בעקבות עתירה: צלמים יורשו לתעד את "סיבוב השערים" ברובע המוסלמי

מאת |

נצחון קטן לזכויות האדם: המשטרה סרבה לאפשר לפעילים ועיתונאים גישה לאירוע "סיבוב שערים" של בני הציונות הדתית בעיר העתיקה. בעבר כללו האירועים האלה הסתה וקריאות גזעניות. בעקבות עתירה לבג"ץ חזרה בה המשטרה

בשבוע שעבר צויין ברחבי העולם יום זכויות האדם הבינלאומי וגם צוין נצחון קטן לזכויות האדם בישראל. בעקבות עתירה לבית המשפט העליון יורשו פעילי זכויות אדם לתעד את מפגן ההסתה המתקרא "סיבוב שערים", המתקיים בכל ראש חודש עברי בירושלים העתיקה.

את העתירה הגיש עו"ד איתי מק בשם ארבעה פעילים – גיא הירשפלד, מירי מרמור, לילי פטישי, וגיא בוטביה – בעקבות סירובה של המשטרה לאפשר תיעוד של האירועים על ידי עיתונאים ופעילי זכויות אדם.

"סיבוב השערים" מאורגן בכל חודש על ידי עמותת הימין "אל הר המור" ובמסגרתו אלפי בני הציונות הדתית, מרביתם בני נוער, צועדים ברובע המוסלמי בירושלים תוך כדי שאגות "מוות לערבים", קריאות לשריפת מסגד אל-אקצא ושאר שירי הסתה. שיאו של אותו סיבוב הסתה הוא אירוע "ריקוד הדגלים", המתקיים פעם בשנה, אשר הגזענות בו ידועה כבר לכל בזכות תיעוד של אותם פעילי זכויות אדם.

> המשטרה מונעת מעיתונאים גישה למצעד הדגלים ולהפגנה בירושלים

כזכור, "ריקוד הדגלים" האחרון הורשה לעבור ברובע המוסלמי רק אחרי אזהרות של בג"ץ וקריאות של ראשי בני עקיבא ורבנים בבקשה מתלמידיהם לא לקרוא להשמדת ערבים באותו יום. כמובן שעדיף שלא יחנכו את תלמידהים לשנאה ובורות בשאר הימים ואז לא יצטרכו להזהירם ביום פקודה, אך גם זה משהו.

בניגוד לאותם מופעי שנאה של "ריקודי הדגלים", אירועי "סיבוב שערים" מוכרים הרבה פחות, למרות שהתופעות בו דומות מן הסתם בשל זהות המשתתפים בין האירועים. אותן קריאות "מוות לערבים", אותה התרסה ברובע המוסלמי, אותם מראות המזכירים את ליל הבדולח, בו מתנכלים לחנווני העיר העתיקה, הנאלצים בשל זהותם הגזעית הערבית לסגור את חנותם. זאת בעידוד המשטרה, ש"ממליצה" להם לסגור כדי לא להיפגע עד שהשטח יהיה "סטרילי" כהגדרתה. כך זה בכל חודש.

> לקראת מצעד הדגלים: המשטרה פוגעת בפרנסת הסוחרים ברובע המוסלמי

"גורם מפקח"

אחרי שבאוקטובר האחרון תועד מופע הסתה שכזה החליטה המשטרה למנוע מפעילי זכויות אדם ועיתונאים תיעוד של "סיבוב שערים", והחליטה להרחיק אותם מהצועדים. זאת, לטענת המשטרה, כדי למנוע "חיכוך" – שם קוד משטרתי לכך שפעילי הימין עלולים לפגוע באלימות בפעילים ובעיתונאים. בדיוק כמו במקרה ביטול אירוע "שוברים שתיקה" בבאר שבע, במקום לשמור על הציבור שומר החוק, שוב המשטרה ניסתה למנוע פעילות דמוקרטית מפעילי השמאל.

המשטרה גם החליטה לשקר בבוטות ולטעון, בתגובתה לפנייתם של הפעילים לפני העתירה, ש"כמו בכל 'סבב הר מור' משטרת ישראל פועלת כנגד הפרות סדר ואירועים פליליים אחרים במהלכו. בניגוד לנטען, לא ידוע לנו על נזק לרכוש או על עבירות הסתה שאירעו במהלך האירוע". מול המראות בסרטון כאן למעלה, יתכן פשוט שמשטרת ישראל לא מודעת לכך שקריאות להשמדת ערבים הן הסתה לגזענות ואלימות קשה.

אם השוטרים אינם מסוגלים לשמוע סלקטיבית קריאות נגד ערבים, מספיק שיקראו עדויות מהמקום שצורפו לעתירה. למשל:

המשתתפים דפקו על דלתות הבתים והחנויות עם הידיים והדגלים, נתנו גם עם המוטות של הדגלים מכות לכל מיני סוככים וגגות, ניסו לפגוﬠ במנורות תאורה. היו קריאות של הסתה: 'נקמה', 'יימח שמכם', 'מוות לערבים', 'מוחמד מת', 'שיישרף הכפר'.

היה קטﬠ אחד שבחורי ישיבה שרו דקות ארוכות 'מוות לערבים' והמפקד במקום רק שם את אצבעו על פיו ואמר להם 'ששש…'. הם התעלמו ממנו והמשיכו עם שירי הסתה שלהם. זה נראה מגוחך, המפקד פשוט נראה כמו גננת בגן ילדים ולא כאיש כוחות החוק שמנסה לאכוף אותו.

עדות אחרת מספרת כי "כאשר התהלוכה עברה ברחוב הגיא, שירי הנקמה לוו גם בדפיקות המשתתפים על הדלתות מבלי שהשוטרים ינסו לעצור אותם. נהפוך הוא, חלק מהשוטרים תועדו מהמנהנים בראשם לקצב מנגינות שירי הנקמה ושריפת המסגד".

המשטרה טענה בתחילה כי היא תתעד בעצמה את האירוע, ונזפה באחד העותרים: "נבקש לחלוק על התפקיד שנטלת על עצמך להוות גורם מפקח על משטרה". לאור העדויות מהשטח, תגובות אלה של המשטרה הן יותר ממגוכחות. אותו תפקיד שפעילי זכויות אדם נטלו על עצמם, ללא תקווה רבה שישמעו אותם ולאור הוודאות שירדפו אותם, הוא בעל חשיבות ראשונה במעלה. כפי שהתברר ב"ריקוד הדגלים", זו הדרך היחידה לגרום למשטרה ולימין לפעול כדי למתן במשהו את מופעי השנאה הללו, לפחות כשהם מתרחשים במפגיע בליבו של הרובע המוסלמי בירושלים.

בעקבות העתירה ביום רביעי האחרון המדינה חזרה בה משלילת זכותם הדמוקרטית של פעילי זכויות אדם לתעד את אותו מופע חודשי וגרוטקסקי. ניצחונות קטנים גם הם משהו.

> האם בצלאל סמוטריץ' תומך בטרור הפלסטיני וקורא לסיום הכיבוש?

ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

על כיבוש, דיכוי, היסטוריה ומה שביניהם

לעמוד הכותב
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf