צפו: קצין תוקף וזורק אבנים על צלמי עיתונות בהפגנה בשטחים

מאת |

בווידאו נראים חיילים תוקפים צלם עיתונות ישראלי וצלם של סוכנות הידיעות AFP במהלך ההפגנה השבועית נגד הכיבוש בכפר נבי סלאח. עוד דווח כי מפגין אחד נורה בראשו מירי חי

כתבו: מיכאל שפר עומר-מן, יעל מרום

חיילים זרקו אבנים ותקפו צלם ישראלי וצלם פלסטיני של סוכנות הידיעות AFP שצילמו במהלך ההפגנה השבועית בנבי סלאח היום (שישי). על פי הדיווחים במהלך ההפגנה עשה הצבא שימוש בירי חי לעבר המפגינים ומפגין אחד נפגע כתוצאה מכך בראשו.

בווידאו המתעד את האירוע ניתן לראות קצין זורק אבנים על צלם העיתונות הישראלי חיים שוורצנברג כשהוא מנסה להיענות להוראות החיילים לעזוב את האיזור. כאשר שוורצנברג מתרחק הקצין רץ אחריו ודוחף אותו לעבר הקרקע. כשהוא קם ומנסה שוב להתרחק, הקצין זורק אבן נוספת על שוורצנברג ועל הצלם הפלסטיני שלצידו.

צפו בסרטון (צילום: מיקי קרצמן/אקטיבסטילס):

שוורצנברג, צלם העיתונות שתיעד את הריגתו של מוסטפא תמימי מירי רימון גז לראשו במהלך הפגנה בנבי סלאח בשנת 2011, סיפר לשיחה מקומית ולמגזין 972+ כי הוא עמד על גבעה וצילם צעירים פלסטינים זורקים אבנים לעבר החיילים, כאשר קולגה שלו, צלם פלסטיני שעובד עבור סוכנות הידיעות AFP אמר לו להיצמד לקרקע מאחר והחיילים החלו לירות אש חיה לעבר זורקי האבנים:

לפתע הגיח אחד החיילים מאחורי סלע וצעק לעברינו 'תעופו מפה לפני שאני יורה עליכם'. עבאס ואני קמנו ללכת כלשפתע צעק החייל 'תשכבו' וכיוון את נשקו לכיווננו [לכיוון זורקי האבנים מאחורינו]. הפלסטיני שיידה אבנים ברח והחייל התעצבן שהוא לא הצליח לירות עליו. בשלב זה הוא התחיל לדחוף אותי ואת עבאס כשחברו מצטרף אליו וזרק לכיווני סלע שלא פגעה בי ומיד לאחר מכן העיף אותי יחד עם מצלמותיי לקרקע הסלעית.

כנראה שהם היו מאוד מתוסכלים מזה שלא פגעו בפלסטיני, כיוון שמספר דקות לאחר מכן ירו בפלסטיני אחר בראש והמפקד שלהם שיבח אותם ואמר 'כל הכבוד, עבודה נהדרת'. אני בסדר גמור, אני מקווה שגם הפלסטיני שנפצע.

פנינו לדובר צה"ל כדי לקבל תגובה לווידאו, והצענו לצבא לראות את הווידאו. בדוברות סירבו לראות את התיעוד המצולם, ואף על פי כן הגיבו באמירה שבמהלך "התפרעות אלימה ובלתי חוקית שנערכה על ידי כ-70 פלסטינים וכלי תקשורת", הצבא השתמש באמצעים לפיזור הפגנות. נציגת הדוברות אמרה לנו כי החיילים במקום אמרו לצלמים שניצבו בין החיילים לבין זורקי אבנים שעליהם להתרחק, ולאחר שאלה לא נענו – הגיבו החיילים "בהפעלת כוח סביר".

"צה"ל עושה כל שביכולתו להבטיח את חופש העיתונות, אך לא יסבול הפרות חוק או מקרים שבהם עיתונאים יפגעו בחיילים", סיכמה נציגת הדוברות.

[עדכון: בתגובה מאוחרת ונוספת בדובר צה"ל ביקשו למסור גם שהאירוע נמצא בבדיקה]

> על המדינה לחשוף את תיעוד הריגתו של הנער סמיר עווד

מפגין פלסטיני נפגע בראשו מירי חי במהלך ההפגנה בנבי סלאח. 24 באפריל 2015. (מיקי קרצמן/אקטיבסטילס)

מפגין פלסטיני נפגע בראשו מירי חי במהלך ההפגנה בנבי סלאח. 24 באפריל 2015. (מיקי קרצמן/אקטיבסטילס)

נבי סאלח הוא כפר שממוקם באזור רמאללה. מאז 2009 מפגינים התושבים ולצידם תומכים בינלאומיים ומעט ישראלים בכל יום שישי במחאה על כך השתלטות ההתנחלות הסמוכה, חלמיש, על המעיין של הכפר ועל אדמות של התושבים.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

> ישראלי דרס פלסטינים ונמלט. לא הוטל סגר על ההתנחלות הסמוכה

ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

אקטיבסטילס הוא קולקטיב של צלמות וצלמים הפועל במרחב שבין הירדן לים התיכון, ומאוגד סביב הרעיון שצילום הוא כלי לשינוי פוליטי וחברתי. מזה כעשור, הצילומים שלנו משמשים ארגוני זכויות אדם רבים, קהילות אקטיביסטיות, חוקרים ועיתונאים עצמאיים, ומתפרסמים בגופי תקשורת אלטרנטיביים ומסחריים.

אנו מאמינים בכוחו של הדימוי לעלות לסדר היום נושאים אשר נעדרים מהשיח הציבורי, ורואים את עצמנו כחלק מהמאבק נגד כל צורה של דיכוי, גזענות או הפרה של הזכות הבסיסית לחופש ולחיים בכבוד. אתם מוזמנים לאתר שלנו ולהירשם לניוזלטר החודשי. עורכות הערוץ: קרן מנור ושירז גרינבאום.

לעמוד הכותב
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf