שומרים על ביטחוננו: שוטרי מג"ב לכדו אמני גרפיטי שציירו את עהד תמימי

בלילה לפני שחרורה אחרי שמונה חודשים בכלא, הודיעה המשטרה כי שלחה שוטרי מג"ב לרדוף אחרי אמנים שציירו את דמותה של עהד תמימי על קיר בטון

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לוחמי מג"ב פעלו בנחישות במוצאי שבת כדי לעצור שלושה אמנים גרפיטי, שני איטלקים ופלסטיני, שציירו על חומת ההפרדה בבית לחם את דיוקנה של עהד תמימי, הצפויה להשתחרר ממאסר היום.

בהודעה חגיגית של המשטרה נכתב כי "במשמר הגבול רואים בחומרה כל ניסיון לפגוע ולהשחית את החומה החל מציורים עליה וכלה בפגיעה פיזית וממשית בה. אנו נפעל ככל שידרש למעצרם של העבריינים ולמיצוי הדין עימם".

להודעה צורפה התמונה המרשיעה הבאה:

אמני גרפיטי שציירו את עהד תמימי עצורים (דוברות המשטרה)

אמני גרפיטי שציירו את עהד תמימי עצורים (דוברות המשטרה)

כאן אולי שווה להוסיף קצת רקע: המקטע של החומה שבו ציירו האמנים הוא כנראה המקטע המצויר (והמתויר) ביותר של החומה. הוא עובר צמוד לבתים האחרונים של בית לחם, ליד קבר רחל, והפך עם השנים מגנט לאמני גרפיטי מכל העולם.

לא מדובר רק באיורים קטנים, אלא בציורי קיר גדולים ומושקעים (ראו דוגמאות בתחתית הפוסט). כאן צייר בנקסי כמה מציורי החומה הראשונים שלו, ובמרחק שתי דקות הליכה ממקום המעצר (שאותו אפשר לראות בסרטון הזה) פתח אמן הגרפיטי הבינלאומי את ה-Walled-off Hotel לפני כשנה וחצי. בכל הזמן הזה, למיטב ידיעתי ובשילוב גוגל קצר, לא נעצר אף צייר חומה באזור הזה.

אמן גרפיטי עובד על דיוקן של עהד תמימי על החומה בבית לחם (ויסאם השלמון / פלאש90)

לפני המעצר: אמן גרפיטי עובד על דיוקן של עהד תמימי על החומה בבית לחם (ויסאם השלמון / פלאש90)

אז מה קרה הפעם? עהד תמימי. הנערה הצעירה מנבי סאלח שהטריפה את הצבא כל כך, שערערה באופן עמוק כל כך את תחושת הכבוד של הכובש כשסטרה לחיילים חמושים וממוגנים, זמן קצר אחרי שחיילים ירו בבן דודה בראשו. כאילו שלא מספיק היה לכלוא אותה לשמונה חודשים, עכשיו גם שולחים שוטרי מג"ב לרדוף אחרי ציירים שהעזו לצייר את דמותה על קיר בטון – ללא כל חשד שניסו לגרום נזק כלשהו לחומה הקדושה.

ההשקעה והחגיגה של מערכת הביטחון כאן מזכירה את ימי האינתיפאדה הראשונה, אז שלחו חיילים לצבוע מעל דגלי פלסטין שצויירו על קירות, לטפס על עמודים כדי להסיר דגלים, או במקרים רבים – לאיים על פלסטינים ולחייב אותם לצבע ולטפס כדי להעלים מהמרחב את השחור-לבן-ירוק-אדום. ככה נראה הפחד מרעיון.

טראמפ אוהב את החומה בבית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

טראמפ אוהב את החומה בבית לחם (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

גרפיטי על חומת בית לחם (אן פק / אקטיבסטילס)

גרפיטי על חומת בית לחם (אן פק / אקטיבסטילס)

צעיר זורק אבנים על החומה בבית לחם (אורן זיו / אקטיבסטילס)

גם האמן הישראלי KNOW HOPE היה כאן (אורן זיו / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מי שהיתה חברה במפלגתו של מייסד הפשיזם הישראלי לא יכולה לקפוץ סתם ככה למפלגה העבודה. אורלי לוי ועמיר פרץ מכריזים על השותפות ביניהם (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

מי שהיתה חברה במפלגתו של מייסד הפשיזם הישראלי לא יכולה לקפוץ סתם ככה למפלגה העבודה. אורלי לוי ועמיר פרץ מכריזים על השותפות ביניהם (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

פוליטיקת הזהויות לא יכולה להיות תחליף לאידיאולוגיה

אורלי לוי ועמיר פרץ הם מזרחים לא רק במטען הגנטי, אלא גם בשיח המעמדי שלהם. אבל זה לא מספיק. פוליטיקה של זהויות הכרחית, אבל בלי אידיאולוגיה היא הופכת לבורסה של "שמות נכונים" שמקפצים ממפלגה למפלגה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf