צפו: תושבי גבעת עמל נערכים לפינוי שמונה משפחות מבתיהן

המשפחות כבר ארזו את חפציהן, אבל לחלק גדול מהן אין לאן ללכת. בינתיים התושבים מנסים להחזיק את הראש מורם אבל לא מצליחים לעצור את הדמעות. משפחת כוזהינוף תפנה מחר, ללא כל פיצוי, שמונה משפחות מביתן בגבעת עמל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

וידאו: קרן מנור ואורן זיו. טקסט: יעל מרום.

ביום שלפני הפינוי הצפוי של שמונה משפחות בגבעת עמל, אורזים התושבים את חייהם ונערכים לקראת בואם של השוטרים עם שחר מחר (שני). תחושת ההשפלה והאי צדק מתערבבים במתח הגובר. דליה חקק, בת לאחת המשפחות שעומדות בפני פינוי אומרת לנו "אם אנחנו יוצאים מפה בלי כלום, לפחות נצא בכבוד, עם הראש למעלה".

לשכונה הגיעה היום גם אילנית, קרובת משפחה של משפחת כוזהינוף, הבעלים של הקרקע ממנה צפויות המשפחות להיות מפונות, כחלק מהתוכנית להקמת פרויקט דירות יוקרתי. היא באה כדי להביע הזדהות עם "משפחת עמל", הביעה כעס על בני הדוד שלה שעושים פאדיחות לכל המשפחה וקראה להם לקחת צעד אחורה.

משפחת חקק כבר ארזה את חפציה אבל אין להם לאן ללכת. משפחת אלפסי תעבור לגור באופן זמני עם ההורים, ורותי קאופמן אומרת "אם יהיה פה אסון זה יהיה באמת על הראש של משפחות כוזהינוף ואברמוביץ' וכל השופטות שקבעו שאנחנו פולשות". וכולם לא מצליחים לעצור את הדמעות.

בשנת 1948 גורשו תושביו הערבים של הכפר ג'מוסין. במקומם שוכנו באזור יהודים שנשלחו על ידי המדינה, רבים מהם פליטים משכונות שבזי ונווה צדק המופגזות, או ממדינות ערב. תושבי גבעת עמל חיו בצריפים וביחידות דיור קטנות ללא תשתית מסודרת. לאורך השנים התחייבה המדינה להקים במקום בניינים ולשכן בהם בין היתר את התושבים או לדאוג להם לקורת גג חלופית. זה לא קרה. תל אביב התפתחה, והשכונה ממוקמת כעת בליבו של אחד האזורים היקרים בעיר.

בשנות ה-60 הפריטה המדינה את הקרקע. במסגרת הסכמי המכירה של הקרקע, החברה הרוכשת התחייבה לבנות דירות חלופיות לדיירים, ולמדינה ניתנה הזכות לקבל את השטח חזרה אם זה לא יקרה. אך השנים חלפו, הזכויות על האדמה עברו מיד ליד, וההבטחות התפוגגו. הקרקע התגלגלה בסופו של דבר לידיהם הפרטיות של טייקונים: משפחות תשובה וכוזהינוף, ובנק הפועלים של שרי אריסון, המבקשים להפוך את המקום לשכונת יוקרה לעשירים.

> לעשות את הלא צפוי ולסרב למה שדורשים ממך: אי אלימות ככלי במאבק

(אקטיבסטילס)

משפחת חקק מתכוננת לפינוי (אקטיבסטילס)

אחרי שנים ארוכות בהן תושבי גבעת עמל נאבקים על זכותם על הקרקע, השנה הגיע זמן הפינויים. אלה מתקיימים מבלי להבטיח לרבים מהתושבים פיצוי הולם. על חורבות הצריפים וחורבות חייהם מתכננים יצחק תשובה ,משפחת כוזהינוף  וגם עיריית תל אביב שבבעלותה כ-130 דירות יוקרה בפרויקט להקים שישה מגדלים בהם יגורו עשירי ישראל והעולם. המשפחות שיפונו מחר מבתיהן לא צפויות לקבל כל פיצוי.

בשנה האחרונה פונו משפחות רבות מבתיהן תוך שימוש בכוח, בכוחות שיטור גדולים, ובמכונת יחסי ציבור משומנת שמספרת לציבור ש"כולם מרוצים". ערב ראש השנה תשע"ה פונו בכפייה כעשרים משפחות מבתיהן ונזרקו לרחוב. חלק מהמשפחות הגיעו להסדרי פיצויים, אולם אחרות עדיין מחכות לפיצוי ולהכרה. את ראש השנה הן עשו באוהלים שהוקמו על חורבות בתיהן.

> שנה בתמונות: תושבי גבעת עמל נאבקים על הבית

(אקטיבסטילס)

אורזים. משפחת חקק. (אקטיבסטילס)

רותי קאופמן מגבעת עמל יום לפני הפינוי מביתה (אקטיבסטילס)

רותי קאופמן מגבעת עמל יום לפני הפינוי מביתה (אקטיבסטילס)

(אקטיבסטילס)

גבעת עמל (אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

במקום פנטזיות על פשעים נגד האנושות, מוטב לדאוג לתושבים. ירי על מפגינים בעזה (צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90)

נתניהו אינו הראשון שמפנטז לרוקן את עזה מתושביה

במקום קידום תכניות ל"הגירה" של תושבי רצועת עזה, צעד שמהווה פשע נגד האנושות, מוטב שישראל תשקיע את הכסף בשיפור המציאות הטראגית שהיא עצמה יצרה שם, או שתשנה את המדיניות שמחוללת אותה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf