המקלות והגזרים של ליברמן מוכיחים את עומק השליטה הישראלית בעזה

שני דברים עולים מהראיון שהעניק ליברמן לעיתון הפלסטיני "אל-קודס": ששר הביטחון מודע היטב למצב הקשה ברצועת עזה ולמצוקה של תושביה, ושהוא רואה במצוקה הזאת קלף מיקוח

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: רחל בית אריה

באמצע סוף השבוע הארוך של שמחת תורה, התפרסם ראיון לא שגרתי: שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בחר לשוחח דווקא עם העיתון הפלסטיני "אל קודס". בראיון דיבר ליברמן גם על הפתרונות שלו לאתגר עזה. בקצרה, הוא הציע שיקום והשקעה בבניית נמל ימי, שדה תעופה ואזורי תעשייה תמורת פירוז הרצועה.

"אם חמאס יפסיק את חפירת המנהרות, ההצטיידות בנשק וירי הרקטות", צוטט שר הביטחון אומר, "נסיר את המצור ונבנה את הנמל ושדה התעופה בעצמנו." בהמשך ליברמן מאיים בעוד סבב של אלימות והרג, חסר תקדים וסופי. שני דברים ברורים: האחד, שר הביטחון, והמערכת השלטונית והצבאית כולה מודעים היטב למצב הקשה ברצועת עזה ולמצוקה של תושביה. השני, ליברמן רואה במצוקה הזאת קלף מיקוח.

> האויב הכפול של נשים ברצועת עזה

המקלות והגזרים של ליברמן. שר הביטחון בסיור בגבול עזה, יולי 2016 (אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

המקלות והגזרים של ליברמן. שר הביטחון בסיור בגבול עזה, יולי 2016 (אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

לא הטבות, זכויות

צריך להגיד באופן ברור: חופש התנועה של הפלסטינים ברצועת עזה, כמו גם זכותם להתפרנס, לסחור, לצאת ולבוא, לקיים קשרי משפחה, להשכיל ובכלל, לנהל חיים תקינים, אינם הטבות שליברמן רשאי לדון בהן במשא ומתן. אלה לא גזרים לחלוקה כפרס, אלא זכויות בסיסיות, המגיעות לכל אדם בלא תלות ברצונו הטוב או בתמרונים פוליטיים של פוליטיקאי זה או אחר.

בראיון, ליברמן ממשיך ליישם מעין-מדיניות חדשה יחסית, של פנייה לציבור הפלסטיני מעל ראשי ההנהגה המוכרת, טקטיקה שמתנהלת גם בפעילות ההולכת ומתרחבת של מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) ברשתות החברתיות בערבית. כבדרך אגב, בהבטחות/איומים ששר הביטחון משגר לעבר תושבי עזה, הוא חושף את מה שאנחנו בגישה טוענות מתמיד: ישראל שולטת בהיבטים ובמדדים רבים המאפשרים חיים תקינים ברצועת עזה. והשליטה הזאת הדוקה בימים אלה במיוחד. אי אפשר לומר "יצאנו מעזה" שעה שהמפתחות נותרו בידי ישראל, וליברמן גם לא מנסה לסתור זאת. למחרת פרסום הראיון קפץ גם יאיר לפיד על העגלה, וצידד בליברמן בשעה שביקר בגבול עזה. הרצון האינטואיטיבי לחבר בין שקט צבאי לדרישת פירוז מעורר אהדה, אך במבט מקרוב, הוא ציני ומקומם, מכיוון שהוא ממשיך להחזיק קרוב לשני מיליון פלסטיניות ופלסטינים בתנאי חיים נחותים ככלי משחק בתמרון מדיני, שמשמעותו עונש קולקטיבי.

המציאות בשטח, בינתיים, מראה מדיניות ישראלית בלתי עקבית. מצד אחד, מתפ"ש מתהדר בשיווק מעזה, וכעת הודיע גם שמרחב הדיג כנראה יורחב שוב לתקופה מוגבלת. באותו הזמן, מניעות ביטחוניות מצמצמות את חופש התנועה של המעטים מבין תושבי עזה שעומדים בקריטריונים הצרים לבקשת היתר ליציאה דרך מעבר ארז. נערות שרוצות ללמוד בחו"ל מגלות שהן אינן יכולות אפילו להגיע לקונסוליה לראיון ויזה ונשים נשארות מסורבות יציאה מהרצועה לגדה, שם בני משפחה חולים אנושות כמהים לראותן. אישורי התנועה של אנשי עסקים וסוחרים מבוטלים בלי הסבר, סחורה מעוכבת בדרכה לשוק ופריטים חיוניים לבניית משק שאפתני יותר נפסלים למכירה ברצועה בנימוקים ביטחוניים שנראים שרירותיים וממילא לא מנומקים. כלכלת הרצועה נדונה כך לדשדוש ולנסיגה בעידן שהקונצנזוס העולמי, שכולל במקרה זה גם את ישראל, סבור ששגשוגה הוא תנאי ליציבות באזור.

חשוב שהצמרת המדינית בישראל מכירה בכוחה לשפר משמעותית את תנאי החיים ברצועת עזה. מצער רק שהצהרת הנכונות לפעול לשיפור מגיעה עם תנאים, ולא מבוססת על ההבנה שלתושבי הרצועה אותן זכויות יסוד שמגיעות לשר הביטחון, לאזרחי ישראל, לכל אדם.

רחל בית אריה היא רכזת מדיה חדשה בארגון גישה.

> למה אני עולה על המשט לעזה בערב ראש השנה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אם הפעילים היהודים לא היו באים, היו מדברים איתנו עם גז מדמיע", אמרו הפלסטינים. חיילים מונעים מאנשי רבנים לזכויות אדם להמשיך בקטיף בכפר בורין (צילום: אורלי לוי)

"אם הפעילים היהודים לא היו באים, היו מדברים איתנו עם גז מדמיע", אמרו הפלסטינים. חיילים מונעים מאנשי רבנים לזכויות אדם להמשיך בקטיף בכפר בורין (צילום: אורלי נוי)

"זה החוק", אמר הקצין וסילק אותנו ממטע הזיתים של מוחמד

יום אחרי שטרוריסטים יהודים היכו במוטות ברזל רב בן 80 שבא לעזור לפלסטינים למסוק את זיתיהם ליד יצהר, יצאה משלחת מתוגברת של רבנים לזכויות אדם להמשיך במלאכה. הפעם החיילים הם שעצרו אותה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf