צפו: מאות אלפים צעדו ברומא לציון יום המאבק באלימות נגד נשים

נשים מכל שכבות האוכלוסיה, מכל הגילים האמונות והנטיות הפוליטיות כבשו את הרחובות. בכל 72 שעות נרצחת אישה באיטליה. ובישראל: מאז תחילת 2018 נרצחו 21 נשים בידי קרוביהן. מחר תתקיים הצעדה בתל אביב

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאות אלפי נשים מכל רחבי איטליה צעדו הערב במרכז רומא במחאה על אלימות נגד נשים, רצח נשים, סקסיזם והומופוביה. הצעדה, המתקיימת זו השנה השלישית, נערכת ערב יום השנה הבינלאומי לציון המאבק באלימות נגד נשים. בשנה שעברה השתתפו בצעדה כמאתיים אלף נשים וגברים. לדברי הפעילות המארגנות השנה צפויות להשתתף קרוב לחצי מיליון צועדות.

"הסיבה להתעוררות נעוצה בקמפיין המי טו שהיכה גלים גם באיטליה, ובממשלה הימנית שמרנית שניצחה בבחירות, המונהגת בין השאר על ידי ברלוסקוני", אומרת לציה פעילת הארגון המרקסיסטי לנינסטי CARC.

"אנחנו צועדות כדי להזכיר לאיטלקים שכל 72 שעות נרצחת אישה בארצנו, וזה רק מה שמדווח. רבים ממקרי הרצח מבוצעים בשל קנאה ושנאת נשים". כ-150 נשים נרצחות מדי שנה באיטליה בידי בני זוגן. הנתון הזה הוא מהגבוהים באירופה.

סילביה, פעילה בארגון AD'AR למניעת רצח נשים, היוזם את הצעדה ומחזיק בסניפים בכל רחבי המדינה, מתארת את אותם הנתונים ואת אדישות הכנסייה והממשלה למצב. לדבריה, רומא נבחרה כמיקום הצעדה גם בגלל היותה מושב הכנסייה ושפע מוסדות הממשלה והדת שבה.

ההפגנה בלטה בססגוניותה, ובעשרות רבות של קבוצות המאופיינות בתלבושות ובכרוזים שונים הקוראים להפסקת האלימות נגד נשים ולמתן חירות פיזית ורגשית לנשים. הקבוצות כללו נשים מכל שכבות האוכלוסיה, הגילאים והנטיות הפוליטיות, ולרגעים נראתה הצעדה כפסטיבל שמח. בין הצועדות נצפו עשרות נשים באפודים צהובים, סמלה של המחאה נגד עליית מחירי הדלק ברחובות פריז, שבמהלכה אשה אחת כבר מצאה את מותה השבוע.

לצעדה הצטרפתי לאחר שפעילות הווסטים הצהובים הבחינו בי צופה מחלון חדר המלון וקראו לי לרדת. הן לא המשיכו לצעוד עד שסימנתי שאני מצטרפת אליהן, וירדתי למטה. כמשתתפת קבועה בצעדות השונות למען זכויות אדם המתקיימות בישראל, הממה אותי כמות המשתתפות העצומה והרבגוניות שלהן – נשים צעירות, נשים בעלות שיער שיבה, גם על הליכונים, לבנות, שחורות, שמרניות ואקטיבסטיות, דתיות עטויות צלב וחילוניות הקוראות נגד האפיפיור, נשים בלבוש רשמי וכאלו בתחפושות צבעוניות. כולן צועדות יחד וקוראות למיגור האלימות בכל איטליה.

את מלאכת התיעוד שלי קטעו הפעילות המרקסיסטיות שסחפו אותי איתן לשירת "בלה צ'או" אליה הצטרפו מאות נוספות.

ובישראל: מדו"ח חדש שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לציון יום השנה לאלימות נגד נשים עולה כי כ-100 אלף נשים הוטרדו מינית במהלך שנת 2017. 97% מהנשים שהוטרדו מינית לא דיווחו על כך למשטרה מסיבות שונות. על פי נתונים שמפרסם ארגון ויצ"ו, מאז תחילת 2018 נרצחו 21 נשים בידי קרוביהן – עלייה של כ-30% מהשנה שעברה. כמעט מחצית מהנשים שנרצחו בשנתיים האחרונות הגישו תלונות למשטרה בשל אלימות שהופנתה נגדן. הגשת התלונה לא עזרה למנוע את הרצח שלהן. בכל יום נפתחים בישראל בממוצע 50 תיקים בשל אלימות במשפחה. יותר מ-13 אלף נשים נפגעות אלימות טופלו בשנה האחרונה ברשויות השונות.

מחר אשתתף בעזרת השם בצעדות המחאה המקבילות בישראל. המרכזית שבהן תצא בשעה 18:30 מכיכר רבין בתל אביב ותסתיים ברחבת הסינמטק, שם תיערך עצרת המחאה השנתית.

ריקי אופנהיים, פסיכולוגית בשירות הציבורי.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ההחלטה מעבירה מסר לפלסטינים נגד מאבק לא-אלים. הפגנה פרו-פלסטינית בברלין (צילום: אן פאק/ אקטיבסטילס)

ההחלטה מעבירה מסר לפלסטינים נגד מאבק לא-אלים. הפגנה פרו-פלסטינית בברלין (צילום: אן פאק/ אקטיבסטילס)

החלטת הפרלמנט הגרמני נגד תנועת החרם חייבת להדאיג את כולנו

ההחלטה הופכת כמעט כל ביקורת על ישראל, כולל ביקורת מצד אזרחים ישראלים, לאנטישמית. כדי למנוע מעצמו "אסוציאציות" לא נעימות, האדון האירופי שוב קובע ליהודים ולפלסטינים מהם גבולות המרחב הדמוקרטי, גם אצלם בבית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf