פעילים ישראלים הגיעו לגדר ושוחחו עם פלסטינים בעזה

המפגינים הישראלים שביקשו להזדהות עם המפגינים ב"מצעד השיבה" בעזה, נאלצו עד היום לתקשר דרך הטלפון. בשבוע שעבר הם דיברו בצעקות. "זה היה מרגש, הפלסטינים לא רגילים לראות ישראלים שהם לא חיילים", אמר אחד המפגינים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כבר כמה חודשים שקבוצה של ישראלים נוסעת לגדר הגבול עם עזה במטרה להפגין סולידריות עם הפגנות ״תהלוכת השיבה״. עד כה הם תלו צילומים על הגדר של ההרוגים שנורו על ידי חיילים ישראלים, ערכו מסיבת תה משני צדי הגדר במקביל והביאו עשרות ישראלים להפגין להניף דגלים   פלסטינים שנראו היטב בצד השני.

ביום רביעי בשבוע שעבר, מספר קטן של פעילים ישראלים הגיע עד לגדר עצמה באזור קיבוץ נירים, קרוב מאוד לקבוצה של פעילים פלסטינים שעמדו רק עשרות מטרים מהם מהצד השני של הגדר.

בהפגנות הסולידריות הקודמות, המפגינים משני הצדדים שוחחו ביניהם בטלפון. הפעם הם הצליחו לתקשר בצעקות. ״זה הכי קרוב שאי-פעם הצלחנו להגיע״, נשמע מפגין ישראלי קורא  בהתרגשות בווידאו שפירסם בסוף השבוע הצלם חיים שוורצנברג.

״הם גמרו אותנו, הם הרסו אותנו בעזה״, נשמע מפגין פלסטיני צועק בערבית למפגינים הישראלים. ״הם חייבים לפתוח את הכלוב (המצור א.ז) אנחנו רוצים לחיות״. ״בקרוב נראה אותכם בחוף של יפו וחיפה״, עונה לו הפעילה נטע גולן.

אחד הפעילים, שהפגין מצידו הישראלי של הגדר וביקש להישאר בעילום שם, סיפר ל"שיחה מקומית": ״זה היה מאוד מרגש, החיילים שהגיעו שאלו אותנו אם אנחנו לא חוששים לחיינו, אבל אמרנו להם שהדאגה שלנו היא שלא יירו בחברים שלנו מהצד השני. אחד מהפלסטינים הצעירים שאל בצעקות מאיפה אנחנו. הצעירים שבהם נעולים בעזה כל חייהם ולא מכירים ישראלים שהם לא חיילים. היה להם קשה להאמין שיש ישראלים מפגינים בסולידריות איתם״.

המפגש הנדיר, שבמהלכו הצליחו הפלסטינים להתקרב לגדר, נמשך דקות בודדות, וחיילים שהגיעו למקום ביקשו מהמפגינים הישראלים לעזוב. סביר להניח שלא הנוכחות הישראלית, היחס לפלסטינים שהתקרבו לגדר היה אלים הרבה יותר. לפני שעזבו, אחד הפעילים מהם הספיק לתופף על דרבוקה,כשהפלסטינים בצד השני מנופפים לעברו.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

כשנוקטים במדיניות של "אפלייה סטטיסטית" גם אנשים שהמדיניות לא מכוונת אליהם יתפסו לפעמים ברשת, כמו זוג ההומואים שביקשו לאכול סושי או מוקפץ במסעדת פרנג'ליקו בנצרת עלית. אילוסטרציה. (צילום: לירון אלמוג / פלאש 90)

פרנג'ליקו. סיפור על תרבות, מעמד ומגדר לא על הומופוביה

עסקים לא רוצים שגברים ערבים או מזרחים ממעמד נמוך ישבו אצלם. בגלל שאי אפשר להגיד: "ערסים החוצה", הם מוצאים דרכים מתוחכמות. במועדונים בת"א ובקיבוצים יש סלקטור. במסעדות בעולם הערבי קובעים ש"הכניסה לזוגות ומשפחות". הומופוביה זה לא

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf