שתהיה שנה של אומץ לב פוליטי

הניצחון הגדול ביותר של הימין הוא שהשמאל הפסיק כמעט להיאבק על הדרך, ועבר להגנה על האנושיות. מי יתן ובשנה הבאה נדע לעבור מהתנגדות ומחאה להצבת אלטרנטיבה פוליטית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מחשבות על תהליכים, כמו שאני מבינה אותם: העובדה שעברנו ממאבק על עמדה פוליטית למאבק על שמירת צלם האדם. אני לא נכנסת עכשיו לאפקטיביות של המאבק הפוליטי או על המוטיבציות שלו, אבל לפחות ברמת השיח היה כאן עימות בין שתי תפיסות עולם. יש היום עמדה אחת שהיא השלטת באופן אבסולוטי, שהדורסנות שלה חוצה קווים אדומים שבעבר נשמרו כחלק מהמוסכמות הבסיסיות שחברה לא יכולה להתקיים בלעדיהן, ומה שנשאר מהמחנה שמנגד – ונשאר ממנו מעט מאוד – עסוק בעיקר בהתנגדות לביטויים האנטי-הומניים המחריפים והולכים של הדורסנות הזו. במילים אחרות, אם פעם השמאל היה מפגין בעד יציאה מהשטחים ושתי מדינות, היום הוא מפגין נגד רצח המוני של מפגינים בעזה, נגד חקיקה שכל תכליתה לבזות את האחר, נגד שליחת פליטים אל מותם, וכדומה.

אפשר להבין את המעבר הזה להגנה על החזיתות האחרונות של האנושיות שנמצאות כולן תחת מתקפה מכוונת וברוטלית. מספיק לראות את חגיגת אנשי "אם תרצו" ו"רגבים" אתמול בח'אן אל אחמר כדי להבין כמה עצם האנושיות שלנו כחברה נרמסת והולכת. ובו בזמן, זה אולי הניצחון הגדול ביותר של הימין בשני העשורים האחרונים – שהפסקנו כמעט להיאבק על הדרך, ועברנו להיאבק על המחיר שהיא גובה.

(צילום: היבה אסלן)

באים לחגוג את חורבנו של האחר. פעילי אם תרצו ורגבים בביקור בח'אן אל אחמר לאחר שבג"ץ אפשר את הריסת הכפר (צילום: היבה אסלן)

מה שמתחולל בח'אן אל אחמר הוא פשע מלחמה גם בלי החולצות החומות של "אם תרצו", והוא רק פסיק במדיניות הטיהור האתני של ישראל בגדה. תפיסת האפרטהייד ביחס לפלסטינים בתוך ישראל ואלה שבשטחים מתממשת גם בלי חוקי לאום ואפילו אם לא היו משפילים פלסטינים בשדה התעופה כעניין שבשגרה. שלא במקרה, אולי, לחלקים נרחבים ממחנה השמאל נוח יותר להיאבק נגד הביטויים הקיצוניים של עמדת הבסיס הזו מאשר להציב לה אלטרנטיבה.

אלה כמובן דברים די בנאליים ומובנים מאליהם, אבל אם יש לי משאלה אחת לשנה החדשה זה שלצד המאבק על זכויות אדם וצלם האדם, נצליח לכונן גם שיח פוליטי עם אלטרנטיבה ברורה לקיים. ושנצליח לעשות זאת בלי התנצלויות, בלי האפולוגטיקה הקבועה על מי אוהב את המדינה יותר, בלי ההתחנפויות הקבועות למיינסטרים ישראלי מדומיין שמכתיבות בעל כורחן שיח פנים יהודי עקר. הלוואי שנהיה קצת יותר אמיצים פוליטית השנה. ושנה טובה שתהיה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

כשנוקטים במדיניות של "אפלייה סטטיסטית" גם אנשים שהמדיניות לא מכוונת אליהם יתפסו לפעמים ברשת, כמו זוג ההומואים שביקשו לאכול סושי או מוקפץ במסעדת פרנג'ליקו בנצרת עלית. אילוסטרציה. (צילום: לירון אלמוג / פלאש 90)

פרנג'ליקו. סיפור על תרבות, מעמד ומגדר לא על הומופוביה

עסקים לא רוצים שגברים ערבים או מזרחים ממעמד נמוך ישבו אצלם. בגלל שאי אפשר להגיד: "ערסים החוצה", הם מוצאים דרכים מתוחכמות. במועדונים בת"א ובקיבוצים יש סלקטור. במסעדות בעולם הערבי קובעים ש"הכניסה לזוגות ומשפחות". הומופוביה זה לא

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf