פקקי התנועה שהמשטרה יוצרת בכוונה, ואף אפליקציה לא תפתור

לא צריך אירוע חריג כדי שהמשטרה תציב מחסומים בשכונות ירושלים המזרחית. מספיק דיווח על אבן שנזרקה כדי להעניש קולקטיבית שכונה שלמה ולתת לכל תושביה להמתין בפקקים

א א א

כותבת אורחת: סהר ורדי

לפני כמה שנים יצאה אפליקציה חדשה, המיועדת לאנדרואיד ואייפון, בשם "ازمة" (אזמה), כלומר – "פקק". לעומת וייז הישראלית, המקבילה הפלסטינית ממפה לא רק את הפקקים שבדרך, אלא לא פחות חשוב מכך, את המקור שלהם: מחסומים. איזה מחסום עמוס היום? איפה הקימו מחסום פתע שמעכב את התנועה? איזה מהמחסומים פשוט סגורים היום? בדיוק כמו כל אפליקציית ניווט אחרת, המטרה היא להביא את הנהגים ליעדם כמה שיותר מהר עם כמה שפחות פקקים בדרך, אלא שבמקרה הפלסטיני לרוב הפקקים יש סיבה אחת מובהקת.

השבוע נסענו לנו, פעיל נוסף ואני, בירושלים המזרחית, ברחוב רבעה אל-עדוויה. זהו הרחוב הראשי בשכונת א-טור (הר הזיתים), רחוב עליו שוכנים שני בתי החולים הפלסטינים הגדולים ביותר בירושלים וארבעה בתי ספר. בעודנו מפלסים את דרכנו, גילינו כי פתאום נחסם הכביש. שתי ניידות משטרה עמדו באמצעו וחסמו את שני נתיביו. שוטרת מנומנמת ניפנפה מידי פעם למכוניות שהגיעו מכיוון דרום והחלו ליצור במקום עומס לפנות ימינה או שמאלה. אז מה אם זה לא לוקח אותם לכיוון הנכון? לפחות להם היה לאן ליסוע לעומת יושבי המכוניות שהגיעו מצפון לצידו השני של אותו מחסום משטרתי ונאלצו פשוט לעמוד ולחכות.

> לצעוד ברחוב יפו בפעם הראשונה אחרי 22 שנות חיים בירושלים

יצאנו מהרכב כדי לנסות להבין מה קורה, והצטרפנו להתקבצות של פלסטינים שהתגודדו סביב השוטרים הלבושים באפודים ואוחזים בידיהם ברימוני גז מדמיע ואלות בהיכון. צעיר פלסטיני ניסה לתרגם לשוטרים את צעקותיו של איש מבוגר מהכפר שדרש מהשוטרים לפתוח את הכביש. השוטרים טענו כי הכביש נחסם בגלל זריקת אבן. מתי? מאיזה כיוון? מה הקשר? מה זה משנה, לשוטרים יש הוראה: בכל פעם שנזרקת באזור אבן או נורה זיקוק, הם חוסמים את הכביש. לכמה זמן? לפי איך שזה נראה, עד שנמאס להם. צעיר שעמד לידנו אמר שמדובר בפעם השלישית שהצומת הזאת נחסמת באותו היום.

הניסיונות שלנו לטעון שחסימת כביש ראשי בתור ענישה קולקטיבית לא אמורה להיות מדיניות לגיטימית, על אחת כמה וכמה כשהכביש המדובר נמצא בין שני בתי החולים המרכזיים של העיר המזרחית – נקטעו על ידי סירנות של אמבולנס. האמבולנס שיצא מבי"ח אוגוסטה ויקטוריה נתקע בפקק שיצר המחסום, ולקח כמה דקות טובות עד שהשוטרים החליטו לפתוח נתיב אחד כדי לאפשר לרכב החירום לעבור איכשהו בין כל המכוניות שבשלב זה כבר חסמו שני נתיבים והמשיכו להצטבר. כי מה זה משנה אם האמבולנס יגיע לחולה או לפצוע הפלסטיני בזמן. גם ככה בעיני הישראלים כולם ברי "ניטרול".

כמעט חצי שעה עמדנו ברחוב ללא תנועה. מיותר לציין שבמשך הזמן הזה לא נזרקה שום אבן סביבנו, ולא נורו זיקוקים אל תוך שמי הערב הירושלמי, אך השוטרים היו בשלהם – "למען בטחון האזרחים". כשהתקשרנו לדוברת המשטרה בירושלים כדי לברר מדוע נחסם הכביש, התגובה היחידה שלה הייתה: "לא היה שום אירוע חריג. אם יהיה אירוע חריג, תצא הודעה". והשיחה נותקה.

האמת היא שבאמת לא קרה שום דבר חריג. זה לא חריג לאותו היום עצמו שבו הכביש נחסם כך כבר שלוש פעמים. לא חריג לשכונה שרגילה שכוחות משטרה חוסמים בה כבישים, ובטונדות מפוזרות בה בכל פינה, מוכנות, בכדי להקל על חסימות כאלה. לא חריג לתושבי מזרח העיר שבשנים האחרונות התרגלו לשכונות שלמות המכותרות לאורך שבועות ארוכים. לא חריג לפלסטינים שהורגלו במחסומים, בדיקות תעודות, סתם חסימות.

מסתבר שמכל מגוון כלי הדיכוי של הכיבוש, הפקק הוא אחד היומיומיים והמשומשים ביותר. דרך אלגנטית, כמעט בלתי נראית לאלו מאיתנו שרגילים לראות את פקקי איילון, לענישה קולקטיבית. אבל לעומת הפקקים שאנחנו רגילים לעמוד בהם, הפקקים האלה מכוונים, ולא צריך מתכנן ערים או אפליקציות כדי לפתור אותם, רק צריך להפסיק את המדיניות של ענישה קולקטיבית.

סהר ורדי היא אקטיביסטית ירושלמית וחלק מקבוצת הפעילות "פרי ג'רוזלם".

> המדינה תפצה תושב מז' ירושלים שנעצר כדי למנוע ממנו להפגין

תקועים בפקק: מחסום פתע משטרתי בכניסה לצור באהר, ירושלים המזרחית (הדס פרוש/פלאש90)

תקועים בפקק: מחסום פתע משטרתי בכניסה לצור באהר, ירושלים המזרחית (הדס פרוש/פלאש90)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מפגיני ימין נגד השימוש של השב"כ בעינויים בפרשת דומא. אי אפשר לענות בחדר אחד ולגבות עדות החדר השני (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

מפגיני ימין נגד השימוש של השב"כ בעינויים בפרשת דומא. אי אפשר לענות בחדר אחד ולגבות עדות החדר השני (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

מה שנכון לדומא, לא יכול להישאר בדומא

בית המשפט פסל את את ההודאות שהושגו ב"אמצעים מיוחדים" מהנאשמים ברצח בדומא, אבל נמנע מלהגדיר אותם כעינויים. השאלה היא האם ההתחשבות הזו תחול גם על אסירים פלסטינים או תוגבל ליהודים בלבד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf