איפה שיש מאבק, יש תקווה

בימים שבהם ההסתה הגזענית נגד האוכלוסייה הערבית מתגברת, קל לאנשי שמאל להיכנע לייאוש. אבל יש בארץ הזו המוני ערבים ויהודים שעוד מאמינים באפשרות לשנות ומוכנים לפעול כדי שזה יקרה, וגם נוחלים הצלחות. זה הזמן להצטרף אליהם

א א א

כותב אורח: אור שי

הימים האלו הם ימים שלפני חג הפסח. ולי באופן אישי, החג הזה הוא חג של תקווה. אני מדמיין את משה עומד מול פרעה, מנהיג עם עבדים מול האיש החזק בתבל, ואומר לו "שלח את עמי". לפעמים נראה לי שאנחנו פוסחים על כמה אופטימי צריך היה להיות הבחור הזה כדי להאמין שהוא יצליח להוציא את העם שלו משעבוד לחירות. ולנו, בישראל של היום, דרושות לא פחות תקווה ואופטימיות כדי לדעת שנצליח להוציא את ישראל מהשטחים.

בשבוע שלפני הפגנת השלום הגדולה בירושלים במוצ"ש האחרון, תנועת עומדים ביחד הובילה את קמפיין הגיוס להפגנה ברשתות החברתיות תחת הסיסמה "איפה שיש מאבק יש תקווה". ואכן, כל מי שהשתתף בהפגנה מספר שזו התחושה העיקרית שחש שם, תחושה של תקווה. לראות את כל כך הרבה מפגינים שבאו להיאבק למען השלום, שרוצים לסיים את הכיבוש, שמאמינים שישראל ופלסטין יכולות לחיות זו לצד זו כשתי מדינות עצמאיות – ככה מרגישה אופטימיות.

התחושה הזאת היא פרדוקסלית. במצבה הנוכחי של המדינה, דווקא הייאוש נראה לנו לפעמים כמו האופציה הטבעית. מי שפותח את החדשות מדי ערב, מכיר היטב את הרגעים בהם הייאוש הזה מאיים להתגנב אל הלב. אלא שדווקא בפרדוקס הזה טמון היסוד לתקווה. מארקס מלמדנו כי המציאות רוויה בסתירות, וסביב הסתירות הללו מתפתחים מאבקים. והמאבקים הללו הם היסוד לחברה טובה יותר.

> אמנת חמאס החדשה מעידה על נכונות התנועה להשתנות

מפגינים שבאו להיאבק למען השלום, שרוצים לסיים את הכיבוש, שמאמינים שישראל ופלסטין יכולות לחיות זו לצד זו כשתי מדינות עצמאיות. הפגנת עומדים ביחד בירושלים (יונתן זינדל/פלאש90)

מפגינים שבאו להיאבק למען השלום, שרוצים לסיים את הכיבוש, שמאמינים שישראל ופלסטין יכולות לחיות זו לצד זו כשתי מדינות עצמאיות. הפגנת עומדים ביחד בירושלים (יונתן זינדל/פלאש90)

הציבור הישראלי דוקא מוכן לשמוע

בימים שבהם ההסתה הגזענית נגד האוכלוסייה הערבית מתגברת, קל לאנשי שמאל להיכנע לייאוש. קל להצטנף בפינה שלנו, מנותקים מהחברה שאנחנו חיים בה. קל לומר ש"מול סכנת הפשיזם" צריך להסתגר, או לנעול את עצמנו באחד החדרים של מגדל השן האקדמי ולהכניס רק את מי שנשבע בהן צדק שהוא נגד הקולוניאליזם, הפוזיטיביזם וכל איזם אחר שנרצה. אבל האמת היא שאם פותחים את הדלת, מגלים שיש המון יהודים וערבים שרוצים להיאבק על האפשרות לחיות ביחד.

במהלך "אינתיפאדת הסכינים", דווקא בשיא אווירת האלימות וההסתה, התקיימו ההפגנות הראשונות של תנועת עומדים ביחד. רצינו לתת מקום לקול ציבורי שמעוניין בחיים משותפים, והופתענו לגלות כמה היענות ציבורית יש לקול הזה. ההיענות הזאת היא מה שדחף לגיבושה של עומדים ביחד – תנועה משותפת של יהודים וערבים שפועלת למען שלום, צדק חברתי ושוויון. כשנה לאחר מכן, הובילה עומדים ביחד את הפגנת האלפים בתל אביב נגד הירי והרס הבתים באום אל-חיראן והמדיניות המפלה כלפי המיעוט הערבי. מי שנכח במקום יודע היטב איזו תחושה של תקווה הייתה שם, כשאלפי יהודים וערבים הגיעו יחד להפגין נגד הגזענות והכריחו את שר המשטרה גלעד ארדן להתפתל בתגובתו לתקשורת, ולומר שהוא "עדיין סבור" שיעקוב אל-קיעאן נהרג כשניסה לבצע פיגוע דריסה (מאז, הספיק ארדן לחזור בו מהשקר הזה).

הוא הדין גם במצב הכלכלי-חברתי. השנים שאחרי המחאה החברתית לא היטיבו עם מרבית אזרחי ישראל. אחרי קיץ של מחאה ברחובות קיבלנו שנים של שיח על "כישלון המחאה" והרהורי הגירה לכל רחבי תבל. אבל כשמסתכלים על המאבקים שעדיין מתנהלים, אפשר להבין בקלות שהמלה האחרונה לא נאמרה. מיד לאחר המחאה, נדחקה הממשלה ונאלצה ליישם את חוק חינוך חינם מגיל שלוש, שיזמה ח"כ תמר גוז'נסקי בסוף שנות השמונים ונדחה מאז שנה אחר שנה. מספר שנים לאחר מכן, נכנעה הממשלה גם לדרישה של קמפיין "מינימום 30" שיזם ח"כ דב חנין, והעלתה את שכר המינימום. בנסיבות אלו, ברור שקמפיין "מינימום 5,000" שיזמו תנועת עומדים ביחד וארגון כוח לעובדים בעד הגדלת התמיכה הממשלתית בקשישים הוא פתח אמיתי לגיוס, למאבק ולשינוי. הציבור הישראלי פתוח למסר הסוציאליסטי הדורש מהממשלה להבטיח את הזכות לחיות ולהזדקן בכבוד. כדי לראות עד כמה הוא הפתיחות למסר הזה גדולה, צריך פשוט להיזכר בתגובה הציבורית אחרי ששר הרווחה חיים כץ אמר בראיון לגל"צ "מה לעשות, גם אני הייתי רוצה שבמדינת ישראל יפעילו 5,000 שקל כקצבת זקנה. מישהו חשב כמה זה עולה?". מאז הוא לא חזר על זה.

וכמו במאבק על השוויון ועל הצדק החברתי, כך גם במאבק על השלום. קל לאיש שמאל בישראל להידרדר לייאוש. בבחירות האחרונות עמדו בפני הבוחר שני מחנות פוליטיים: האחד תומך בסיפוח השטחים, והשני מבקר את רעיית ראש הממשלה על כך שהיא ממחזרת בקבוקים (או משהו כזה, הזיכרון כבר מעורפל מהתקופה המשונה ההיא). רוב המצביעים בחרו במחנה הראשון. קל להאשים אותם בזה. אולי גם לזרוק קלישאה שמאלנית על זה ש"הלכה המדינה" או לאמץ פסאדה חתרנית ולומר שהישראלים בעצם לא מסוגלים באמת להיות נגד הכיבוש כי הם פריבילגים מדי ולא מדברים את הנרטיב הפלסטיני (או משהו בסגנון). אפשר גם, במקום זה, להצטרף לפעילות בתנועה שנאבקת כדי להשמיע בזירה הציבורית את הקול שתומך בשלום ומתנגד לכיבוש. זה מה שעשו יותר מאלף וחמש מאות מפגינים בירושלים, וזאת הסיבה שהם יצאו משם אופטימיים. כי במקום לשבת בבית ולקטר מול הטלוויזיה או המחשב, הם יצאו להיאבק. ואיפה שיש מאבק, יש תקווה.

אור שי, תנועת 'עומדים ביחד'.

> הם משתיקים את ברק כהן, כי הוא היחיד שמפחיד אותם

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
חסן אל קורד

חסן אל קורד

מרוסקים בגוף ובנפש, בעזה עדיין מאמינים במאבק לא אלים

ראיון מיוחד: חסן אל כורד, ממארגני צעדת השיבה, על ההלם נוכח מספר ההרוגים והפצועים, התערבות חמאס ופת"ח במחאה, אבדן השליטה על מפגינים בודדים, התעוררות הצעירים, והחלום ליום שאחרי המצור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf