תושבי הנגב היהודים הם הראשונים שהיו צריכים להצטרף לצעדת ההכרה

כשצמצום מרחב המחיה הערבי הופך ליעד לאומי, האזרחים הופכים להיות שחקני משנה בסיפור, יהודים וערבים כאחד. התוכנית להקמת ישובים חדשים בנגב נועדה לדחוק את התושבים הבדואים, אך פוגעת גם בישובים היהודים. הדרך היחידה להאבק בה היא על ידי שילוב כוחות בין כל תושבי הנגב

מאת:
השאירו תגובה
א א א

היום בצהריים צפויה צעדת ההכרה, שיצאה לדרכה ביום חמישי בבוקר, להגיע לבית הנשיא בירושלים. הנשיא עצמו אמנם נמצא כעת בסינגפור ולא יקבל את פני הבאים, אך הצועדים יקיימו במשכן הנשיא מסיבת עיתונאים בה יציגו את תוכנית האב להכרה ב-46 היישובים הלא מוכרים בנגב, אשר תוצג גם בפני הנשיא ריבלין עם שובו לארץ.

הצעדה יצאה לדרכה מהכפר הלא מוכר ואדי אל-נעם, מקום בו תלמידי בית הספר לומדים בפחונים הצמודים לגדרות המפעליים הכימיים של רמת חובב. כשהמדינה לא מכירה בעצם קיומך, היא גם לא מכירה כנראה בזכותם של ילדייך לנשום אוויר נקי שאינו מזוהם במיני רעלים ומסרטנים. הנה האנשים השקופים ביותר עליהם דיבר איימן עודה. אלה האנשים שהבטיח לייצג, ולא התמהמה. כמאה אלף אזרחים בדואים חיים בנגב את המציאות המסוייטת של מגורים בכפרים לא מוכרים. בתנאי האקלים הקשים של הנגב, כמאה אלף איש חיים לא חיבור לחשמל, למים זורמים, לצנרת ביוב, ללא תשתיות תחבורה מוסדרות. חיים שקופים בכפרים שבחלקם קיימים עוד מלפני קום המדינה, וחלקם יושבו על ידי המדינה עצמה ולמרות זאת היא מסרבת להכיר במעשה ידיה.

> בתמונות: עשרות צועדים מהכפרים הלא מוכרים בנגב לירושלים

איימן עודה ודב חנין בצעדת ההכרה (אורן זיו/אקטיבסטילס)

איימן עודה ודב חנין בצעדת ההכרה (אורן זיו/אקטיבסטילס)

מה פשר הטירוף הזה? מה יכול להסביר את העוולה המתמשכת הזו, המקפחת את הזכויות הבסיסיות ביותר של פלח אוכלוסיה שלם?

הסיפור הוא, במילה אחת: דמוגרפיה. כשהפנטזיה הציונית של המדינה היהודית והדמוקרטית מושתתת על היתרון הדמוגרפי היהודי, כל מנגנוניה של המדינה חייבים להתגייס כדי להבטיח את היתרון הזה בכל דרך. וכאשר צמצום מרחב המחיה הערבי הופך להיות יעד לאומי, מדינת היהודים מגלה יצירתיות מופלאה ממש בשלל הדרכים בהן היא פועלת למימוש המטרה: הכרזה מסיבית על שטחי אש ושטחי אימונים של הצבא, שמורות טבע, גנים לאומיים שצצים לפתע כשכפר פלסטיני בירושלים המזרחית המתפקע מצפיפות מבקש להתרחב, וגם כך: עצימת עיניים לרווחה וסירוב ילדותי כמעט להכיר בעשרות ישובים ובתושביהם. כמאה אלף איש, ומדינת היהודים מסרבת לראות ולהכיר.

כשצמצום מרחב המחיה הערבי הופך ליעד לאומי, האזרחים שחיים בשטח עצמו הופכים להיות שחקני משנה בסיפור, יהודים וערבים כאחד. כך, תוכניתו של אורי אריאל לבניית כמה וכמה ישובים "יעודיים" חדשים בנגב מתעלמת בגסות לא רק מצרכי התושבים הבדואים אותם היא מבקשת לדחוק, אלא גם מאלה של התושבים היהודים בישובים הקיימים באזור. ראשי הערים והישובים בנגב התקוממו בצורה נחרצת נגד התוכנית הצפויה לטפח "יישובי-בוטיק" עשירים על חשבון משאביהם הדלים ממילא, במקום לחזק את הישובים הקיימים, הנלחמים בקושי על חייהם. בפגישה בין השר אריאל לבין נציגי הארגונים המוחים כנגד תוכניתו הוא אמר את הדברים ללא כחל ושרק: "אי אפשר עם באר שבע. בבית האחרון זה נגמר, אחר כך זה בדואים". במילים אחרות: הצרכים שלכם לא מעניינים אותי. לי יש בדואים לבלום ולדחוק.

כאשר אלה הם פני הדברים, קשה להבין מדוע ראשי הישובים היהודיים בנגב לא צועדים ברגעים אלה ממש יד ביד עם איימן עודה לעבר בית הנשיא בירושלים. אין סיבה בעולם ששתי האוכלוסיות הללו לא יאבקו ביחד נגד אותה חרב גזענית ומושחתת המאיימת על שתיהן.

אינני יודעת מה היו דפוסי ההצבעה בדרום, וייתכן מאוד שרבים, אולי אף רוב הציבור היהודי בנגב הצביע עבור מפלגות הימין. אבל מה שבטוח הוא שבממשלה הבאה, לא יהיה להם אף לא נציג אחד שיעמיד את צרכיהם מעל לשיקולים הדמוגרפיים, הלאומניים. במובנים רבים, לנציג האחד שזועק גם את זעקתם קוראים איימן עודה והוא עושה ברגעים אלה ממש את דרכו לירושלים כדי לנסות ולעצור את הטירוף הזה.

תארו לכם שתושבי הנגב, יהודים וערבים כאחד, היו מגיעים לבית הנשיא בסוף הצעדה הזו שלובי ידיים, מאוחדי כוחות. איזו עוצמה היתה יכולה להיות לדבר הזה. מתי סוף סוף נלמד.

> בנגב כבר מעדיפים להרוס את הבתים של עצמם, רק שלא תבוא המשטרה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, 9 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, 9 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

נתניהו הימר על ציר הרשע העולמי. מה יקרה לישראל אחרי שיילך?

מה יהיה מעמדה הבינלאומי של ישראל אחרי שנתניהו יירד מהבמה? לא בטוח שיורשו יצליח לשקם את הקרע שנפער עם יהודי ארה"ב בשנים האחרונות. וגם ביחסים עם ציר הרשע של מנהיגי הימין החדש לא צפוי להשתנות הרבה, חוץ אולי מהסגנון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf