פצועים ועצורים בהפגנה נגד הפקעת אדמות לכביש עוקף חדש בשטחים

עשרות פלסטינים וישראלים ביקשו לקיים הפגנה לא אלימה נגד הפקעת 104 דונם מחקלאים בכפר נבי אליאס לטובת סלילת כביש עוקף בשירות המתנחלים. הצבא שניסה למנוע את קיום ההפגנה הציג צו שטח צבאי סגור והגיב בירי כדורי גומי וגז מדמיע. ארבעה מפגינים נפצעו וחמישה נעצרו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ניסיון ישראלי-פלסטיני משותף לנטוע עץ זית בגדה המערבית נתקל היום (שישי) בתגובה אלימה של הצבא. עשרות פלסטינים ולצידם עשרות ישראלים מתנועת "לוחמים לשלום" ביקשו לקיים היום הפגנה משותפת ושקטה באזור הכפר הפלסטיני א-נבי אליאס. המפגינים הגיעו למקום כדי למחות על כוונת המדינה לסלול כביש עוקף חדש שישמש את המתנחלים באזור קלקיליה ויבנה על אדמות שיופקעו מאיכרים פלסטינים תושבי הכפר.

ההפגנה תוכננה לצאת מהכפר עזבת טביב לכיוון כביש 55, שם תוכננה נטיעת העץ, לציין את העקירה המתוכננת של כ-700 עצי זית. עוד בטרם החלה ההפגנה מנע הצבא את הגעתם של חלק מהמפגינים הישראלים לאזור והציג צו שטח צבאי סגור, שתוזמן בדיוק למועד ומיקום ההפגנה. המפגינים ניסו להתארגן לצעידה שקטה, אולם כוחות מג"ב שהגיעו למקום עצרו חמישה מפגינים, ביניהם ארבעה ישראלים ונער פלסטיני.

מיד אחר כך פתחו החיילים בירי גז פלפל, רימוני גז מדמיע וכדורי גומי. שני מפגינים נפצעו מפגיעת כדורי גומי ברגל ושניים נוספים איבדו את הכרתם משאיפת גז. הפצועים הועברו לטיפול.

בצבא טוענים כי המפגינים הפרו צו שטח צבאי סגור ולכן פעלו כדי לפנותם.

> למה אנחנו מקשיבים רק לאלימות?

עשרות פלסטינים וישראלים הפגינו נגד הכוונה לבנות את כביש ההפרדה עוקף נבי אליאס ולהפקיע אדמות מחקלאים פלסטינים (צילום: לוחמים לשלום)

עשרות פלסטינים וישראלים הפגינו נגד הכוונה לבנות את כביש ההפרדה עוקף נבי אליאס ולהפקיע אדמות מחקלאים פלסטינים (צילום: לוחמים לשלום)

בתחילת חודש ינואר השנה נכנע משרד הבטחון ללחץ המתנחלים והודיע על סלילתו של כביש 531, שישמש את המתנחלים ככביש עוקף לכפר א-נבי אליאס ליד קלקיליה. כיום נוסעים המתנחלים על כביש שעובר בתוך הכפר הפלסטיני. לטובת סלילת הכביש יופקעו 104 דונם הממוקמים על אדמות פלסטיניות פרטיות ומשרד הביטחון הוציא צווי הפקעה לכשלושים משפחות חקלאים פלסטינים מהאזור המחזיקות בבעלות בקרקעות המיועדות לכביש ההפרדה. העבודות על התוואי החדש צפויות להתחיל באפריל הקרוב, והשבוע כבר החלו בהריסת חנויות שנמצאות בתוואי הכביש לקראת תחילת הבניה.

בעקבות רצח בני הזוג הנקין הקימה צמרת מועצת יש"ע מאהל מחאה נגד הממשלה. הסכמה על פירוקו הגיעה עם התחייבות הממשלה לאשר כ"תג מחיר" ממסדי לאותו אירוע את סלילתם של מספר כבישים "עוקפים" חדשים, שמטרתם להמשיך ולקדם את ההפרדה בין יהודים לערבים בגדה המערבית. בין כביש ההפרדה שאושרה סלילתם גם כביש עוקף נבי אליאס – על אף שבני הזוג לא נרצחו באזור זה.

בהפגנה היום לקחו חלק תושבים מכמה כפרים מהאזור, חקלאים שייפגעו מההחלטה, וכן ישראלים מארגון לוחמים לשלום, קואליציית המסיק ומחסום ווטש. לאחר שההפגנה התפזרה נכנסו כוחות צבא לכפר עזבת טביב והמשיכו בירי גז מדמיע וכדורי גומי.

מיה כץ, פעילה בתנועת לוחמים לשלום שלקחה חלק בהפגנה: "הכיבוש נחשף במערומיו: הזכות להפגין נשללת גם מפעילי שלום בלתי אלימים שבאו להפגין נגד בניית כביש שייטיב רק עם המתנחלים על אדמות פלסטיניות פרטיות, ולטעת עץ זית כסמל לשלום. בלי שום פרובוקציה, הצבא מפעיל אמצעי פיזור הפגנות ועוצר פעילים ישראלים תוך דיכוי חופש הביטוי".

> לפני שהציונות הגיעה: החיים המשותפים של יהודים ופלסטינים בארץ

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
חבר הכנסת והמפגין הטרי בני גנץ על הבמה בהפגנת האופוזיציה (אורן זיו)

חבר הכנסת והמפגין הטרי בני גנץ על הבמה בהפגנת האופוזיציה (אורן זיו)

בני גנץ ואיימן עודה עמדו על אותה במה, והשמיים לא נפלו

במצב חירום, מול המהפכה האנטי-דמוקרטית שמתכנן נתניהו, או שאתה איתנו או שאתה נגדנו. אבל כדי לייצר "ברית יהודית-ערבית", יש צורך בהרבה יותר מהפגנה אחת. צריך לגבש שפה חדשה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf