צפו בתיעוד: צלם אקטיבסטילס נעצר באלימות בירושלים

צלם אקטיבסטילס פאיז אבו רמלה נעצר אמש באלימות בעת שסיקר את ההפגנה בסמוך לשער האריות בירושלים. מעצרו האלים, שתועד בווידאו, מצטרף לשורה של מתקפות אלימות על עיתונאים בשבוע האחרון

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתב: אורן זיו, אקטיבסטילס

צלם אקטיבסטילס ותושב העיר העתיקה, פאיז אבו רמלה, נעצר בליל אמש (שלישי) באלימות בזמן שסיקר את התפילה בשער האריות. הוא שוחרר לפנות בוקר עם צו הרחקה ל-15 יום מאל-אקצא ומשערי העיר העתיקה, על אף שהוא מתגורר שם.

כמו בכל ערב בימים האחרונים, מעל לאלף מתפללים התכנסו בשער האריות וקיימו שאם את שתי התפילות האחרונות של היום. לאחר סיום התפילה, החלו שוטרי מג״ב להשליך רימוני הלם ולפזר את הקהל הרב שנכח במקום.

> תקשורת ודעה קדומה: הישראלים לא שמעו על המחאה הבלתי אלימה בירושלים

לפי עדויות של מספר צלמי עיתונות שנכחו במקום, מפקד הכוח, שנחבל בידו מחפץ שהושלך לעברו, התרגז שהוא מתועד על ידי התקשורת. בשלב הזה, שוטרי מג״ב החלו לתקוף את העיתונאים במקום והשליכו לעברם רימון הלם למרות שעמדו בפינה על המדרכה. השוטרים החלו לדחוף את פאיז, להכות ולעצור אותו. צלמים אחרים שנכחו במקום ניסו להסביר לשוטרים שהוא עיתונאי, אך הוא נלקח לחקירה בתחנה המשטרה בעיר העתיקה.

צלם אחר סיפר לשיחה מקומית כי "נראה למשטרה נמאס מההתכנסות בשער האריות, הם החלו להשליך רימוני הלם ואז גם תקפו את העיתונאים, למרות שעמדו במקום הרגיל בו עמדנו מידי יום. נאלצתי להספיק לצלם ואמרתי לקצין במקום תן לי ללכת הביתה, פשוט ברחתי משם".

פאיז, תושב העיר העתיקה, סיקר בעשרת הימים האחרונים עבור אקטיבסטילס ושיחה מקומית את האירועים סביב אל אקצה ובעיר העתיקה. הוא דיווח לאחרונה שלמרות שהוא תושב העיר העתיקה שוטרים מונעים ממנו לנוע בחופשיות, מכיוון שהוא נושא איתו מצלמות.

> שש תשובות לטענות של ימנים על אלימות הימים האחרונים

מעצרו האלים של פאיז:

חשוב לציין, שבימים האחרונים עיתונאים רבים דיווחו שהמשטרה מונעת מהם לבצע את תפקידם ותוקפת אותם. הכתב חסן שעאלן מוואינט הותקף על ידי שוטרים ונזקק לטיפול רפואי, וכתב השטחים של הארץ, יותם ברגר דיווח שהוצא בכוח מהעיר העתיקה.

למרות שזוהי לא מדניות חדשה, נראה שהפעם החליטו במשטרה למנוע כל סיקור חופשי של האירועים – לתיירים זרים ואזרחים ישראלים ניתנת תנועה חופשית ברחובות העיר העתיקה, שהם שטח ציבורי, בעוד מעיתונאים נמנעת זכות זו. בתוך כך הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל שיגר השבוע פניה דחופה לראש מח"ש אורי כרמל, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בעקבות מקרים קשים של אלימות שוטרים ושוטרי מג"ב כלפי תושבי מזרח ירושלים בימים האחרונים.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לשיחה מקומית: "מדובר בהצגה חלקית ומעוותת של אירוע במהלכו הצלם התבקש ע"י השוטרים להתרחק ולאפשר להם לבצע את משימתם, ובתגובה הוא סירב ותקף שוטר שהיה במקום. בעקבות כך נעצר לחקירה, ובסיומה שוחרר בתנאים מגבילים. אנו רואים בחומרה כל ניסיון לתקוף ולפגוע בשוטרים ולהפר את הסדר הציבורי, בין עם ע״י עיתונאי, צלם או כל אזרח אחר".

> הפלסטינים לא זוכים לחופש אפילו במותם

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

כשנוקטים במדיניות של "אפלייה סטטיסטית" גם אנשים שהמדיניות לא מכוונת אליהם יתפסו לפעמים ברשת, כמו זוג ההומואים שביקשו לאכול סושי או מוקפץ במסעדת פרנג'ליקו בנצרת עלית. אילוסטרציה. (צילום: לירון אלמוג / פלאש 90)

פרנג'ליקו. סיפור על תרבות, מעמד ומגדר לא על הומופוביה

עסקים לא רוצים שגברים ערבים או מזרחים ממעמד נמוך ישבו אצלם. בגלל שאי אפשר להגיד: "ערסים החוצה", הם מוצאים דרכים מתוחכמות. במועדונים בת"א ובקיבוצים יש סלקטור. במסעדות בעולם הערבי קובעים ש"הכניסה לזוגות ומשפחות". הומופוביה זה לא

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf