14 עצורים בהפגנה נגד המלחמה בכיכר הבימה

בלי שום סיבה ברורה החליטה המשטרה שהשבוע היא תהיה זו שמונעת את קיום ההפגנה נגד המלחמה בתל אביב. זה נגמר באלימות, מעצרים, וצעדה מרשימה ברחובות העיר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הפעם זו הייתה המשטרה שהתקיפה. בלי שום סיבה, באמת. זו הייתה אמורה להיות עוד הפגנה שקטה יחסית בכיכר הבימה. כשש מאות איש נענו לקריאה לבוא ולהפגין נגד המלחמה והתייצבו בכיכר הבימה במוצאי שבת כמו כמעט בכל שבוע מהשבועות האחרונים. הפעם אפילו לא התארגנה הפגנת נגד ימנית משמעותית. אבל המשטרה החליטה שהיום לא תהיה הפגנה.

> צפו: וידאו מההפגנה בכיכר הבימה

השוטרים נערכו לפיזור כבר בכיכר הבימה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

השוטרים נערכו לפיזור כבר בכיכר הבימה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

התירוץ הרשמי היה הוראות פיקוד העורף, שלכאורה אוסרות על התקהלות של יותר מאלף איש בשל המצב הביטחוני. אלא שבמקום לא היו אלף איש, ובמשך כל היום התקיימה בדיוק באותו המקום הפעלה מרובת משתתפים לילדים, ובכל השבועות הקודמים התקיימו משמרות מחאה דומות באותו היקף ובאותו המקום. כל זה לא שכנע את המשטרה, ומהרגע הראשון הודיעו קצינים בשטח למפגינים שהערב לא תהיה הפגנה, הפעם אסור, התקהלות בלתי חוקית וזהו.

> מי שמרוויח מהשתקת השמאל הם מי שמפחדים מהמחאה החברתית הבאה

מפגינים ושוטרים, כיכר הבימה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מפגינים ושוטרים, כיכר הבימה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

כבר בהתחלה דאגו שוטרי היס"מ להרחיק מהכיכר את מארגנות ההפגנה ומספר עיתונאים. לא עברו עשר דקות משמונה, ושורת יסמניקים התחילה להדוף את כל המפגינים החוצה מהכיכר. המפגינים קראו "דמוקרטיה!", "בעזה ושדרות ילדות רוצות לחיות", ו"יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים", והשוטרים המשיכו להדוף. תוך כמה דקות נהדפה ההפגנה כולה עד לשדרות תרס"ט והמפגינים מצאו את עצמם חוסמים את הכביש, בניגוד לתוכניות המקוריות לעמוד בצורה מסודרת בכיכר.

> הם פתחו את דת האמבולנס ושאלו: "יהודים או ערבים?"

המפגינים נדחקו להפגנה מכיכר הבימה ברחובות תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

המפגינים נדחקו להפגנה מכיכר הבימה ברחובות תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

כאן התחילו המעצרים. השוטרים התנפלו על המפגינים ועצרו באלימות 14 איש, שניים מהם עיתונאים בכלי תקשורת מרכזיים. יתר המפגינים החליטו שאין טעם להשאר במקום ויצאו לצעדה במורד רחוב דיזנגוף ולאחר מכן במעלה קינג ג'ורג' עד גן מאיר, שם התפזרו. כל הדרך קראו המפגינים סיסמאות בגנות הרג אזרחים ובעד הפסקת אש וסיום הכיבוש באמצעות משא ומתן לשלום. כך מה שהיה יכול להיות הפגנה מסודרת במקום הפך לצעדה רועשת ברחבי העיר.

> איך השתתפותי בהתנתקות גרמה לי לחשוב מחדש על צוק איתן

עצור בהפגנה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

עצור בהפגנה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

נכון לעכשיו (שתיים בלילה) שוחררו שלושה מהעצורים, תשעה נוספים צפויים להשתחרר בקרוב, ושניים אמורים להיות מובאים להארכת מעצר בבית המשפט בתל אביב בבוקר. לא ברור מה גרם למשטרה לשנות את יחסה להפגנה, אחרי שבשבוע הראשון למבצע הפקירה את המפגינים למכות מצד מפגיני הימין במקום, ולאחר מכן ובעקבות הביקורת שספגה ניסתה דווקא לאפשר את חופש המחאה של שתי הקבוצות.

עד כה נהרגו למעלה מ-1,600 איש ברצועת עזה, רובם אזרחים,  יותר משישים ישראלים נהרגו, רובם חיילים.

בקשה לתגובה נשלחה לדוברות משטרת תל אביב, וזו תתפרסם כאן אם וכאשר תתקבל.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

תלמידים בבית הספר סאלם בשכם משתתפים בקמפיין הסולידריות עם מעאד' עמארנה (נאסר שתייה / פלאש 90)

ממיטתו בביה"ח, הצלם שאיבד עין מירי מג"ב הפך לסמל

מעאד' עמארנה, שאיבד את עינו אחרי שנורה בזמן שסיקר הפגנה ליד חברון, מאושפז מאז יום שישי האחרון בירושלים. אשתו טרם קיבלה אישור לבקרו, אך עמיתיו הפלסטינים נמצאים ליד מיטתו מסביב לשעון. למרות שנפגע מירי חי, עד כה לא הגיע איש לגבות ממנו עדות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf