הקושי הנורא לאבד אחות, לא יכולתי להתמודד עם הצער שלה, עם הבכי. שאלתי את עצמי לאן אוכל ללכת כדי להתרחק קצת מהדיכאון. גררתי את הרגליים לפארק המקומי. ליד השער פגשתי את החבר שלי, עבוד. כן! זאת בדיוק החברה שאני זקוק לה עכשיו, חשבתי. עבוד הוא בחור מצחיק באמת, תמיד מפזר בדיחות, תמיד יש תחושה שאיכשהו, הנסיבות שכל תושבי עזה מתלוננים עליהן לא משפיעות עליו. לחצנו ידיים, נכנסנו יחד לפארק ונשכבנו על הדשא.

עבוד תמיד היה מייעץ לי להפסיק לעשן, אבל אתמול הוא הוציא סיגריה מהכיס והצית אותה. הוא לא סיפר בדיחות הפעם. "לעזאזל עם עזה ולעזאזל עם החיים האלה", הוא נבח. בהמשך השיחה הבנתי שהוא פוטר מעבודתו כעיתונאי וצלם, כי המעסיק שלו אמר שיש לו יותר מדי עובדים והוא לא יכול לשלם לכולם. התחלתי לדבר על הסכם הפיוס במחשבה שזה יעודד אותו קצת. "שיזדיינו כולם" הוא הפטיר, ואז נעמד, לחץ את ידי ועזב את הפארק.

עבוד גרם לי להבין עד כמה הקיצוצים באספקת החשמל, האבטלה, המלחמות והפלגנות הפוליטית התישו את כולם פה. אנחנו זקוקים נואשות לממשלת אחדות כדי להחזיק בתקווה הקלושה שאולי המצור יוסר ונוכל לחזור לחיות. חמאס הודיע על נכונותו לפרק את המועצה המנהלת את עזה בדיוק במהלך ביקורו של עבאס בניו-יורק לקראת עצרת האו"ם. אני נזכר שגם את האמנה החדשה שלו חמאס פרסם במהלך הביקור הראשון של עבאס בבית הלבן אחרי בחירתו של טראמפ. האם אפשר לראות בזה סימן לשינוי אמיתי בגישה של חמאס כלפי "המערב"? האם זה מסמן את רצון התנועה הזו להיפתח יותר לקהילה הבינלאומית במקום הבידוד הממושך שבו היא נתונה? אם כן, אני תוהה באיזו מידה הקהילה הבינלאומית תגיב בחיוב.

למרות שיש בי צד שחושב שזה נאיבי, אני מקווה שהעולם יקדם את השינוי הזה בברכה וייכנס להידברות עם חמאס. העתיד של צעירים כמוני וכמו עבוד תלוי בזה.

אנס ג'נינה הוא בוגר אוניברסיטת אל-אזהר בספרות אנגלית וחבר בפרויקט "אנחנו לא מִספָּרים" אשר נותן לכותבות וכותבים צעירים מעזה אפשרות לתקשר עם העולם ולספר את סיפורם במילים שלהם. שם פורסם הפוסט במקור.

> הפיוס הלאומי: חמאס ופתח מבשלים בעזה שינוי גדול

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, 9 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, 9 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

נתניהו הימר על ציר הרשע העולמי. מה יקרה לישראל אחרי שיילך?

מה יהיה מעמדה הבינלאומי של ישראל אחרי שנתניהו יירד מהבמה? לא בטוח שיורשו יצליח לשקם את הקרע שנפער עם יהודי ארה"ב בשנים האחרונות. וגם ביחסים עם ציר הרשע של מנהיגי הימין החדש לא צפוי להשתנות הרבה, חוץ אולי מהסגנון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf