רגב איימה וביטלה - ותושבי קרית אונו יפגינו עם שוברים שתיקה

זו כבר תופעה: אירוע של "שוברים שתיקה" שהיה מתוכנן הערב, התבטל בלחץ השרה מירי רגב. התושבים, ולא בפעם הראשונה, החליטו לקיים את האירוע בכל זאת. זה עובד יופי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאת: שוברים שתיקה

פעם אחר פעם חוזר על עצמו הסיפור, במה שכבר נראה כמו שגרה. אירוע הרמת כוסית של ח"כ מיכל רוזין בהשתתפות ארגון "שוברים שתיקה", שהתעתד להתקיים בספרייה העירונית בקרית אונו, בוטל בלחצה של שרת התרבות מירי רגב. בהתחלה לא רצה ראש העיר ישראל גל לבטל את האירוע, אך רגב איימה לשלול את תקציב הספרייה בסך 170 אלף שקלים, והוא התקפל.

בתגובה יקיימו תושבי העיר יחד עם "שוברים שתיקה" אירוע מחאה מחוץ לבניין הספרייה. על פי התכנית, הערב (שלישי) בשעה 19:30 יתאספו תושבי העיר, פעילי "שוברים שתיקה" וח"כ מיכל רוזין ברחבת הספרייה העירונית ברחוב המייסדים 5.

> לערב ירושלמי קפוא ונפלא אחד עמדנו מול הפשיזם ויכולנו לו

גם הם בין נרדפי בנט. הפגנת תמיכה בגלריית ברבור בירושלים בעת הרצאת שוברים שתיקה (אורלי נוי)

גם הם בין נרדפי בנט. הפגנת תמיכה בגלריית ברבור בירושלים בעת הרצאת שוברים שתיקה (אורלי נוי)

תושבי העיר יקריאו עדויות של חיילים ששברו שתיקה לצד חיילים שיספרו בעצמם על מקרים מהשירות שלהם בשטחים. האירוע, אותו שאפה השרה מירי רגב לבטל, יהפוך ל"מפגן מחאה בעד הדמוקרטיה בישראל ונגד הניסיונות של ממשלת הימין להשתיק את ההתנגדות לכיבוש" אותו יזמו תושבי העיר. יצויין כי הפעם אף משרד הפיס התגייס לטובתה של רגב, ושלף את הסעיף האוסר על קיומו של אירוע פוליטי. זה נכון אמנם, אך זו הפעם הראשונה שהסעיף הזה מופעל – רק לפני חודש התקיים בספריה אירוע של הליכוד, ואף ציוץ מחאה לא נשמע.

דינמיקה ידועה מראש – והתוצאה נראית נהדר

כאמור, זו לא הפעם הראשונה – מקרים דומים כבר אירעו בגלריה ברבור ובבניין השייך למועצה בפרדס חנה. הדפוס דומה – תושבים או פעילים מקומיים מארגנים אירוע ומזמינים אליו את שוברים שתיקה, שמן הסתם מושכת אש יותר מארגוני שמאל, שלום או זכויות אדם אחרים בגלל קרבתה לקונצנזוס הצה"לי הקדוש, ועיסוקה בנושא הרגיש ביותר בחבר הישראלית: הפעולות הנפשעות של צה"ל. דבר קיומו של האירוע דולף לאזנם של פעילי ימין ארציים ומקומיים, והם מתחילים בקמפיין לביטולו. כשהאירוע מגיע לסביבתה של רגב, היא מיד מאיימת בקלף שלילת התקציב.

התוצאה, בפעמים הקודמות, מתהפכת על מסכלי האירוע – במקום אירוע פוליטי דל משתתפים, כדרכם של אירועים פוליטיים בחדר המתנ"ס השכונתי, הם מקבלים הפגנה בעד הדמוקרטיה, חופש הביטוי, ונגד הכיבוש והממשלה. בפעמים הקודמות זה הוכיח את עצמו, והתקווה היא שכך גם יהיה הערב בקריית אונו.

היתרון שבאירועים הללו הוא בראש ובראשונה בכך שהם מתקיימים קרוב לשכונה ולמתנ"ס, ולאו דווקא בכיכר העיר, ובכך שהם תגובה מידית לצעד בו נוקטת הממשלה, שפורצת מתושבים ופעילים מקומיים ולאו דווקא מבוימת על ידי ארגונים ומפלגות. החיבור הזה עם השטח הוא מרענן, ופעמים רבות מצליח לקחת את הססמאות הגדולות על הדורסנות של הממשלה והמהלכים האנטי-דמוקרטיים שמוביל נתניהו, ולהראות כיצד הן מציאות יומיומית. לאנשים שרק רצו לשמוע עדויות של חיילים ישראלים על הנעשה בשטחים זו דוגמה מעולה בתיווכה של הממשלה, למרות שכמובן אין סיבה לשמוח בחופש הביטוי שהולך ונעלם אף מהמרחבים בהם הוא עדיין מתקיים בישראל.

יולי נובק, מנכ"לית "שוברים שתיקה", מסרה לשיחה מקומית כי "שרת התרבות ושר החינוך נלחמים נגד גלריות וספריות. לא יאומן מה הפחד מחשיפת המציאות היום יומית של הכיבוש עושה לחבר'ה האלה. בשם שוברים שתיקה אני יכולה רק להודות להם על הפרסום המצוין לאירועים. אבל מעבר לזה – יש פה גם הזדמנות לעמוד מול רגב וגופשטיין ולהילחם על הזכות של הציבור לשמוע מה קורה בשטחים. בואו הערב".

השרה מירי רגב העלתה הבוקר פוסט נגד האירוע המתוכנן, ובתגובה הגיבה לה ח"כ מיכל רוזין ממרצ – "מירי, את יכולה להמשיך ולהפגין לצד לה פמיליה ואנשי תנועת כך. אני בוחרת להתייצב לצד אנשי שוברים שתיקה, שכמוני, מאמינים כי הכיבוש משחית וששלטון הכוח והאלימות חייב להיפסק. הדרך לשם עוברת בהחלפת הממשלה שאת, מירי רגב, מייצגת אותה בצורה כל כך בוטה. ישראל בשבילך היא לאומניות ומשיחיות, ישראל שלי היא מאבק בלתי מתפשר על חופש ודמוקרטיה".

אירוע המחאה יתקיים הערב (04.04), בשעה 19:30 ברחבת הספרייה העירונית קריית-אונו, רחוב המייסדים 5. תגיעו.

> להדיר את שוברים שתיקה מבתי הספר בשם האיזון? הצחקתם אותי

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הצפיפות בעיר החדשה גדולה פי שש מבנצרת עלית. הגפנה נגד התוכנית בג'דידה-מכר (צילום: [19:24, 23/3/2019] סוהא עראף : גמאל שעבאן וסעיד גנאם, חיראק ג'דידה-מכר)

הצפיפות בעיר החדשה גדולה פי שש מבנצרת עלית. הגפנה נגד התוכנית בג'דידה-מכר (צילום: [19:24, 23/3/2019] סוהא עראף : גמאל שעבאן וסעיד גנאם, חיראק ג'דידה-מכר)

העיר הערבית החדשה: "המדינה רוצה לבנות גטו חדש בגליל"

אחרי 70 שנה של התעלמות, החליטה המדינה לבנות עיר ערבית חדשה בגבעת טנטור ליד מכר-גדידה. אבל מתכננים ופעילים מקומיים מתנגדים בתוקף: העיר החדשה תהיה צפופה וענייה. המטרה היחידה היא להמשיך את ההפקעות  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf