האלימות משתלמת? השוטרים מאום אל חיראן לא צפויים לעמוד לדין

במח"ש מגבים שוב את אלימות המשטרה: השוטרים המעורבים בהריגתו של אבו אל-קיעאן ומותו של ארז לוי צפויים לצאת בלא כלום. ח"כ עודה: "אי העמדה לדין - כמו רישיון להרוג אזרחים ערבים"

א א א

מאת: אלי ביתאן

הערב (שלישי) נחשף בחדשות כאן כי השוטרים שהיו מעורבים באירוע הריגתו של יעקב אבו אלקיעאן ומותו של השוטר ארז לוי באום אל-חיראן בינואר האחרון, לא יועמדו לדין ככל הנראה. על אף שלא רבים תלו תקוות במח"ש, שמתפקד כארגון הגיבוי לאלימות משטרת ישראל, ההחלטה הזו קובעת שוב רף חמור: שוטרים פועלים באלימות קשה, מתועדים, וחומקים מדין ומעונש.

כזכור, שיחה מקומית, שליווה את סיקור האירועים הקשים באום אל חיראן משעות הבוקר המוקדמות באותו היום בו נהרגו אלקיעאן ולוי, חשף במאי האחרון שחזור אזרחי שערך מכון המחקר Forensic Architecture (או בקיצור: FA) בשיתוף אקטיבסטילס, המתאר את מה שאירע במהלך התקרית. השחזור מוכיח כי בניגוד לטענת המשטרה, רכבו של יעקוב מוסא אבו אלקיעאן לא האיץ בכוונה תחילה, אלא הגביר מהירותו והדרדר במדרון רק לאחר שנורה על ידי השוטרים ונפגע ברגלו הימנית. כך נפגע ונהרג השוטר ארז (עמדי) לוי.

> השחזור האזרחי מוכיח: לא הייתה דריסה מכוונת באום אל חיראן

בנוסף מוכיח השחזור כי אבו אלקיעאן היה בחיים לאחר שרכבו נעצר, כפי שהצביעו ממצאי נתיחת גופתו. הוא אף פתח בעצמו את דלת הרכב לפני שנפל ממנו. עדות שגבו החוקרים מעד ראיה לתקרית, שראה שוטר מכוון נשק לעבר אבו אלקיעאן כשזה עוד היה בחיים, מחזקת את הטענה כי אבו אלקיעאן נורה שוב לאחר שרכבו כבר נעצר והוא היה פצוע – ובוודאי שלא סיכן אף אחד.

שקרי המשטרה – והגיבוי של מח"ש

במשטרה החלו בהפצת שקרים, בגיבוי כלי התקשורת בישראל, דקות ספורות לאחר ההרג הכפול. באותה התקרית נורה ונפגע יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, וגם סביב תקיפתו הפיצה המשטרה שקרים, שהתבררו תוך ימים ספורים. כאמור, כעת מסתמן כי מח"ש צפויה לקבור את התיק נגד השוטרים האלימים – ולשדר שוב מסר של הפקרות משולחת רסן, על ידי הרשות האמונה על שמירת החוק והסדר הציבורי.

תושבי או אל-חיראן מסרו בעקבות הפרסום כי "תושבי אום אל חיראן קוראים להנהגות היהודית והערבית: זוהי מחויבותכם הערכית והמוסרית להתערב לפני שתתקבל החלטה שתהיה בכייה לדורות. לא ייתכן כי איש לא ייתן את הדין על אבדן החיים המיותר כל כך של אזרח ושוטר – מרמת השוטר בשטח, דרך דרגי הפיקוד השונים ועד רמת מפקד המרחב.

"סגירת התיק ללא העמדה לדין צריכה להטריד כל אזרח ואזרחית במדינה ולהדיר שינה מעיני כולנו, שכן משמעה הלכה למעשה היא כי מערכת אכיפת החוק לא מחויבת לכללים שחלים על שאר אזרחי המדינה, וברגע שזה המסר שמעבירה המדינה לשוטריה – זה הרגע שבו אנו כאזרחים שומרי חוק נתונים לחסדי השוטרים, שמקבלים כאן אישור להרוג בלי לתת על כך את הדין".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב לפרסום ואמר כי: "אי העמדה לדין של השוטרים שירו ביעקב אבו אלקיעאן ואז מנעו ממנו קבלת טיפול רפואי עד שדימם למותו, תהיה כמו נתינת רישיון להרוג אזרחים ערבים. רק אתמול פורסם באופן רשמי וצפוי, כי תנאי הקבלה הראשון ליישוב חירן שמתוכנן לקום על חורבות אום אל חיראן הוא שתהיה יהודי, וזה כנראה במסגרת הרצחת וגם ירשת. נמשיך להיאבק על השארת הכפר אום אל חיראן על אדמותיו, ועל חשיפת האמת ועשיית צדק עבור יעקב אבו אלקיען ומשפחתו".

עו"ד נועה לוי, המייצגת את משפחתו של יעקב אבו אלקיעאן ואת נפגעי האלימות המשטרתית האחרים מאותו היום מטעם "הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל", הגיבה כי "המשטרה הראתה בפינוי אום אל חיראן כיצד המערכה נגד האוכלוסייה הבדואית הופכת דומה יותר ויותר למלחמה נגד אויבים. הפעלת הכוח כוונה לכל עבר – יש למעלה מעשרה תיקי אלימות קשה של שוטרים מאותו יום, ביניהם תיק הירי של כדורי גומי על ח"כ איימן עודה ועל מנכ"ל עיתון האיתיחאד, באסל טנוס.

"חלק מהתיקים הללו מתקדמים לעבר כתב אישום, חלק הוחזרו להשלמות חקירה, והתיק המרכזי, של הריגתו של יעקב אבו אלקיעאן הועבר להכרעה של פרקליט המדינה שי ניצן, ושל היועץ המשפטי לממשלה. נראה שאם ההדלפות נכונות והוחלט שלא להעמיד לדין איש בעקבות פרשת אום אל חיראן, מדובר באור ירוק מהדרג הפוליטי למשטרה להוסיף ולראות באזרחי המדינה הערבים אויבים שדמם מותר, ובמסר כי שוטרים המפרים את החוק – חסינים מפניו. משפחות אום אל חיראן קוראות לצדק, ולא ישלימו עם התוצאה הזו".

"החזית נגד אלימות משטרתית" הגיבה להחלטה כי זהו "רגע שיא ברמיסת עקרונות הצדק, ומסר ברור למיעוטים בישראל כי דמם הפקר. אם זו תהיה ההחלטה הסופית – נדרוש מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד השוטרים".

> פרסום ראשון: ניתוח ויזואלי מערער את גרסת המשטרה על אירועי אום אל חיראן

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
חגיגות בכיכר רבין, לוויות בעזה. נטע ברזילי. (תומר ניוברג / פלאש90)

חגיגות בכיכר רבין, לוויות בעזה. נטע ברזילי. (תומר ניוברג / פלאש90)

הגרסה השמאלנית ל-TOY: "פה ושם מורידים עוד עזתי"

גרסת הקאבר של עדי גרנות לשיר הזוכה באירוויזיון מסרבת לשכוח כי בזמן שבעזה קברו שישים מתים שנורו על הגדר, בתל אביב רקדו עם נטע ברזילי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf