‫שתי מצלמות שבורות: מתנחלים תקפו את צלם אקטיבסטילס בסיור בחברון‬

צלם אקטיבסטילס התלווה לסיור של שוברים שתיקה בחברון יחד עם הסופר האירי קולם טובין. למול עיניהם של שוטרים שהיו במקום תקפו אותם מתנחלים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

למול עיניהם של שוטרי מג"ב תקפו היום (שלישי) מתנחלים את צלם אקטיבסטילס אורן זיו ואת איש שוברים שתיקה יהודה שאול בזמן שהיו בסיור בחברון עם הסופר האירי קולם טובין. שתי מצלמות של זיו, שגם הגיש תלונה בתחנת המשטרה בחברון, נפגעו. התקיפה הזו מצטרפת לשורה ארוכה של תקריות ואירועים אלימים מצד מתנחלים וגורמי בטחון נגד עיתונאים בשטחים הכבושים.

תיעוד חלקו השני של האירוע: צלם אקטיבסטילס מותקף לעיני השוטרים (צילום: דוד שטקין):

לאחר שביקרו בכפר סוסיא הגיעו השלושה לחברון, לסיור שתואם מראש מול המשטרה. מדובר באחד משורה של סיורים שמארגן שוברים שתיקה בישראל ובשטחים הכבושים לסופרים בולטים מרחבי העולם במסגרת פרויקט שיאגד מאסות שיצאו לאור כספר ביוני 2017 לציון 50 שנים לכיבוש הישראלי בגדה המערבית ועזה.

זיו מספר כי כשעברו ליד מערת המכפלה יצאו לכיוונם שני בחורים צעירים, אחד מהם אוחז בבקבוק, והתחילו לקלל את שאול "אני אזיין אותך!" ואחד מהם איים כי ישבור עליו בקבוק. זיו שהבחין בהתרחשות הרים את המצלמה שלו והחל לצלם. אחד הבחורים בעט במצלמה והיא נפלה ונשברה.

שני מג"בניקים ששהו במחסום סמוך הגיעו מיד למקום והזיזו את שני התוקפים אחורה. בזמן שהמג"בניקים ניסו להזיז אותם אחורה אחד מהתוקפים בעט שוב לכיוונו של זיו ופגע במצלמה נוספת שלו. "ביקשנו מהשוטרים שיעכבו אותם או שלפחות יקחו מהם פרטים. אבל הם סרבו", אומר זיו. "אם אלו היו פלסטינים שמתקיפים ככה יהודים בחברון זה כבר היה נגמר אחרת".

בינתיים הגיעו למקום שוטרים נוספים, גם הם לא שעו לבקשות של זיו ושאול לפעול נגד התוקפים. השוטרים טענו שהם לא ראו דבר. ובזמן הזה הספיקו שני התוקפים להיעלם מהמקום. השוטרים לא היו מוכנים לרשום את תלונתו של זיו והפנו אותו להגיש תלונה בתחנת המשטרה.

לזיו אין באמת ציפיה שהמשטרה תטפל בתלונה שלו, אבל הגשת התלונה במשטרה מבחינתו היא עקרונית. עיתונאים וצלמי עיתונות שפועלים בשטחים הכבושים לא רק שלא מקבלים הגנה מהשוטרים, כמו במקרה הזה, אלא גם נתונים לתקיפות מצד כוחות הבטחון. על פי דו"ח שפורסם לאחרונה במהלך שנת 2015 נרשמו 407 התקפות של כוחות ישראלים כנגד עיתונאים, שחלקן התקפות גופניות (כ-42%) והשאר מתחלק בין מניעת גישה לסיקור, מעצרים, נזק לציוד, שימוש בעיתונאים כמגינים אנושיים, ועוד. אלה לא התקפות ספורדיות, אלא חלק מהמציאות היומיומית של אנשי תקשורת פלסטינים.

[עדכון, 14.7] למרות שהסרטון מוכיח הפוך, ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "כח משטרה לא היה במקום והם הגישו תלונה במשטרת מרחב חברון וזה נמצא בחקירה".

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

> המלחמה שמנהלת ישראל נגד התקשורת הפלסטינית הרחק מעין הציבור

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, 9 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, 9 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

נתניהו הימר על ציר הרשע העולמי. מה יקרה לישראל אחרי שיילך?

מה יהיה מעמדה הבינלאומי של ישראל אחרי שנתניהו יירד מהבמה? לא בטוח שיורשו יצליח לשקם את הקרע שנפער עם יהודי ארה"ב בשנים האחרונות. וגם ביחסים עם ציר הרשע של מנהיגי הימין החדש לא צפוי להשתנות הרבה, חוץ אולי מהסגנון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf