למה כניסה לכפר בגדה המערבית חסומה כבר 17 שנים?

בימי האינתיפאדה השנייה ניהלה ישראל מדיניות סיטונאית של חסימות בגדה. למרות הבטחות הצבא, הכניסה לכפר קלקאס נותרה חסומה מאז, מה שמאלץ את התושבים לנסוע בדרכים עוקפות וארוכות או לסכן את חייהם בחצייה רגלית של כביש 60. כעת התושבים יוצאים למחות

א א א

דיווח ותמונות: אחמד אל-באז, אקטיבסטילס

כ-250 תושבי הכפר קלקאס, דרומית לחברון, הפגינו ביום שישי האחרון בשעות הצהריים נגד חסימת הכניסה הראשית לכפרם על ידי הצבא.

חסימת הכניסה לכפר החלה בימי האינתיפאדה השניה, לפני 17 שנים. לדברי אחד התושבים, "לא היתה סיבה מיוחדת לחסימת הכפר שלנו דוקא. בימי האינתיפאדה השניה, עם הפשיטות התכופות ליישובים הערבים והעימותים בין הצבא למתנגדים הפלסטינים, ישראל הפעילה מדיניות נרחבת של חסימות כאלה. תלוליות עפר היו הדרך הקלה והמהירה ביותר לבצע אותן, בזמנו יכולת לראות אותן ממש בכל מקום".

המוחים קיימו את תפילת יום השישי המוסלמית ליד תלוליות העפר החוסמות את המעבר לעיר הגדולה הסמוכה, חברון. ילדים נשאו שלטים עליהם נכתב "לסיים את המצור על קלקאס", ו"17 שנות מצור הן די והותר", בנוסף על שלטים שהאשימו את עיריית חברון באדישות למצבם.

חיילים ניסו להרחיק את המפגינים מכביש 60 המשמש מתנחלים ופלסטינים, ובסופו של דבר האירוע הסתיים ללא עימותים או מעצרים.

> ביום שבו נולדת התגייסתי. חשבתי שאני עושה את הדבר הנכון. טעיתי

הפגנה בכפר קלקאס (אחמד אל-באז)

הפגנה בכפר קלקאס (אחמד אל-באז)

יוסף אבו סנינה, פעיל מהכפר קלקאס, מספר כי תושבים ארגנו את פעולת המחאה בעקבות מותו של היית'ם ארפאעיה, שנהרג מפגיעת רכב כשחצה את כביש 60 בשבוע שעבר. "מאז שנת 2000 חמישה תושבים מכפר קלקאס נהרגו כשחצו את הכביש ברגל בגלל המחסומים שישראל הציבה", אמר. עוד הוסיף אבו סנינה כי הרשויות הישראליות הבטיחו פעם אחר פעם לפתור את הבעיה, למשל באמצעות בניית גשר, מעגל תנועה או חפירת מנהרה, אך דבר מכל זה לא נעשה.

יחיא אבו סנינה, תושב קלקאס: "הצבא הישראלי מרים מחסומים לעתים תכופות באזור תלוליות העפר". אבו סנינה גם מציין את העובדה כי ההתנחלות בית חגי הסמוכה מחוברת לכביש 60 באמצעות צומת נוח, ונגיש באמצעות תחבורה ציבורית, שלא כמו קלקאס.

חסימת הכניסה הראשית לכפר על ידי הצבא מאלצת את התושבים לנסוע בדרכים עוקפות המאריכות את הדרך ב5-7 קילומטרים. כיום הכפר נודע בשם "סאדת קלקאס", שמשמעו "חסימת קלקאס", במקום בשמו המקורי ח'ירבת קלקאס.

> פרס ישראל למתנחל מעיר דוד שפיצח את השיטה

עד כה גבתה החסימה את חייהם של חמישה מתושבי הכפר קלקאס (צילום: אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

הפגנה בכפר קלקאס (אחמד אל-באז)

ביקשנו את תגובת הצבא וזו טרם התקבלה. אם תתקבל נפרסם אותה כאן.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

האם תוביל בקרוב את תפילת "ליל אלקדר"? סועאד עבד אלרחים (ויקיפדיה,Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

הכירו את האישה שעומדת לעשות היסטוריה בתוניסיה

סועאד עבד אלרחים היא אשת עסקים מצליחה, תומכת בזכויות נשים ומועמדת מטעם המפלגה האסלאמית הצפויה לעמוד בראש עיריית תוניס. הבחירות המקומיות שנערכו לאחרונה במדינה מגלמות את המעבר מפוליטיקה של קיטוב לתפיסה אזרחית המבוססת על מתינות, פרגמטיות וזכויות אזרח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf