מסע וירטואלי בשכם, העיר בה הזמן עצר מלכת בעידן לא נודע

בין רחוב גרנדה לכנסיית פיליפ הקדוש, בין הצנון והחסה בעיר העתיקה לבין שוק הזהב ברחוב צלאח א-דין, אפשר להתקדם על מפת העיר שחיה בעבר ובהווה במקביל. ללכת את פלסטין, חלק שנים עשר

א א א

לכל עיר מרכז עתיק עם טעם מיוחד משלו, ניחוח אופייני, ואופי עצמאי. בשכם עצר הזמן מלכת בעידן לא נודע, עידן עתיק, שאינו דומה לאף עידן אחר. הניחוח המיוחד של העיר העתיקה של שכם מעלה זכרונות.

לדברי כמה היסטוריונים נוסדה העיר העתיקה של שכם בשנת 3600 לפניה"ס. העיר נשלטה בידי אימפריות ושליטים שונים, ועברו בה נוסעים לאורך הדורות. שכם נשלטה על ידי פרעונים, פרסים, יוונים, רומאים, ביזנטים, שומרים, מוסלמים, צלבנים, איובים, ממלוכים ועותמאנים. במאה העשרים בלבד שלטו בשכם העותמאנים, הבריטים, הירדנים, הישראלים ולבסוף שלטון עצמי פלסטיני.

אני מסתובב בעיר העתיקה וחש כאילו אני בעידן קדום. אני לא חושב שתושבי עיר עתיקה זו השתנו כפי שהתחלפו שליטיה וכובשיה. עיר עתיקה זו חיה בעבר ובהווה, אדישה למה שעובר עליה, כולל מלחמות, הרס ורעידות אדמה.

> עם אלוהים בגינה: שלושה וחצי סיפורים בין ירושלים ורמאללה

עיר זו שיחקה תפקיד חשוב בתולדות הלבנט ותרבותו. היא נקראת שכם או נבלוס או ניאפוליס או הר האש. שטח העיר העתיקה חצי קמ"ר בלבד ואוכלוסייתה 25,000 נפש. העיר העתיקה שוכנת בלב שכם המודרנית, שהתרחבה לכדי 25 קמ"ר עם אוכלוסייה של 150,000.

במאה ה-14 ביקר אִבֵּ‏ן בָּטוּ‏טָ‏ה בשכם ותיאר אותה כך: "זו עיר גדולה מלאה עצים ונחלים. זו העיר המשופעת ביותר בעצי זית בלבנט. שמן הזית נשלח ממנה למצרים ודמשק, ממתקי חרובים מיוצרים כאן ונשלחים לדמשק וערים אחרות… המסגד הגדול נישא ומרהיב ובנוי עם בריכת מים במרכזו".

מפה מספרת זו נכתבה בהשראת העיתונאי האמריקאי פאול סלופק, ההולך סביב העולם. להפעלה יש לגלול קצת למטה במפה עצמה וללחוץ Start.

לאתר המפה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

במהלך הימים בהם השער היה סגור הילדים נאלצו או ללכת כחצי קילומטר מיותרים ולעבור דרך מחסום צבאי בדרך הביתה (צילום מסך מתוך סרטון בצלם)

"אני אפתח לך את הפנים": חסימת מעבר כענישה קולקטיבית בחברון. צפו

סרטון חדש של ארגון בצלם מתעד שוטרי מג"ב המונעים מתלמידים להגיע לבתיהם דרך השער המהווה את הכניסה הראשית לשתי שכונות בחברון, כעונש על ידויי אבנים באזור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf