בהפגנה הארבעים בפתח תקווה לא שמעו על בג"ץ

המשטרה ניסתה אך ויתרה די מהר, והמפגינים התאספו בהמוניהם בלב פתח תקווה למחות נגד השחיתות. איך יגיבו שופטי בג"ץ לצפצוף הקולקטיבי על ההחלטה שלהם? ואולי הבעיה שההחלטה מעולם לא הייתה ישימה?

א א א

למעלה מ-1,500 מפגינים התכנסו הערב (מוצ"ש) בכיכר גורן בפתח תקווה להפגנה ה-40 נגד השחיתות ובקריאה ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, לקדם את החקירות הפליליות נגד ראש הממשלה.

בתחילה נראה היה שהמשטרה מתעקשת לאכוף את מגבלת 500 המשתתפים (המופרכת למדי) שקבע בג"ץ השבוע. מרגע שהגיעו לכיכר גורן חמש מאות מפגינים, עוד לפני שעת ההפגנה הרשמית (שמונה בערב), חסמו השוטרים רחובות סמוכים ואפשרו למכוניות לעבור רק אם הנהגים הוכיחו שהם תושבי האזור. המשטרה גם לא אפשרה למפגינים נוספים להכנס לכלוב שהוקם ליד קניון גנים, וניסתה בהתחלה לגרש מפגינים שהתאספו על הדשא בלב הכיכר, מול ההפגנה המרכזית, או בפאות אחרות של הכיכר.

אלא שדי מהר התברר שהמאמצים – שהפעם לא גובו באלימות או מעצרים – לא מניבים תוצאות. מפגינים נוספים המשיכו לזרום לכיכר, עקפו את מחסומי המשטרה, טיפסו מעל גדרות הכלוב, או התעקשו להפגין על הדשא, ושוטרי מג"ב בודדים שניסו להזיז אותם נכשלו במשימה. מפגינים שלא הצליחו להגיע לכיכר התחילו בהפגנות קטנות נוספות של כמה מאות ברחובות פתח תקווה ליד החסימות המשטרתיות, כך שאם מטרת המשטרה הייתה לצמצם את הפגיעה באיכות החיים של תושבי השכונה – היא נכשלה קשות. ברחבי השכונה צצו מספר מוקדי רעש שונים.

אחרי כשעה של הפגנה קראו מני נפתלי ואלדד יניב למפגינים לצאת מהכלוב ולהתפזר במקומות שונים, כדי לא להפר את תנאי ההפגנה. בסופו של דבר התכנסו על גבעת עפר מעבר לכביש כ-1,500 מפגינים, והמשטרה ויתרה כליל על כל נסיון להגביל את מספר המפגינים בנקודה אחת.

> ההגיון של בג"ץ: מאשר מצעד דגלים גזעני, מגביל מאבק בשחיתות

מפגינים עם שלטי ביקורת על החלטת בג"ץ, פתח תקווה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מפגינים עם שלטי ביקורת על החלטת בג"ץ, פתח תקווה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

המפגינים, שרבים מהם נשאו דגלי ישראל גדולים כקטנים, קראו "ביבי נתניהו לכלא מעשיהו", "מנדלבליט תתעורר, הציבור שווה יותר", "ביבי טוב לביטחון רק של בעלי ההון", וכמובן "הון, שלטון – עולם תחתון". רבים הגיעו עם שלטים בסגנון "אני המפגין ה-499" (או 500, או 501). עם הצלחת ההתכנסות המחודשת באתר מרכזי אחד התקבל נפתלי בקריאות "מני נפתלי – גיבור לאומי".

בצד אחר של הכיכר התקיימה הפגנת-נגד של תומכי נתניהו, שקראו שבועת אמונים ל"ביבי מלך ישראל", והאשימו את מתנגדי השחיתות שהם תומכים באנטישמים, שהם לא יהודים, וקראו לעברם "בוגדים לעזה". כמה מפגינים שהתקרבו להפגנת הנגד צעקו בתגובה שהימין הוא ידיד האנטישמים, ושההפגנה הראשית היא הפטריוטיות הציונית האמיתית. שתי ההפגנות הסתיימו בשירת "התקווה".

המפגינים דיווחו על עוד 17 מוקדי הפגנות שהתקיימו במקביל ברחבי הארץ.

למעלה מ-1,500 מפגינים נגד השחיתות, פתח תקווה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

למעלה מ-1,500 מפגינים נגד השחיתות, פתח תקווה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

בעקבות ההפגנה הוציאה דוברות המשטרה הודעה לתקשורת לפיה "בהמשך למתווה ההפגנה שנקבע בבג"ץ… הפרו המוחים את כל תנאי קיום ההפגנה". במשטרה ציינו שבמקום היו הרבה יותר מ-500 מפגינים, שהיו רק חמישה סדרנים, יותר משני מגפונים, ושהמפגינים ירדו לכביש מספר רב של פעמים (אם כי, אני מוסיף, כל מי שירד לכביש עשה את זה כדי לעבור בין חלקי ההפגנה. אף אחד לא חסם כבישים).

סביר להניח שהמשטרה תשתמש ב"הפרות" האלה, שהיא לא ממש ניסתה למנוע, ככלי משפטי כדי להוכיח שהמפגינים פועלים בחוסר תום לב, שאין לסמוך על סיכומים עמם, ושאפילו להחלטה של העליון הם לא מקשיבים.

לצד זה, צריך לציין שהתנאי מראש הוא מופרך, ושלא ברור מי היה אמור לאכוף אותו או איך. האם מארגני ההפגנה ברחובות פתח תקווה היו צריכים לעשות הרשמה מראש? למכור כרטיסים להפגנה? האם אחריותם לספור אנשים שעומדים בתפזורת מסביב לכיכר ענקית ולגרש אנשים מהמספר 501 והלאה? האם הם צריכים לאסור על הבאת מגפונים או להחרים אותם? החלטה שכל כך לא מותאמת לרוח ולדינמיקה של הפגנות, ושאין לה באמת תכלית או תועלת, לא הייתה יכולה להיות מיושמת ממילא. נקווה ששופטי בג"ץ יבינו את זה.

> עשרות צעדו בירושלים נגד הפינוי הצפוי בשייח' ג'ראו

"מני נפתלי - מנהיג לאומי". נפתלי בהפגנת פתח תקווה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

"מני נפתלי – מנהיג לאומי". נפתלי בהפגנת פתח תקווה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מפגינה עם מגפון. אחד יותר מדי? פתח תקווה (אורן זיו / אקטיבטטילס)

מפגינה עם מגפון. אחד יותר מדי? פתח תקווה (אורן זיו / אקטיבטטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים באלימות את אחד המפגינים נגד הבטח על הגדר בעזה. חיפה, 18 במאי 2018. (צילום: נדין נאשף)

שוטרים עוצרים באלימות את אחד המפגינים נגד הבטח על הגדר בעזה. חיפה, 18 במאי 2018. (צילום: נדין נאשף)

פצועים ועצורים בהפגנה למען עזה בחיפה: "המשטרה רצתה להעביר מסר"

22 מפגינים, ערבים ויהודים, נעצרו במהלך ההפגנה בה לקחו חלק מאות. בין העצורים גם ג'עפר פרח, מנכ"ל מוסאוא, שהועבר לבי"ח לאחר שרגלו נשברה בזמן שהוחזק במשטרה. היום תתקיים הפגנה מול משטרת חיפה במחאה על האלימות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf