המנהל הספרדי אסר על התלמידים להתחפש לרב עובדיה

לאיסור לא ניתן הסבר, אבל בעולם החרדי גם לא צריך לתת הסבר כזה. ומה אומר מקרה הרב עובדיה על השתכנזות?

א א א

מנהל תלמוד תורה ספרדי בבני ברק, שהוא מזרחי בעצמו, אסר על התלמידים להתחפש בפורים לרב עובדיה יוסף, כך חשף אתמול ידידי איתי גדסי ברדיו קול חי. בעקבות הפרסום תקפו חברי כנסת בש"ס בחריפות את הרב המנהל.

הרב עובדיה היה מנהיג מזרחי ורבני גדול, אך התלמוד תורה הזה לא רואה ברב עובדיה יוסף אחד ממנהיגיו. המנהל משתייך לקבוצת "מרביצי תורה ספרדים", שעל אף מוצאם המזרחי, בחרו במנהיגותו הליטאית של הרב שך על פני הרב עובדיה יוסף וש"ס.

לילד חרדי לא צריך להסביר מה הסיבה לאיסור הזה. היא די ברורה, ומדברת בעד עצמה. בתלמוד תורה ליטאי, אף ילד – ספרדי או אשכנזי – לא יחשוב אפילו להתחפש לרב עובדיה יוסף, ולא משום כבודו של הרב המנוח. לשם הדוגמה, בשנה שעברה פורסם כי מנהלים אסרו על התלמידים להתחפש לשוטרים וחיילים, כחלק מהמחאה נגד חוק כפיית הגיוס.

ילד מחופש לרב עובדיה מקבל ממנו טפיחת חיבה. (צילום: יעקב כהן, בחדרי חרדים)

ילד מחופש לרב עובדיה עם הרב עובדיה עצמו (צילום: יעקב כהן, בחדרי חרדים)

זו דוגמה מובהקת למה שמכונה "השתכנזות". למה הדבר דומה? לסטודנטית שמספרת שבאוניברסיטה היא הבינה שכדאי לה להפסיק לומר "ברוך השם" מחשש לתיוג; לצעיר שלפני ראיון עבודה מוריד את שרשרת ה"חי" שקיבל לבר מצווה מסביו; או להחלפת שם משפחה מזרחי בשם "עברי", המתרחשת עד היום, כדי להימנע מאפליה, הדרה, או סתם מ"התפעלות" מכך שאתה דוקטור למרות שאתה מזרחי.

זה קורה כל הזמן. בחברה החרדית ובחברה הישראלית הכללית. זה לא נעים בכלל להיתקל בתופעות הללו, ומקרים בוטים כמו זה של הרב המנהל מבני ברק, אף מעלים תחושה של קבס קל.

אך מי שרואה במזרחים הללו שעושים הכל כדי להיטמע בחברה שמקטלגת ומפלה לפי נתוני צבע וגזע את הבעיה, מפספס את הפיל שבחדר: אותם תנאי סף "ישראליים" שמדירים מתוכם מזרחים, ומכריחים מזרחים ואחרים להלבין פניהם ברבים.

כאן כתבתי על זה אמש.

> גברים, אל תנהלו את המלחמות שלכם על כתפי נשים בשם האסלאם

מנהל תלמוד תורה ספרדי בבני ברק אסר על תלמידיו להתחפש לרב עובדיה: גם בפורים עליכם להמשיך להתחפש לליטאים

Posted by Eli Bitan on Monday, 29 February 2016

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
חסן אל קורד

חסן אל קורד

מרוסקים בגוף ובנפש, בעזה עדיין מאמינים במאבק לא אלים

ראיון מיוחד: חסן אל כורד, ממארגני צעדת השיבה, על ההלם נוכח מספר ההרוגים והפצועים, התערבות חמאס ופת"ח במחאה, אבדן השליטה על מפגינים בודדים, התעוררות הצעירים, והחלום ליום שאחרי המצור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf