שיחה מקומית מגינה על פרטיות הגולשים

מאת |

כחלק מהמחויבות שלנו לקידום חופש מידע, וכדי להבטיח את פרטיות הגולשים הוספנו לאחרונה שכבה נוספת של אבטחה לאתר. מדוע חשוב להשתמש בפרוטוקול הצפנה באתרי חדשות, וכיצד זה יעזור לכם להרגיש בטוחים יותר?

כותב: מיכאל שפר עומר-מן

במהלך השנה האחרונה הקדשנו באתרים שיחה מקומית ומגזין 972+ משאבים משמעותיים בהרחבת הסיקור העיתונאי שלנו בנושאים של צנזורה, חופש המידע, וחופש הביטוי ברשתות החברתיות בישראל ובפלסטין.

כתבנו על הניסיונות של הצנזורה הצבאית להרחיב את תחומי העיסוק שלה ולהחיל מדיניות חדשה של ניטור גם על אתרי תקשורת עצמאיים, בלוגרים, והשימוש שלהם ברשתות החברתיות. חשפנו את היקף ההתערבות של הצנזורה בפרסומים בתקשורת, כמו גם את השימוש ההולך וגובר בצווי איסור פרסום. אנו עוקבים אחר העיתונאים הפלסטינים שנתונים במעצרים מנהלתיים שרירותיים, אחר סגירתם של כלי תקשורת פלסטינים בשטחים ובתוך ישראל ועוד.

כארגון תקשורת עצמאי אשר מפעיל ברשת שני אתרים, בעברית ובאנגלית, אנו פועלים על פי נהלים פנימיים ונוקטים צעדים נוספים כדי להגן על עצמנו מפני מעקב, הפרעה, פריצה או התערבות מכל סוג שהוא – ממשלתית או אחרת.

כחלק ממהלכים אלו אנו שמחים לבשר ששיחה מקומית ומגזין 972+ הפכו לכלי התקשורת הראשונים בישראל שהחלו לפעול על בסיס פרוטוקול התקשורת המוצפנת HTTPS שמקנה יכולות אבטחה גבוהות יותר. פרוטוקול HTTPS הוא גרסה בטוחה יותר של פרוטוקול התקשורת הנפוץ HTTP, והשימוש בו נפוץ בהעברות כספים, שרתי אימייל ובתאגידים וגופים נוספים שעושים בו שימוש לצורך העברת מידע רגיש. לטובת המהלך נאלצנו להיפרד לשלום ממרבית הלייקים שחילקתם בעבר לפוסטים שהתפרסמו בעבר, וזו הסיבה לכך שהם התאפסו.

אולי הבחנתם בסמל המנעול הירוק שמופיע בשורת כתובת אתר האינטרנט כשאתם מבקרים ב"שיחה מקומית" בימים אלו. הוא מסמן שהקשר בין הדפדפן שלכם לבין האתר הינו מוצפן ומאובטח. ייתכן שאתם כבר יודעים לחפש אחר המנעול הירוק הזה כשאתם מבצעים עיסקאות ותשלומים ברשת (ראו הסבר מפורט יותר באנגלית בוידאו המצורף בסוף הפוסט).

מדוע חשוב לאתר חדשות להשתמש בפרוטוקול HTTPS?

בתור התחלה, הוא מבטיח שהמידע שאתם קוראים באתר לא יורט בדרך ועבר שינויים. אתם יכולים להיות בטוחים שפרטי יצירת הקשר עם הבלוגרים שלנו לא זוייפו – סוגיה משמעותית למי שמעוניינים לתקשר איתנו באמצעות מפתחות הצפנה, או פשוט כדי לדעת שאתם אכן מתקשרים עם האדם שאתם חושבים שאיתו אתם מתקשרים.

שנית, שימוש בפרוטוקול מאובטח מסייע להגן על נתוני הגלישה שלכם מפני עיניים סקרניות – מה שיכול להיות חיוני עבור פעילים פוליטים ואחרים שייתכן ונתונים תחת מעקב ממשלתי או אחר. אולם חשוב להזכיר כי עבור מי שמודאג ממעקב אונליין ביקור באתרי HTTPS הוא רק צעד אחד משלל צעדים שניתן לנקוט כדי לשמור על פרטיות.

השנים האחרונות לימדו אותנו שוב ושוב כמה מעטה הפרטיות ממנה אנחנו נהנים כשאנחנו גולשים ברשת. פה אצלנו הרשויות עושות מאמצים גדולים כדי לנטר ולשלוט בזרימת המידע. אבל אנחנו נמשיך להיאבק – כעיתונאים, כאקטיבטסטים וכבני אדם ששואפים לצדק חברתי – בנסיונות של השתקה וצנזורה, ולמען חופש המידע והביטוי. ומי יתן שהשנה האזרחית שהחלה השבוע תהיה צודקת יותר וחופשיה יותר מצנזורה ומעקב.

מיכאל שפר עומר-מן הוא עיתונאי, ועורך מגזין 972+, האתר האח של שיחה מקומית. הפוסט פורסם בגרסה אנגלית לראשונה ב-972+ ותורגם לעברית על ידי יעל מרום.

ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

זהו הערוץ הכללי של "שיחה מקומית", מקומם של מאמרי האורחות והאורחים שלנו, של יוזמות קבוצתיות באתר, לייב בלוגינג בארועים מיוחדים, הודעות מערכת ועוד.

נשמח לקבל הצעות לכתבות ומאמרים, תמונות וסרטונים. אפשר לקרוא את מדיניות הפרסום שלנו בעמוד האודות, ולשלוח לנו מיילים לכאן: info@mekomit.co.il

כתבות ומאמרים המתפרסמים בערוץ מייצגים את כותביהם בלבד, ולא את דעות חברות וחברי "שיחה מקומית" או את דעות העורכים.

לעמוד הכותב
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf