מחמוד עבאס והדילמה של השמאל היהודי בישראל

בתוך החברה הפלסטינית אפשר וצריך לבקר את נשיא הרשות על נטיותיו הרודניות. באותו הזמן, מול החברה הישראלית חובתנו להפריך את השקר שאין פרטנר, ומה לעשות - מחמוד עבאס הוא הפרטנר. תגובה לעבד אבו שחאדה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אני מודה לחברי עבד אבו שחאדה על התגובה המעמיקה לרשימתי על הפגישה עם מחמוד עבאס. הביקורת של עבד – הן על עבאס עצמו והן על הרשימה שלי – היא חיונית לדיון החשוב הזה. עם זאת, אני חושבת שכדי לנהל אותו בצורה אפקטיבית, צריך לפרק אותו לשלושה מרכיבים: התנהלותו של עבאס בהקשר של הפוליטיקה הפנים-פלסטינית, התנהלותו מול ישראל/הכיבוש, ונגזרת של השניים האלה – תפקיד השמאל היהודי בסיפור.

> לפעילי זכויות אדם אסור להכשיר את אבו מאזן כפרטנר

לגבי התנהלותו של עבאס בזירה הפנים-פלסטינית, אני כמובן חותמת על כל מילה של עבד: הפרות זכויות האדם שמבצעת הרשות בראשותו מחפירות, ובין הכוחות הדמוקרטיים הפלסטינים לבין אלו הריאקציונריים ברור איפה התמיכה שלי נמצאת.

לגבי התנהלותו מול ישראל – זה הרבה יותר מורכב. עצם העובדה שהוא עומד בראש גוף שהוא פרי הסכם אוסלו, שנועד מלכתחילה לסרס כל אפשרות להקמת מדינה פלסטינית עצמאית עם רצף טריטוריאלי, היא נקודת פתיחה גרועה מאוד. וכן, גם העובדה שהוא לא קיבל את תוצאות הבחירות ומסרב לערוך בחירות נוספות היא מחפירה. אבל – וזה אבל חשוב: עבאס עומד לא רק בראש הרשות הפלסטינית אלא גם בראש אש"ף, ואני לא אהיה מי שאגיד לפלסטינים מי אמור לייצג אותם. מבחינת ישראל, הוא הכתובת כרגע (וברור הרי שעם סיום הכיבוש יתחזקו גם הכוחות שיובילו את הדמוקרטיזציה של המערכות הפוליטיות, שם וגם אצלנו, אינשאללה).

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מצביע בבחירות המקומיות בגדה המערבית, 2012 (עיסאם רימאווי / פלאש90)

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מצביע בבחירות המקומיות בגדה המערבית, 2012 (עיסאם רימאווי / פלאש90)

השאלה כאן היא בעצם מה האפשרויות העומדות בפניו: להפסיק כל שיתוף פעולה או הידברות עם ישראל? לפרק את הרשות הפלסטינית ולמסור את המפתחות לישראל? אלה לא אפשרויות רטוריות, צריך לדון בהן ברצינות, אבל צריך לשאול האם ובאיזה אופן הן תזרזנה את סוף הכיבוש. וצריך לקחת בחשבון גם את ההשלכות הפנימיות של ההחלטות האלה: איך ישראל תגיב אם הרשות באמת תפסיק את התיאום הביטחוני? איך זה ישפיע על שוק העבודה שבו הרשות היא אולי אחד המעסיקים היציבים היחידים כרגע?

לשתי השאלות האלה יש השלכות על האופן שבו אני, כפעילת שמאל (אגב, אני מעדיפה את ההגדרה "פעילה פוליטית" יותר מאשר "פעילת זכויות אדם", ובהקשר הזה זה חשוב) יהודייה, ממצבת את עצמי מול עבאס. איך אני, כמי שמשתייכת לצד שמחולל את התנאים הבלתי אפשריים שבתוכם הפוליטיקה הפלסטינית מתנהלת, צריכה לפעול.

להבנתי, כשזה עבאס מול ישראל, אני בצד של עבאס. עם כל הביקורת עליו. וכשישראל מנסה להחליש אותו ולעשות לו דמוניזציה, והיא הרי לא עושה זאת מתוך דאגה גדולה לזכויות האדם ברשות, אני אתייצב לצדו. כשישראל מנסה לעשות את ההפרד ומשול בתוך החברה הפלסטינית, אני אתעקש על החובה שלנו לכבד את ההנהגה הפוליטית הפלסטינית הקיימת.

בעניין הזה, אגב, שותפים גם חלק ממבקריו הגדולים ביותר של מחמוד עבאס מקרב אזרחי ישראל הפלסטינים. איתי בפגישה היו כמה כאלה, ויום למחרת ביקרה אותו במוקטעה משלחת של חברי בל"ד. האם מצופה מאיתנו, הפעילים היהודים, להיות יותר קדושים מהאפיפיור בעניין הזה? וכשישראל חוזרת על המנטרה של "אין פרטנר", התפקיד שלי כפעילת שמאל יהודייה הוא להפריך את השקר הזה בכל דרך אפשרית. זה מה שניסיתי לעשות במאמרי.

כאמור, אני חותמת על כל מילה ברשימה החשובה של עבד. אבל עדיין מאמינה שאת הביקורת הזו צריכים להשמיע הפלסטינים. התפקיד שלנו, השמאל היהודי, הוא קודם כל לפרק ולחשוף את השקרים של ישראל עצמה. ולשם כך – כן, בהחלט אעמוד גם לצד עבאס, על כל המורכבות של הבחירה הזו.

> כדי להגן על קשישים דרושה הלאמה של בתי האבות

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

אל מידאן בסכנת סגירה. השחקן יוסף אבו ורדה מתוך ההצגה ״אבן ראבעה״ אותה כתב סלמאן נאטור ושהועלתה על בימת התיאטרון (צילום: סהיר עביד)

"האבסורד הוא שהכל התחיל כי רצינו להנגיש הצגות גם בעברית"

בסוף החודש ידון בג"ץ בעתירה שהגיש תיאטרון אל מידאן נגד משרד התרבות שמונע ממנו תקציבים. "אל מידאן לא מחפש לשים אצבע בעין של הציבור הישראלי. דרישתנו היא פשוטה - חופש ביטוי מלא במסגרת החוק", אומר יו"ר הוועד המנהל של התיאטרון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf