15 פליטים פלסטינים שברחו מעזה לאיטליה טבעו בים התיכון

האסון מעלה על סדר היום תופעה של פליטים שבורחים מעזה במנהרות תת-קרקעיות למצרים, ושם מצטרפים לסורים ולאריתראים שמחפשים עתיד באירופה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ספינה שיצאה מאלכסנדריה ביום שבת האחרון טבעה בים התיכון ועליה כמאה פליטים פלסטינים וסורים שניסו להגיע לאיטליה. 15 מהפליטים, שכולם ברחו מעזה לאחרונה במנהרות תת קרקעיות למצרים, טבעו ומתו. הרשויות במצרים הודיעו שינפיקו אישורי מעבר לבני משפחותיהם כדי שיוכלו לצאת לקהיר דרך רפיח, לזהות את המתים ולקחת את גופותיהם לקבורה ברצועה.

האסון מעלה על סדר היום את התופעה של עזתים שמצטרפים לגל הפליטים שמנסה לחצות את הים התיכון לעבר אירופה. נראה שבשל המצור הימי שהטילה ישראל על עזה, נאלצו הפליטים לצאת במסע ארוך לאלכסנדריה ולהפליג ממנה. יוחאי עופר מ"מקור ראשון" פרסם כתבה בנושא בשישי האחרון, ובה ראיון עם תושב עזה שמנסה לאסוף 12 אלף דולר במזומן – עלות ההברחה מתחת לפני הקרקע למצרים, ועל פני הגלים לאירופה. בכתבה מובאים דיווחים על רשת ההברחה, מהיציאה מהרצועה ועד התיק הקטן שמותר לקחת לספינת ההברחה.

הגרדיאן הבריטי דיווח לאחרונה שגל ההגירה והפליטות ליבשת דרך הים מגיע לשיאים חדשים. ב-2014 לבדה הגיעו לאיטליה לבדה כ-50 אלף איש דרך הים, רובם סורים ואריתראים, והשנה עוד לא נגמרה. בשנת 2013 המספר עמד על כ-25 אלף, כשבכל אחת מהשנים הקודמות המספרים לא הגיעו אפילו לחמשת אלפים בשנה.

בגרדיאן מעריכים שהזינוק במספרים קשור הן בהחרפת המלחמה בסוריה, שממנה יצאו למעלה מ-1.5 מיליון כשלושה מיליון פליטים (רובם המכריע נמצאים בארצות שכנות), והן בסגירת הגבול היבשתי של תורכיה-יוון. על אלה אפשר אולי להוסיף את הקמת הגדר הישראלית על גבול סיני, שהושלמה ב-2012 ועצרה כמעט לחלוטין את זרם מבקשי המקלט לארץ.

נראה שבעקבות המלחמה האחרונה, מתחילים להצטרף גם פליטים פלסטינים לאריתראים, לסורים, לסומלים ולאחרים שנמלטים מארצות ללא תקווה ומחפשים עתיד חדש.

> "כולם היו מתים": חורבנה של משפחה שלמה בעזה

נערים ליד ספינה ישנה, נמל עזה (באסל יאזורי / אקטיבסטילס)

נערים ליד ספינה ישנה, נמל עזה (באסל יאזורי / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
41% מהנשים המוכות הן ערביות, אבל רק שלושה מ-14 המקלטים מיועדות לנשים ערביות, אבל ארדן רואה במקלט נוסף סימן לכניעה. השר גלעד ארדן (צילום: פלאש 90)

41% מהנשים המוכות הן ערביות, אבל רק שלושה מ-14 המקלטים מיועדות לנשים ערביות, אבל ארדן רואה במקלט נוסף סימן לכניעה. השר גלעד ארדן (צילום: פלאש 90)

מרוב גזענות, ארדן שכח שהוא עצמו קידם מקלטים לנשים ערביות

גלעד ארדן הזהיר שממשלה עם איימן עודה עלולה להביא לנו הקמת "עוד מעונות לנשים מוכות" במגזר הערבי. הוא לא זכר שוועדה שהוא עומד בראשה אישרה הצעה דומה. אבל כשההצעה באה מעודה, אין לו בעיה לזלזל בביטחון הנשים הערביות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf