פעילות דיור ציבורי פוצצו כנס "הבית היהודי": שר השיכון זורק אותנו לרחוב

חלק מפעילי הבית היהודי הגיבו באלימות וקראו: "אם לא הייתם מבזבזים את הכסף שלכם על אלכוהול סיגריות וטלפונים הייתם יכולים לקנות דירה". משטרה פינתה את המפגינים מהאולם. בנט ואורי אריאל הוברחו מדלת צדדית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כשלושים פעילים ובעיקר פעילות הגיעו אתמול בערב (מוצאי שבת) לכנס שקיימה מפלגת הבית היהודי בעיר רחובות כדי להציג שאלות בפני חברי הכנסת של המפלגה בנוגע לדיור הציבורי. הפעילים, חברי קבוצות "צוות דיור ציבורי", "המעברה", "הלא נחמדים-לא נחמדות" ודיירים ממאהל ארלוזורוב, הגיעו מכל חלקי הארץ אחרי שנודע להם שלכנס עומד להגיע שר השיכון אורי אריאל, שלא רק שלא הגדיל את המלאי המצומצם של הדיור הציבורי, אלה מכר דירות ממנו במחירי רצפה לגרעינים תורניים ולמוסדות שמקושרים לבית היהודי.

לאחר שסיים ראש המפלגה נפתלי בנט לנאום, קמה ממקומה יפית אורזלין ודיברה. אורזלין היא אם חד הורית לשלושה ילדים שבקשתה לקבלת דיור ציבורי לא אושרה, ושפלשה לדירת עמידר (שעמדה ריקה חודשים ארוכים) לפני כעשרה חודשים. לפני כמה שבועות קיבלה רוזלין צו פינוי מהדירה לתחילת חודש מרץ. יפית שאלה מדוע שר השיכון, שאחראי על עמידר, מפנה אותה ואת ילדיה לרחוב, וכשסיימה פעילים אחרים החלו לצעוק "העם דורש דיור ציבורי" והוציאו שלטים ובאנרים שהכינו מבעוד מועד.

לא עברה דקה לפני שאנשי הבית היהודי התנפלו על פעילי הדיור הציבורי וקרעו מהם את השלטים באלימות רבה. הם הפילו כמה מהם לרצפה וניסו לתקוף ולחסום את הצילום של האירוע. כמה מפעילי הבית היהודי צעקו דברים קשים נגד הפעילות ולא אחת אמרו להן ש"אם הם לא היו מבזבזות את הכסף שלהם על אלכוהול, סיגריות וטלפונים הם היו יכולות לקנות דירה".

בתוך המהומה שנוצרה מאבטחים הוציאו את השרים אורי אריאל ונפתלי בנט במהירות מדלת צדדית, ולאחר שהפעילים סרבו להפסיק לצעוק, הזמינו אנשי הבית היהודי משטרה שהוציאה מספר פעילים החוצה ודרשה מהם תעודות זהות. לאחר שהפעילים סרבו לתת את פרטיהם האישיים ניגש לשוטרים תומך של הבית היהודי וניסה לשכנע אותם לקחת את הפרטים כי לדבריו מדובר באנשי "וי 15". לכל אורך הערב האשימו אנשי הבית היהודי את פעילי הדיור הציבורי כי הם פעילי שמאל קיצוני שממומנים על ידי מפלגות השמאל.

> מחאת הנוער האתיופי: המשטרה מסמנת את כולנו כעבריינים

פעילות דיור ציבורי מפוצצות כנס של "הבית היהודי" (צילום: מי-טל כהן)

פעילות דיור ציבורי מפוצצות כנס של "הבית היהודי" (צילום: מי-טל כהן)

ענת להב, פעילה בצוות דיור ציבורי, סיפרה: "הרבה מהתומכים של הבית היהודי צעקו עלינו שזאת לא הדרך אם אנחנו רוצים שישמעו אותנו. זה מאוד עצוב שהם אינם יודעים כמה פעמים נאבקי דיור ציבורי ניסו לפנות לשר אריאל ונתקלו באטימות מוחלטת. מה שלבסוף מוביל למצב שחייבים לצעוק מולו כדי שהוא יקשיב".

לבסוף הוצאו כל הפעילים החוצה מהאולם על ידי המשטרה. שתי נאבקות עם צו פינוי הצליחו להישאר ולשוחח עם אחד העוזרים של שר השיכון אריאל. עוזר השר, בשם נתנאל, לא נתן לנשים תשובות קונקרטיות והפנה אותן למייל של השר (שנמצא בכל מקרה זמין באינטרנט), ללא כל הבטחה לבירור או פעולה.

לאחר שהוצאו מהאולם, נשארו הפעילות בכניסה והמשיכו להפגין. עד מהרה התקבצו סביבם נערים תומכי הבית היהודי ובהדרגה עברו מקראות גנאי כנגד השמאל לסוג של דיאלוג על נושא הדיור הציבורי. מספר נערים סיפרו כי עמדו במצבים דומים, וכשהפעילות עימתו אותם עם הסיפורים האישיים של המפונות ועם נתונים על העדפת מקורבים במשרד השיכון, חלקם השתתקו ולא ידעו כיצד להגיב לכך.

נראה כי ההפגנה בכנס עוררה מעט מבוכה ובלבול אצל אנשי הבית היהודי שלא ידעו איך להתמודד עם הטענות שלרוב אינן נוכחות כלל בשיח הציבורי במערכת הבחירות הנוכחית.

> הכי קל להרוס בתים של נשים עניות

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

הערכים הנכונים, הרשימה הנכונה. האם יהיה לו גם את האומץ? ניצן הורוביץ (מרים אלסטר / פלאש90)

החיבור בין לוי-אבקסיס ופרץ הוא הזדמנות הפז של מרצ

אחרי שעמיר פרץ בחר בפנייה חסרת תועלת למרכז, השמאל הישראלי זקוק לקול חד ואמיץ. למרצ יש את כל הנתונים להיות הקול הזה. השאלה אם הפעם תשכיל לממש את הפוטנציאל

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf