צפו: שוטר תופס באלימות במפשעה של מפגין חרדי

בתיעוד מהפגנת "הפלג הירושלמי" נגד מעצר עריק, נראה שוטר תופס בכוונה במפשעה של מפגין שהוא מנסה לעצור. בסרטון נוסף נראית חבורת שוטרים רכובים על אופנועים נוסעת לעבר המפגינים במהירות כדי לפזר אותם מהכביש

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הפגנת הפלג הירושלמי אתמול (שני) בבני ברק, נתקלה שוב בתגובה משטרתית קשה. תיעוד וידאו שאנחנו מפרסמים כאן לראשונה מאושש את טענות המפגינים לאלימות שהופנתה כלפיהם. באחד הסרטונים נראים שני שוטרי מג"ב כשהם מנסים לעכב מפגין חרדי צעיר ומפילים אותו לקרקע. ואז שולח אחד משני השוטרים את ידו לעבר המפשעה של המפגין ותופס אותה. המפגין המופתע קורא "מה זה האלימות הזו?", ואז מחזירים השוטרים לו את הכיפה שנפלה מראשו ולוקחים אותו מהמקום. דבר המקרה פורסם לראשונה באתר חדרי חרדים, שם פורסם תיעוד של התקרית מזווית שונה.

לפני שנעצר, ניסה המפגין למנוע, יחד עם משוטרים לדחוף את רבי אליהו ליברמן, מרבני "הפלג הירושלמי", שעמד מאחורי מחסומי המשטרה ברחוב השומר. המפגין וחבריו צעקו "אל תיגע ברב".

מאות מפגינים מהפלג הירושלמי, התכנסו אתמול בשעות הצהריים למחות נגד מעצר העריק יצחק אריה תלמיד ישיבת בריסק לפני כשבועיים ונגד חוק הגיוס. המשטרה נערכה הפעם מראש בכוחות גדולים והצליחה למנוע, באופן חלקי, את חסימת רחוב ז'בוטינסקי בעיר.

כבר בתחילת ההפגנה, כאשר עשרות ניסו לחסום את הכביש, המשטרה נקטה יד קשה נגד המפגינים. פרשים דהרו לתוך הקהל, שוטרים בלבוש אזרחי היכו מפגינים וגם נעשה שימוש במה שנראה כמו טקטיקה חדשה – כעשרה זוגות שוטרי יס"מ רכובים על אופנועים כבדים רכבו במהירות לתוך הקהל, תוך שהם מנסים להפחיד את המפגינים שיושבים על הכביש ומסכנים אותם. השוטרים נסעו במהירות גבוהה, חבושים בקסדות שחורות שהסתירו את פניהם, כשהם מפעילים את הסירנות. הפעולה גרמה ללחץ גדול בקרב המפגינים.

חשוב לציין, שהשוטרים לא הסתפקו בסיבוב אחד או שניים, אלא מידי כמה דקות התאספו במרחק מאות מטרים מהמפגינים, הפעילו את הסירנות שלהם ודהרו שוב לעבר מי שישב על הכביש. עיתונאים שהיו במקום תהו האם מדובר בשיטה חדשה ומסוכנת במיוחד לפיזור מפגינים, או שמדובר בסוג של תרגיל או אימון. הנה התיעוד:

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי במהלך ההפגנה נעצרו 28 מפגינים אשר "הפרו את הסדר הציבורי באופן בוטה, לא שמעו להוראות השוטרים ונקטו באלימות פיזית ומילולית". ביחס למפגין שתועד בסרטון כאשר שוטר שולח ידיו ותופס בחלציו אומרים במשטרה כי הוא "התפרע, הפר את הסדר הציבורי וסירב לקריאות השוטרים, אשר נאלצו לעצור אותו תוך הפעלת כוח סביר והוא הועבר להמשך טיפול החקירות".

בנוסף, נמסר כי "הגם שהמחאה אמש התקיימה מבלי שהוסדרה מראש כנדרש, הרי שהמשטרה איפשרה את מימוש זכות המחאה וחופש הביטוי ובד בבד, נקטה בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה בכדי לשמור על שלום ובטחון הציבור באזור תוך מינימום פגיעה במרקם החיים התקין".

דוברות המשטרה לא התייחסה לפרקטיקה של נסיעת חבורת שוטרים-אופנוענים לעבר קהל המפגינים.

שוטרים על אופנועים נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

שוטרים על אופנועים נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלימות משטרתית נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלימות משטרתית נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

שוטרים על אופנועים נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

שוטרים על אופנועים נגד מפגינים חרדים. הפגנת הפלג הירושלמי בבני ברק. 10 בדצמבר 2018 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

כשנוקטים במדיניות של "אפלייה סטטיסטית" גם אנשים שהמדיניות לא מכוונת אליהם יתפסו לפעמים ברשת, כמו זוג ההומואים שביקשו לאכול סושי או מוקפץ במסעדת פרנג'ליקו בנצרת עלית. אילוסטרציה. (צילום: לירון אלמוג / פלאש 90)

פרנג'ליקו. סיפור על תרבות, מעמד ומגדר לא על הומופוביה

עסקים לא רוצים שגברים ערבים או מזרחים ממעמד נמוך ישבו אצלם. בגלל שאי אפשר להגיד: "ערסים החוצה", הם מוצאים דרכים מתוחכמות. במועדונים בת"א ובקיבוצים יש סלקטור. במסעדות בעולם הערבי קובעים ש"הכניסה לזוגות ומשפחות". הומופוביה זה לא

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf